Ovocinárom a záhradkárom narobili starosti mrazy, ktoré udreli minulý týždeň. Podľa odborného inštruktora Okresného výboru Slovenského zväzu záhradkárov Žilina Jozefa Čerňanského malo toto počasie vplyv na budúcu úrodu. „Veď sú už rozkvitnuté marhule, broskyne, slivky a čerešne. Kvetom týchto drevín stačí mráz -2 °C vo výške 2 metrov, aby zamrzli, malým plodom už -1,5 °C. Dokonca sa už začínajú otvárať aj kvety hrušiek. Z drobného ovocia kvitnú už egreše, ríbezle a josty, ale týmto kríkom mráz neprekáža, ich kvety sú odolnejšie,“ uviedol.
Podľa odborníka, ak už niekto vysadil jahody zakorenené v kontajneroch a kvitnú, mráz im kvety znehodnotí. „O úrodu nás neoberá len mráz, ale celkovo chladné a daždivé počasie so silnými nárazmi vetra počas posledných týždňov. V dôsledku toho nemôžu lietať včely a čmeliaky v takom množstve, ako je potrebné na opelenie kvetov,“ dodáva. Podľa Jozefa Čerňanského by bolo ešte katastrofálnejšie, keby prišli silnejšie mrazy, čo sa podľa predpovede počasia SHMÚ očakávalo (dokonca až -4 °C a viac). „Mohli by zmrznúť i ružové púčiky na jabloniach, mladé výhony i rodivé puky na orechoch, viniči, na kivi i schizandre, a tak by sme prišli o podstatnú časť úrody pri spomínaných ovocných druhoch, podobne ako minulý rok. Verím však, že to zostane len pri tých nižších mrazíkoch,“ vyjadril sa.
Podľa Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho mala byť rozhodujúca noc z 20. na 21. apríla, kedy mali teploty klesnúť pod -3 °C. „Nebolo to také hrozné, ako predpovedali meteorológovia. Podľa rôznych satelitných systémov mali udrieť mrazy od -4 °C až po -6 °C v Tepličke nad Váhom. Tu bol najvyšší mráz o 5. h, a to -3 °C,“ spresnil záhradkár.
AKO SA BRÁNIŤ?
Výrazné klimatické zmeny významne vplývajú i na prácu pestovateľov. Minulý rok sa museli popasovať s mrazmi, aké tu neboli 65 rokov. Teraz v apríli udrela zima opäť, je však dôležité byť na výkyvy počasia pripravený. „Možno ste videli minulý rok v televízii, ako sa bránili profesionálni pestovatelia a producenti ovocia proti silným mrazom. Je to veľmi nákladné a veľmi im to nepomohlo. Boli to však mrazy okolo -7 °C, dokonca aj u nás v Tepličke, ale napríklad v Piešťanoch bol prízemný mráz až -9 °C. Mrazom sa skúšam brániť druhý rok protimrazovým postrekom CropAid, ten vyvolá v rastlinách procesy na tvorbu cukrov a tie ochránia ovocné dreviny do -7 °C až dva týždne od postreku,“ vysvetľuje Jozef Čerňanský. Postrek musí byť aplikovaný 1 až 2 dni pred ohláseným mrazom. „Samozrejme, ešte púšťam sprinklere, ktoré mám na závlahu trávnikov, zeleniny a kvetov. Táto voda sa postrekovačmi premení na jemné kvapôčky, ktoré zamrznú na rastline, udržia zasiahnuté rastliny na teplote 0 °C až do výšky, kam striekajú postrekovače, čím obmedzia prienik mrazu nahor rastlinou. Okrem použitia sviečok, kahancov sa dá tiež fúkať teplý vzduch do medziradí stromčekov a kríkov. Najlepšia je však ochrana postrekom sprinklermi zavesenými nad rastlinami, ktoré striekajú nadol. Prajem vám aj nám, aby také silné mrazy teraz neprišli,“ uzatvára odborník.
V roku 2016 zažili ovocinári na Slovensku neskoré mrazy, aké tu neboli vyše pol storočia. Výrazne ovplyvnili 158 pestovateľov a 2800 ha sadov. Mrazy zasiahli jablone, hrušky, broskyne, marhule, slivky, čerešne a jahody. Pri najpestovanejších druhoch ovocia klesla úroda celkovo až o viac ako polovicu.