Trailový beh je disciplínou odohrávajúcou sa v prírodnom teréne. Ten je často nerovný, kamenistý alebo blatistý, sprevádzajú ho časté zmeny sklonu a prírodné prekážky. Okrem terénu má však aj iné špecifiká, ku ktorým patrí v prvom rade správna výbava, na čele s bežeckými topánkami.
Bežecké tenisky na trailový beh
Na horský beh je nevyhnutná trailová bežecká obuv, nájdete ju aj v ponuke obľúbených tenisiek značky Asics či Hoka. Podrážka je charakteristická hlbokým vzorom pre lepšiu trakciu na blate, mokrých skalách či štrku, pričom hĺbka výstupkov by sa mala odvíjať od konkrétneho terénu – ľahký, mierny či náročný technický terén. Okrem toho, predná časť topánky je spravidla vystužená, vďaka čomu je zabezpečená vyššia ochrana prstov.
Ak beháte v mokrých podmienkach, napríklad počas prechodného obdobia (na jar a jeseň), kedy je počasie menej stabilné, voľte model s membránou Gore-Tex, aj keď to bude na úkor priedušnosti.
Tip: Chystáte sa na dlhé a ultra dlhé trate? Synonymom komfortu je Hoka obuv, konkrétne preslávený model Speedgoat.
Oblečenie prispôsobené podmienkam
Na horách sa počasie dokáže rýchlo meniť. Aby vás teda žiadna situácia neprekvapila, dôležité je vrstvenie. Základná vrstva by mala pozostávať z funkčného trička, ktoré bude dobre odvádzať pot, stredná vrstva slúži na izoláciu (napríklad tenšia mikina), no a vonkajšia vrstva by mala poskytovať ochranu pred poveternostnými podmienkami.
Pohodlný a bezpečný beh
Ani počas behu nesmiete zabúdať na pravidelnú hydratáciu a doplnenie energie, preto si so sebou nezabudnite vziať vak na vodu, jedlo a tiež základné vybavenie lekárničky. Mnoho bežcov obľubuje praktické bežecké vesty, a to najmä na dlhé vzdialenosti. Tie v sebe majú zabudovaný hydratačný vak alebo zásobník na vodu, čo bežcom umožňuje pohodlne prenášať tekutiny, ale aj ďalšie potrebné veci. Vesta tesne prilieha k telu, takže neobmedzuje pohyb. Pribaľte si aj čelovku, nikdy totiž neviete, kedy vás zastihne šero, prípadne sa beh predĺži až do tmy.
Kam vyraziť na trailový beh
● Túžite vypadnúť z ruchu hlavného mesta? Nemusíte chodiť ďaleko. Okolie Bratislavy ponúka množstvo nenáročných lesných chodníkov, ideálnych aj pre začiatočníkov – Devínska Kobyla, Dúbravská Hlavica, Železná studnička či Kamzík sú obľúbenými rekreačnými oblasťami Bratislavčanov. Ak vycestujete z Bratislavy severným smerom, dostanete sa hlbšie do Malých Karpát.
● Ak vás láka kombinácia lesných chodníkov, horských hrebeňov a lúk, spolu s úchvatnými výhľadmi a dobre značenými trasami, Veľká a Malá Fatra sú skvelou voľbou.
● Medzi obľúbené slovenské destinácie pre tento šport patria aj Nízke Tatry, ktoré ponúkajú pestrú paletu terénov – od lesných chodníkov cez kamenisté úseky, lúky až po horské hrebene (takmer 100 km dlhý hrebeň).
Zostaňte v kontakte s prírodou a vyrazte za bežeckým dobrodružstvom!