Žilinský Večerník

24. november 2024 | Emília
| -7°C

Spravodajstvo

Bez mapy v Žiline ani na krok!

Darmo máte adresu, ak nie je panelák označený. Domy bez adresy - tak by sa dali nazvať paneláky, na ktorých nie sú umiestnené názvy a čísla ulice. V Žiline je ich mnoho.

22.06.2015 | 13:11

Darmo máte adresu, ak nie je panelák označený. Domy bez adresy - tak by sa dali nazvať paneláky, na ktorých nie sú umiestnené názvy a čísla ulice. V Žiline je ich mnoho.
 

ŽILINA. Na problém upozornila naša čitateľka zo Soliniek. A že to naozaj problém je, sa presvedčila, keď pomáhala bezradnému staršiemu pánovi nájsť byt jeho nevesty. Hoci mal presnú adresu, podľa označenia, respektíve neoznačenia panelákov, sa k nej dopátrali iba prostredníctvom mapy.

Čitateľka sa domnieva, že adresy sa z domov strácajú hlavne po ich zateplení. „Obyvatelia si to musia zaplatiť, ale pri sume, na akú sa skladajú pri zatepľovaní, je to zanedbateľná čiastka,“ hovorí.

Obrátili sme sa v tejto veci i na bytové družstvá. „V prvom rade treba upresniť, že podnet sa týka označenia jednotlivých vchodov, ktoré vzniká individuálnou iniciatívou jednotlivých vlastníkov. Súhlasíme, že takéto označenie pomáha k ľahšej orientácii na jedťnotlivých sídliskách,“ uvádza obchodný a marketingový manažér BYTTERMu Mario Brath. Vlastníci bytov nemajú povinnosť takto si svoje vchody označiť, treba však rozlíšiť dve roviny. „Oficiálne označenia ulice, súpisné a orientačné číslo (čierne a oranžové) zatepľovacie firmy vždy po zateplení vrátia na pôvodné miesto. Individuálne označenie vchodov je na iniciatíve vlastníkov,“ hovorí. Označenie si môžu vyrobiť aj sami, resp. dajú vyrobiť a uhradia. Podľa neho môže byť správa bytových domov v tomto smere vlastníkom nápomocná tak, že sama navrhne individuálne označenie jednotlivých vchodov, t. j. jednotnú formu a materiál tak, aby označenia spĺňali čo najviac estetické a cenové požiadavky. „Potom bude už len na vlastníkoch, či nás o zabezpečenie takéhoto označenia sami požiadajú,“ dodáva.
 

Vandali ich môžu ľahšie odstrániť

Ako upozornilo Obvodné stavebné bytové družstvo (OSBD), označovanie ulíc a bytových domov orientačnými tabuľkami upravuje zákon o obecnom zriadení č. 369 a vyhláška Ministerstva vnútra SR č. 31 ustanovuje podrobnosti o označovaní ulíc a číslovaní stavieb.

Orientačná tabuľa s názvom ulice sa umiestňuje na budovu, ktorá sa nachádza najbližšie k miestu vyústenia ulice do stredu obce a na budovu, ktorou sa ulica končí. Ak do ulice vyúsťuje iná ulica, označuje sa orientačnou tabuľou s názvom ulice aj najbližšia budova pri takomto vyústení ulice.
 

„Z textu vyhlášky vyplýva, že označenie ulíc orientačnými tabuľami rovnakého typu je povinnosťou obce, avšak len v hore uvedených prípadoch, nie na všetkých budovách. Vlastník teda povinnosť umiestniť na budove orientačnú tabuľu s názvom ulice nemá,“ potvrdil Milan Piliar, predseda predstavenstva OSBD Žilina.

Povinnosť obstarať označenie ulice má obec, takisto ako súpisné číslo, obstarať orientačné číslo má stavebník – vlastník. „Môže sa stať, že po zateplení domu alebo výmene dverí niekto odstráni orientačnú tabuľku. V zmluvách so zhotoviteľmi diela sa zhotovitelia zaväzujú zabezpečiť umiestnenie orientačnej tabuľky po zateplení späť na pôvodné miesto. Vzhľadom na to, že spravidla sa po zateplení budovy tabuľky nalepia na zateplenú fasádu budovy, vandali ich môžu ľahšie odstrániť ako v prípade pôvodného pevného ukotvenia. Dodávatelia v prípade rekonštrukcií bytových domov a výmeny vstupných dverí označujú ulicu, súpisné a orientačné číslo priamo na každé vchodové dvere,“ dodal Milan Piliar. Keďže OSBD vydáva vlastný časopis, opýtali sme sa, či je užitočné touto formou upozorniť vlastníkov bytov na to, že môžu bývať v „dome bez adresy“. „V spravodajcovi OSBD môžeme zástupcov vlastníkov bytov upozorniť na skutočnosť, že tabuľky zo zateplených budov miznú a tiež usmerniť, že pokiaľ vlastník zistí, že orientačná tabuľka chýba, môže sa obrátiť na zástupcu vlastníkov bytov v dome, ktorý objedná u správcu vyhotovenie a umiestnenie orientačnej tabuľky na vchode – dome, financované z prostriedkov fondu opráv a údržby domu,“ uzatvára Milan Piliar.
 

Upozornenie od domových dôverníkov

Podľa mesta je rozdiel, či ide o mestský dom, alebo dom vlastníkov. „Pokiaľ ide o byt vlastníkov, jeho označenie realizujú vlastníci na základe presnej adresy uvedenej v katastri mesta. Pokiaľ ide o dom mesta, označenie realizuje správca domu,“ vysvetľuje hovorca mesta Pavol Čorba.

Pri zatepľovaní bytového domu a výmene vchodových dverí zadáva Žilbyt, mestská správcovská spoločnosť, do zmluvných podmienok realizáciu označenia adresy na bytovom dome (na dverách bytového domu) dodávateľom. „ŽILBYT, s. r. o., má označené bytové domy vo svojej správe súpisným číslom a realizuje ich priebežne. Upozornenie dostávame od domových dôverníkov,“ dodal hovorca mesta.
 

Veronika Cvinčeková
Snímka autorka

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod