Prevencia na prvom mieste
V prvom rade by ste mali myslieť na to, ako sa bolesti hlavy celkovo vyhnúť – na to slúži prevencia. Ak je to možné, skúste chodiť spať a vstávať každý deň v rovnakom čase. Nedostatok spánku, alebo na druhú stranu príliš dlhý spánok zvykne viesť k bolesti hlavy. Pred spaním nepoužívajte mobil, televíziu a v podstate všetku elektroniku, vyžarujúcu modré svetlo. Chladnejšia miestnosť (19-20 stupňov) bez prístupu svetla je pre telo najideálnejšia.
Pravidelné cvičenie v podobe intenzívneho tréningu, ale aj obyčajnej prechádzky do istej miery pomáha znížiť pravdepodobnosť vzniku chronických bolestí hlavy. Vytvorte si cvičebný plán, zahŕňajúci aktivity posilňujúce organizmus. Ak je vzduch v miestnosti príliš suchý, môžete pociťovať sťažené dýchanie, či sucho v nosových dutinách. Aby problém s ovzduším nespôsoboval bolesť hlavy, nájdite spôsob, ako vzduch zvlhčiť. Pre takéto situácie sa dobre hodí príslušný zvlhčovač vzduchu. V súčasnosti existuje veľa druhov aróma difuzérov - nájdite si najlepšiu verziu pre vás, napríklad cez stránku Alza.
Konzumácia prírodných surovín: Na ktoré sa zamerať?
Prírodné doplnky, čaje, či rastliny a výťažky z nich dokážu pomôcť pri boji s migrénou, avšak netreba zabúdať na to, že všetkého veľa škodí. Z tohto dôvodu užívajte všetky suroviny s mierou. Mnohí ľudia nachádzajú úľavu od bolesti hlavy pri pití horúceho nápoja. Sypané čaje, či čaje urobené priamo z rastliniek zvyknú byť účinnejšie, no môžete sa vybrať aj cestou vreckových verzií. Patrí sem napríklad:
- Zelený čaj
- Mätový čaj
- Harmančekový čaj
- Zázvorový čaj
Práve zázvor sa zvykne často používať pri liečbe silných bolestí hlavy – viete si ho zaobstarať v „originálnej“ podobe ako koreň, alebo vo forme prášku, či kapsúl. Zázvor je silná rastlina a preto ho do čaju stačí naozaj málo. Medzi ďalšie suroviny môžeme zaradiť zemiaky, ktorých vysoký obsah draslíka pomáha telu vysporiadať sa s migrénou. Sezamové semienka obsahujú aminokyselinu L-arginín, s ochrannou funkciou proti stresu a bolesti.