Sezóna kliešťov sa začína približne od apríla a trvá do prvých jesenných dní. Nakazené a infikované kliešte sú pre človeka najväčšou hrozbou. Po tom, ako zo stebiel tráv a koncov listov vylezú na svoju obeť, prejavy ich pôsobenia závisia len od našej imunity. Zatiaľ čo jedni im „nesadnú“ vôbec, na druhých parazitujú aj niekoľkokrát za sezónu.
Z prenášaných chorôb je pre ľudské zdravie veľkým rizikom kliešťová encefalitída a lymská borelióza. Dnes sa venujeme ochrane a prevencii voči lymskej borelióze.
Kto sa bojí, nemá ísť do lesa?!
Pred rozvinutím nebezpečnej lymskej boreliózy sa obmedzeným pobytom v lese stopercentne neuchránime. Kliešťom vyhovujú ako lesné, tak aj lúčne oblasti, ich okraje a čistinky – jednoducho všade tam, kde im listy, trávy alebo prízemné kríky umožňujú prirodzený lezúci pohyb.
Tieto parazity napádajú človeka i lesnú zver, pričom ich rozpoznajú podľa vydychovaných plynov, inej teploty tela, po pote a iných špecifických vôňach. Vraví sa, že skôr parazitujú na ľuďoch po výparoch alkoholom, nikotíne a po výrazných koncentrovaných vôňach. Naopak, odrádza ich aróma prírodných antibiotík, akými je cesnak či cibuľa.
Prevencia pred každým dlhším pobytom vonku
Po napadnutí človeka infikovaným kliešťom existujú len dve možnosti – buď sa u nás prejavia účinky nákazy od prvotných príznakov, ktoré môžu pokračovať intenzívnym druhým a tretím štádiom, alebo naša silná imunitná odpoveď tieto prejavy utlmí. V prípade spozorovania akýchkoľvek príznakov vyhľadajte pomoc lekára.
Ako sa teda vystríhať pred počiatočnou červenkastou škvrnou v okolí miesta uštipnutia? Základom prevencie je vyhľadávať menej zatrávnené plochy, čo v prírode je pre nás ozaj veľkou výzvou. Chránime sa používaním repelentných prípravkov, vzdušným dlhším oblečením a pokrývkou hlavy. Všetko oblečenie po príchode vytrasieme a dáme oprať. Telo si dôkladne prezrieme v oblasti slabín a na pokožke hlavy. Osprchujeme sa.
Náš tip – Jediným možným obmedzením pred negatívnymi účinkami po uštipnutí kliešťom je ľudská obranyschopnosť. Celoročne vyhľadávame bylinné tinktúry a vitamíny pre zníženie rizika prejavov infekcií.
Ako si pomôcť už po napadnutí kliešťom?
Kliešťa nedusíme, nepotierame masťami ani ho nevytrhávame za krúživých pohybov. Používame pinzetu v čo najbližšom kontakte v mieste vpichu. Odstraňujeme ho vykyvovaním. S vytiahnutým kliešťom nikdy nemanipulujeme v rukách. Nákaza hrozí aj pôsobením cez kožu.
Viete, že po nákaze kliešťom lymskou boreliózou sa v kombinácii s účinnými antibiotikami odporúčajú špeciálne protiparazitálne kúry? Venujeme im však pozornosť len od overených predajcov, čo ich získavajú na základe protokolu prírodnej liečby boreliózy a ďalších parazitov. Takouto rozšírenou ponukou disponuje obľúbená bylinkáreň Zdravysvet.sk!