Členovia Občianskeho združenia Merkuria, ktorým záleží na čistote a zachovaní potoka pretekajúcom cez časť Bôrik, a poslankyňa Iveta Martinková sa spoločným úsilím posúvajú stále viac dopredu. Okrem mechanického čistenia odpadkov a nánosov v koryte Všiváka bolo potrebné urobiť testy na kvalitu vody. Sponzorsky sa im podarilo vybaviť rozbor vody u spoločnosti INGEO, ktorá okrem iného ponúka riešenia z oblasti hydrogeológie a životného prostredia. „Analýza ukázala, že na prameni je veľmi kvalitná pitná voda. Očistu potoka treba uskutočňovať komplexne – ide hlavne o tri procesy. Dva z nich sa môžu vykonávať súbežne, a to sú odstraňovanie následkov znečistenia a odstraňovanie príčin znečistenia. Ten tretí proces je udržať zlepšený stav a neustále ho zlepšovať,“ hovorí Iveta Martinková.
IDE O VEĽMI KVALITNÚ VODU
Vzorky vody odoberali pracovníci z laboratória INGEO-ENVILAB 30. mája. Prvá vzorka bola odobraná na čistinke pod prameňom. Druhá na spodnej strane parku, v mieste, kde Všivák vteká do potrubia a tretia na výtoku z potrubia do Váhu. Po prvých výsledkoch však pôvodný rozsah analýz ešte rozšírili, aby sa mohlo posúdiť aj celkové hydrochemické zloženie. Výsledky ukázali, že kvalita vody v prameňoch Všiváka je veľmi dobrá. Pochádzajú z hlbšieho obehu a čo sa týka chemického zloženia, ide o kvalitnú pitnú vodu. Ukázali to hodnoty vápnika, horčíka, bikarbonátov a celková mineralizácia vody cca 500 mg/l.
V druhom odbernom mieste základné zloženie vody ostáva nezmenené, iba sa nepatrne zrieďuje – pravdepodobne vplyvom prítokov. Mierne vzrastá organické znečistenie. „Testy zaznamenali zvýšenie fosforečnanov a chloridov, tie sú klasifikované ako výsledky antropologických zásahov. Tiež uvádzajú, že zatrubnenie môže vytvárať redukčné prostredie a môže byť príčinou prechodu dusičnanov na amoniakové ióny,“ spresňuje Iveta Martinková. Tieto hodnoty súvisia s vypúšťaním splaškov do potoka.
V tomto mieste sa tiež zvýšil obsah nerozpustných látok, čo však môže súvisieť s prácami na rekonštrukcii parku.
Analýza vody na výtoku do Váhu ukázala, že tu sa už zloženie vody pomerne výrazne mení. Voda sa zrieďuje, ale zároveň niektoré hodnoty rastú – najmä chloridov – čo je signál zásahu človeka. „Výrazne vzrastá organické znečistenie, ale stále je to iba v miere, ktorá kvalitu vody v toku v žiadnom prípade neovplyvní,“ dodáva sa v správe. Vo výsledkoch došlo k prekročeniu limitov iba dvakrát – pri druhej vzorke sú mierne nad limitom amoniakálne ióny a v tretej vzorke ukazovateľ organického znečistenia.
SPLAŠKY SÚ VYSOKO NEETICKÉ
Práce na Všiváku sa robia priebežne. Podľa dobrovoľníkov je veľmi dôležité očistiť brehy potoka od nánosov, ktoré sú výsledkom dlhodobého znečisťovania. Ide o odhalenie pôvodnej regulácie lomovým kameňom z roku 1938, ktorý už bol sčasti odkrytý v Parku Ľudovíta Štúra, a nachádza sa aj v iných úsekoch toku.
Takisto bolo potrebné zmonitorovať výpusty na úseku od Oravskej cesty po zatrubnenie na konci Bôrického parku. Práve pre vypúšťanie splaškov do potoka ho roky ľudia považovali za špinavý a páchnuci potok. „Máme vyhotovený pasport výpustov, odovzdala som ho aj SEVAK-u. Prisľúbili niektoré výpusty presondovať. Vypúšťanie splaškov do potoka je hlboko neetické a protizákonné. A je to, samozrejme, veľký problém, ktorý treba odstrániť. Ak je aj tých výpustov menej, než som si myslela, nič to nemení na skutočnosti, že ich treba postupne odstraňovať, a to v čo najkratšom čase,“ hovorí poslankyňa Iveta Martinková. Takisto chce vyzvať Žilinčanov k tomu, aby si začali tento potok viac vážiť a chceli mu takisto pomôcť. Ide totiž o významný biokoridor mesta. Kedysi v ňom žili raky či nitenky. A dnes? Výsledok ľudskej bezohľadnosti a nedbalosti je až zarážajúci.
PRE ZAUJÍMAVOSŤ
Viete, kde potok Všivák pramení? Je to na poli za sídliskom Solinky, na území, ktoré už spadá do katastra obce Rosina. Na Solinky priteká z pravej strany malý potôčik z neďalekého lesoparku Chrasť. Popod celé sídlisko je vedený už v potrubí, v kratšom úseku aj na Bôrickej ceste a od konca Tajovského ulice až po ústie do rieky Váh. Všivák je asi 5 km dlhý. „Bola som na prameni osobne. Je necitlivo doslova zaoraný v poli, ale aj napriek tomu je ešte na prameni kvalitná pitná voda,“ dodáva povzbudzujúco poslankyňa.