Víťazi Rajeckej hudobnej jari si môžu ponechať originálnu skladbu, ktorá bola pre nich zložená od renomovaných slovenských autorov a rok po súťaži ju premiérujú na Koncerte víťazov Rajeckej hudobnej jari v Bratislave a vo Viedni. Počas siedmich rokov sa ZUŠ Rajec podarilo osloviť 35 slovenských hudobných skladateľov a vytvoriť 70 nových skladieb, ktoré boli zložené špeciálne pre túto súťaž.
Ďalší ročník súťaže sa uskutoční v polovici mája v tradičných priestoroch Kultúrneho domu a ZUŠ v Rajci. Do súťaže sa zapájajú hlavne slovenskí účastníci, ale v posledných rokoch sa stala súťaž aj medzinárodnou. Zo zahraničia sa hlásia najmä mladé talenty z Vyšehradskej štvorky a z Rakúska. Tento rok do poroty zasadnú Ivan Buffa - predseda zväzu slovenských skladateľov, Víťazoslav Kubička, Miloš Betko, Jan Grossmann (Česká republika) a Nuno Figuneiredo (Portugalsko).
Riaditeľ ZUŠ Marián Remenius prezradil: „Rajecká hudobná jar vznikla už pred 22 rokmi, vtedy mala charakter prehliadky a mala názov Prehliadka slovenskej hudobnej tvorby pre deti a mládež. Účinkujúci neboli rozdelení do žiadnych kategórií a bolo to považované len za vystúpenie. Pred siedmimi rokmi som sa snažil túto prezentáciu zmeniť na súťaž. Dostali sme dotácie aj od ministerstva školstva a ministerstva kultúry. Pred piatimi rokmi sme ju tak premenovali na Medzinárodnú interpretačnú súťaž v slovenskej tvorbe - Rajecká hudobná jar.“ Súťaž napomáha zlepšovať orientáciu mladých ľudí v slovenskej klasickej hudbe, mladí hudobníci totiž musia vedieť zahrať skladbu od slovenského autora. „Súťaž sa behom rokov vykryštalizovala. Keď sme chceli, aby nás ministerstvo zaštítilo, potrebovali sme vytvoriť kategórie. Súťaž je prísne anonymná, porotcovia nevedia, kto na pódiu súťaží, až kým sa nevyhodnocujú víťazi. A keďže je to medzinárodná súťaž, porotcovia do poslednej chvíle nevedia, či je to žiak zo Slovenska alebo zo zahraničia,“ dodal riaditeľ ZUŠ.
Lucia Kubalová
Snímky Marián Remenius, riaditeľ ZUŠ Rajec