Konateľ spoločnosti vlastniacej Kultúrny dom v Závodí Ladislav Čierny však tvrdí, že za ruinu budovy, ktorá už dávno nebola stavebne a technicky spôsobilá plniť funkciu kultúrneho domu, v tom čase zaplatili plnú cenu stanovenú súdnym znalcom a zmodernizovali ho tak, že od roku 2010 využilo jeho služby niekoľko tisíc spokojných ľudí, najmä občanov Závodia.
Podľa poslanca aj tento kultúrny dom mohol slúžiť občanom na spoločenské udalosti a kultúru. Namiesto toho z predaja vyťažila súkromná firma. A tak volá po tom, aby sa Kultúrny dom v Závodí nejakým spôsobom vrátil mestu.
Ladislav Čierny, konateľ spoločnosti, ktorá kultúrny dom v roku 2005 kúpila, je však presvedčený, že poslanec tak hovorí preto, že si neoveril fakty. „My sme Kultúrny dom v Závodí kúpili v roku 2005 nie pod cenu, ale za cenu stanovenú na základe súdnoznaleckého posudku, po schválení mestským zastupiteľstvom,“ hovorí. „Bola to však nefunkčná ruina. Vylámané dvere, nefungujúce sociálne zariadenia, septiková šachta zasypaná suťou a odpadom, strecha bola prevalená, do spoločenskej sály pršalo, všade bolo množstvo plesní a hlodavcov. Stav budovy ohrozoval bezpečnosť a zdravie ľudí. Nebolo tam žiadne vybavenie ani zariadenie. Skrátka nebol v takom stave, aby bol spôsobilý slúžiť na poskytovanie spoločenských a kultúrnych akcií, ako to hovorí pán poslanec,“ pokračuje.
Peniaze, ktoré za kultúrny dom terajší vlastník zaplatil, boli pritom použité aj na opravu kaplnky a miestnych komunikácií. Tak to s primátorom Jánom Slotom dohodol vtedajší poslanec za túto mestskú časť Daniel Kováčik.
„Je pravda, že kultúrny dom sme kupovali s cieľom vybudovania hlavnej stanice káblovej televízie. To sme aj urobili. Cítili sme však aj istý záväzok voči ľuďom, a to poskytnúť priestory na kultúru, keďže tu tento kultúrny dom stál približne od roku 1930. My sme do jeho rekonštrukcie investovali v priebehu desiatich rokov nemalé peniaze. Projekt rekonštrukcie vypracoval architekt Martin Pavelek a myslím si, že je to naozaj dobrý projekt. Zachovala sa totiž jeho funkcionalita. Počas desiatich rokov sme poskytli priestory na rôzne spoločenské a kultúrne akcie. Využitie priestorov sme ponúkli aj samotnému mestu Žilina. Pre miestnu základnú umeleckú školu poskytujeme priestory už niekoľko rokov, dokonca sme boli dohodnutí aj s pánom poslancom, že môže tieto priestory využívať. Pán poslanec neprejavil záujem o využitie kultúrneho domu na prácu s občanmi, preto nás veľmi mrzí, keď dnes rozpráva, ako mesto na predaji škodovalo a že ho treba vrátiť ľuďom. Nuž, ani sa mu nečudujem, keď je dnes krásne zrekonštruovaný, a to za naše prostriedky. Pripomína mi to predstavy z obdobia znárodňovania, ako to urobili komunisti v roku 1948,“ hovorí Ladislav Čierny.
Mestu Žilina dokonca ponúkali súčasní konatelia súčinnosť aj pri spolupráci na mestskom informačnom systéme, ale doteraz neboli oslovení. Preto ich veľmi mrzia nepreverené informácie, ktoré sa teraz dostali do novín.