Adrián Guľa nadšene hovorí: „Tešíme sa z toho, že niečo takéto vzniklo a plne to podporujeme. Treba dávať deťom vzory, treba ich motivovať, treba im dávať priestor, aby mali kde športovať, aby mali možnosť zlepšovať sa, rozvíjať sa. Pre ne sú naozaj chlapci z prvého mužstva vzormi, pretože ony to nevnímajú len cez skóre, ako to veľakrát vnímame my. Pre nich sú vzormi, lebo hrajú najvyššiu súťaž a dávajú krásne góly. Práve takáto radosť z hry by mala byť prítomná vždy, obzvlášť u detí. A ak k tomu môžeme aj čo i len jedným percentom prispieť, tak musíme a sme nápomocní. Je skvelé využiť na takéto účely hlavný štadión, hráčov prvého mužstva a našu mládežnícku akadémiu. Dajme deťom priestor.“
V klube v rámci akadémie robia podobné tréningy častejšie. Hlavný kouč je však rád, že prostredníctvom tejto súťaže sa otvoria aj pre ďalšie deti z regiónu. „Lebo dnes nikto nemôže povedať, že chlapec, ktorý má 6 rokov, bude alebo nebude hrať veľký futbal. Dajme deťom šancu, aby si vyskúšali tréning na hlavnom štadióne, nasali tú atmosféru spolu s hráčmi A-tímu, lebo oni boli takí istí chlapci, ako sú tieto deti dnes. Len obetovali veľmi veľa pre futbal,“ dodal tréner.
Nie je vraj ani vylúčené, že takto spoločne objavíme nejaký talent. Takéto príbehy sú známe aj z iných, veľkých klubov. „Napríklad veľkú liverpoolsku hviezdu Mohameda Salaha našli v nejakom kempe v Rakúsku ako neznámeho egyptského hráča. Tréning bude aj pod drobnohľadom našich mládežníckych trénerov z akadémie, takže je šanca, že sa tu môže niekto zaujímavý objaviť. Potom to bude už len na ňom, akú chuť a radosť z futbalu a pohybu prejaví.“
Dnes sa často debatuje o tom, či je preto, aby sa chlapec presadil, rozhodujúci talent alebo odhodlanie a usilovná práca. Adrián Guľa má na to jasný pohľad. „Často sa stretávame so skautmi zo zahraničia a tí nám jednoznačne potvrdili, že to nie je len o talente. Samozrejme, talent je nesporne potrebný. Či už pohybový, alebo technický, zručnostný. Ale ten musí byť podporený nezlomnou vôľou, charakterom, vášňou a radosťou z futbalu. Potvrdzujú to napríklad Marek Mintál alebo Peter Pekarík, ktorí urobili kariéru vo veľkých kluboch. Preto ja vidím priestor aj na to, aby sa presadili pracovití chlapci. Veľa príkladov z histórie totiž ukazuje, že nikoho netreba dopredu zatracovať. V šiestich rokoch môže byť chlapec talentovaný, zručný, ale pred ním je veľmi veľa nástrah, kým sa dostane do prvého mužstva. Tie väčšinou zvládnu lepšie tí pracovití, vytrvalí chlapci, ktorí majú futbal radi. Tí lepšie preskakujú prekážky, ľahšie zvládajú prehry, ale aj úspech.“
Čo by na záver Adrián Guľa odkázal chlapcom, ktorí snívajú o tom, že si raz zahrajú pod jeho vedením v MŠK Žilina? „Neprestaňte snívať a na svojom sne intenzívne a vytrvalo pracujte. Bez ohľadu na to, či sa vám to dnes podarí doviesť do víťazstva alebo nie. Buďte húževnatí a nevzdávajte sa. Je to možno ťažko pochopiteľné, ale práve prehry vás môžu posúvať do toho, že budete odolní a vytrvalí a raz to dokážete. Prajem vám, aby ste boli fit, zdraví, odhodlaní a vytrvalí. S niektorými z vás sa stretnem na ploche štadióna, veľmi sa na vás teším.“
Súvisiace články