
Dostatočne vetrajte
Základom je dostatočné vetranie. V ideálnom prípade by ste mali ráno aj večer pootvárať okná a prípadne aj posuvný HS portál na 5 – 10 minút, aby sa vymenil vzduch vo vašom dome. Kuchyňa a kúpeľna si vyžadujú aj častejšie vetranie, prípadne používanie odsávačov vzduchu, keďže ide o miestnosti, v ktorých je zvýšená vlhkosť.
Skúste odvlhčovače
V boji so zvýšenou vlhkosťou v dome môžu byť efektívnymi aj odvlhčovače. Ideálne elektrické, ktoré sú skvelé pre kontinuálne použitie aj vo väčších miestnostiach. Alternatívou sú tabletové odvlhčovače, ktoré sú však vhodné skôr pre menšie priestory (a všade tam, kde nie je možné mať odvlhčovač zapojený v zásuvke).
Odhaľte tepelné mosty
Zvýšenú vlhkosť môžu spôsobovať aj úniky tepla, čiže tepelné mosty. Ak máte na stene mokrú plochu alebo pleseň, môže byť práve toto dôvodom. Môžete si tiež nechať dom skontrolovať profesionálne. Využívajú sa na to termokamery, ktoré sa síce vzhľadom odlišujú od poľovníckej termovízie, ktorú pozná každý poľovník, ale ich princíp je rovnaký.
Zlepšite izoláciu
Taktiež je možné pozrieť sa na izoláciu domu a zlepšiť ju. Samozrejme, „zlepšenie izolácie domu“ je všeobecný pojem, môže ísť napr. o použitie hliníkovej paroizolačnej fólie spolu s ďalšími izoláciami strešného plášťa, ale tiež o izoláciu stien, či podláh. Záleží od toho, kde konkrétne máte problém s vlhkosťou.
Použite protiplesňový náter
Keď sa vám nedarí znížiť vlhkosť v miestnosti, či na konkrétnej stene, vašou záchranou môžu byť špeciálne protiplesňové nátery. Tie dokážu účinne chrániť steny pred vznikom plesní a rozhodne tak stoja za vyskúšanie.