Právnu úpravu pobytu občanov obsahuje zákon č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov SR.
V zmysle uvedeného zákona platí, že informácia o mieste vášho pobytu je verejná a prístupná akejkoľvek fyzickej či právnickej osobe na požiadanie. Informáciu o vašom pobyte môže príslušný orgán poskytnúť aj bez vášho súhlasu či vedomia. O tom, že si niekto vyžiadal túto informáciu a bola mu poskytnutá, sa ako dotknutá osoba nedozviete. Príslušný orgán, ktorý bol o oznámenie miesta vášho pobytu požiadaný, nemá povinnosť vás vyzývať na udelenie súhlasu s poskytnutím informácie o mieste vášho pobytu ani vás o oznámení tejto informácie tretej osobe neupovedomuje.
Ak máte záujem vyhľadať presnú informáciu o pobyte určitej fyzickej osoby na území SR vy, obráťte sa buď na Ministerstvo vnútra SR, príslušné okresné riaditeľstvo PZ, alebo na príslušnú obec. Na obec či okresné riaditeľstvo PZ sa obráťte vtedy, ak viete, že osoba má trvalý alebo prechodný pobyt v danej obci, avšak nedisponujete jej presnou adresou, t. j. označením verejného priestranstva, súpisného a orientačného čísla. Ak neviete, v ktorej obci sa osoba zdržiava, adresujte svoju žiadosť o oznámenie miesta pobytu Ministerstvu vnútra SR.
Žiadosť o oznámenie miesta pobytu osoby musí byť písomná a musí obsahovať údaje o žiadateľovi – meno a priezvisko, rodné číslo, číslo občianskeho preukazu alebo iného dokladu totožnosti a miesto trvalého pobytu žiadateľa, ak žiadosť podáva fyzická osoba a obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo spoločnosti, ak o zverejnenie miesta pobytu žiada právnická osoba, ďalej údaje o osobe, ktorej pobyt sa má oznámiť, a to v rozsahu meno a priezvisko, prípadne dátum narodenia alebo rodné číslo, ak ho poznáte. Nevyhnutnou náležitosťou žiadosti je aj jej odôvodnenie – na aký účel vám bude informácia slúžiť. Oznámenie o pobyte osoby je spoplatnené sumou 5 eur. Od poplatku za vydanie písomného oznámenia o pobyte osoby sú oslobodené pošty, zariadenia sociálnych služieb, právnické a fyzické osoby, ktoré vykonávajú prevenciu alebo poskytujú sociálne poradenstvo, alebo sociálne služby podľa zákona o sociálnych službách a nevykonávajú sociálnu prevenciu na účely dosiahnutia zisku. O každom poskytnutí informácie o mieste vášho pobytu tretej osobe sa urobí záznam v registri obyvateľov SR alebo v evidencii pobytu občanov. Hoci príslušný orgán nie je povinný vás vyrozumieť o poskytnutí miesta vášho pobytu tretej osobe, zákon vám umožňuje preveriť si, či k takémuto poskytnutiu došlo. Môžete požiadať orgán, ktorý túto informáciu poskytol, o oznámenie, na aký účel a ktorej osobe bol údaj o vašom pobyte poskytnutý. V tejto súvislosti je nevyhnutné disponovať informáciou, ktorý orgán tento údaj poskytol. Nič vám však nebráni obrátiť sa s takouto žiadosťou na všetky dotknuté orgány a zistiť si to.
Zverejňovaniu informácie o vašom pobyte môžete zabrániť písomným vyhlásením. Písomné vyhlásenie o zákaze poskytovania údajov je potrebné doručiť príslušnej ohlasovni pobytu. Do tohto písomného vyhlásenia uveďte aj lehotu, na ktorú sa má zakázať oznamovanie vášho miesta pobytu. Nesmie však byť dlhšia ako tri roky. Po jej uplynutí môžete opätovne písomným vyhlásením zakázať poskytovanie údaja o mieste vášho pobytu. Formulár vyhlásenia nájdete aj na webstránkach niektorých obcí, prípadne ho môžete vyplniť osobne v ohlasovni.