POLÍCIA NA CESTÁCH
Na cestách je pritom množstvo preventívnych akcií. „Policajti v Žilinskom kraji počas výkonu služby, okrem plnenia iných úloh, dohliadajú na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Pozornosť je venovaná všetkým kategóriám, aj vodičom,“ povedala Gabriela Kremencová, hovorkyňa žilinskej krajskej polície. V Žilinskom kraji za rok 2021 evidujú vo svojich štatistikách 1199 vodičov motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu, z toho 619 do jedného promile a 580 nad jedno promile. V okrese Žilina to bolo 293 vodičov motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu, z toho 148 do jedného promile a 145 nad jedno promile. Za obdobie do 2. októbra 2022 na krajskej úrovni eviduje polícia 1098 vodičov motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu, z toho 593 do jedného promile a 505 nad jedno promile. Počty opitých vodičov sa nemenia ani v tomto roku. Na okresných cestách odhalili k tomu istému dátumu 241 vodičov motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu, z toho 122 do jedného promile a 119 nad 1 promile.
PREVENTÍVNE AKCIE
„U vodičov bol alkohol zistený vykonanými dychovými skúškami. V pôsobnosti Krajského riaditeľstva Policajného zboru sú bežné preventívne aktivity na úseku dopravy pre všetky vekové kategórie. A to prednášky, letáky, rozdávanie reflexných prvkov a iné,“ doplnila Kremencová s tým, že na dopravných ihriskách simulujúce skutočnú situáciu v cestnej premávke a deti si môžu preveriť svoje teoretické znalosti a zručnosti. V rámci prevencie sú vykonávané dopravno-bezpečnostné akcie zamerané na všetkých účastníkov cestnej premávky. Policajti sa zúčastňujú aj celoslovenských dopravných akcií ako napríklad „Budík“, „Zodpovednosť“, „Záchranár“ a iné.
„Apelujeme na vodičov, aby jazdou pod vplyvom alkoholu neohrozovali svoj život a životy ostatných účastníkov cestnej premávky. Nielen z dôvodu, že sa dopustia priestupku alebo trestného činu, ale najmä preto, že následky dopravných nehôd zavinených práve vodičmi pod vplyvom alkoholu bývajú v mnohých prípadoch tragické. Žiadame všetkých účastníkov cestnej premávky, aby sa na cestách správali disciplinovane, ohľaduplne, plne sa venovali vedeniu vozidla, sledovali situáciu v cestnej premávke a dodržiavali dopravné predpisy. Každý účastník cestnej premávky môže svojím zodpovedným prístupom prispieť k väčšej bezpečnosti na našich cestách.“ Na Slovensku je nulová tolerancia alkoholu za volantom. Ak nafúkate nad jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, za čo vám hrozí nielen odobratie či zadržanie vodičského preukazu, ale aj trest odňatia slobody. Sú však krajiny, kde sa toleruje nejaké to pivo, alebo pohár vína.