RINSPEED SNAP
Chceli by ste sa bozkávať v otvorenej priehľadnej škatuli, ktorá je osvetlená antibakteriálnymi LED lampami a počas jazdy vám monitoruje aj tlak krvi? Možno sa vám to zdá divné, no pre budúce generácie to bude niečo prirodzené. To si myslí švajčiarsky výrobca Rinspeed, ktorý predstavil štúdie Snap. Futuristický koncept slúži na transport štyroch osôb, je vybavený veľmi bohatým multimediálnym prostredím a má poskytnúť príjemné prostredie pre zblíženie osôb. Inými slovami, interiér je plný displejov, ktoré prekrývajú ešte väčšie displeje, pričom posledný balíček displejov nájdete na lakťových opierkach. Upozorňujem na rozlíšenie displejov, ktoré je minimálne HD. Presklenie je elektrochromatické a laserové projektory môžu na jeho povrch zobraziť potrebné obrazce. V interiéri nájdete aj jahodové sadenice v urbánnych farmárskych kontajneroch. Kde sú tie časy, keď firma montovala strešné okná?
ZABUDNITE NA VÝHODY
Vysokorýchlostná Wi-Fi je na palube samozrejmosťou, nebude však slúžiť veľmi na zábavu, keďže Rinspeed sľubuje streamovanie firemných mítingov, sťahovanie osobných dát prostredníctvom skenovania sietnice. Keď z vozidla vystúpite, vaše osobné dáta sa vymažú. Samozrejmosťou je plná autonómna jazda piatej úrovne, t. z., že v aute nenájdete žiaden volant. Našťastie, kapacita batérií je 12 kilowatthodín, takže ďaleko sa nedostanete. Na druhej strane aj napriek nízkemu výkonu 51 kilowattov sľubuje zrýchlenie z pokoja na „takmer stovku“ za menej ako šesť sekúnd a manévrovateľnosť v preplnenom meste zabezpečujú natáčacie kolesá. Podvozok je odpojiteľný, vtedy kabína slúži na mobilný dom, kiosk s rýchlym občerstvením alebo ako ideálne miesto na milostné radovánky. Kto ten interiér potom bude čistiť, výrobca neuvádza.
TOYOTA E-PALETTE
Japonská predstava o budúcnosti je takmer navlas rovnaká ako v prípade švajčiarskeho Rinspeedu. Ich filozofia znie: Želáte si pizzu? Dôjde k vám. Máte dlhé vlasy? Škatuľa s holičom je na ceste k vám. Máte šťastný deň? Mobilný stôl Blackjackom je u vás o chvíľku. Inými slovami, okrem áut budú ulice križovať konfigurovateľné autonómne autá so škatuľovým dizajnom a postarajú sa o všetky služby, napríklad kuriérske vrátane doručovania nákupov budú obhospodarovať práve tieto autonómne škatuľky. Samozrejmosťou je elektrický pohon a unifikovaná platforma, na ktorú sa budú montovať jednotlivé nadstavby podľa toho, či pôjde o transport osôb, donášku tovaru či služieb. Táto budúcnosť nie je podľa Toyoty až taká vzdialená. Tento systém transportu sa ukáže na olympijských hrách v Tokiu v roku 2020. Princípy využívania zahŕňajú aj spoluprácu s technologickými firmami, ktoré podobný spôsob transportu už vyvíjajú. Preto uzavreli spoluprácu s firmami, ako je Amazon, Didi Chuxing či Uber, aby boli tieto dopravné prostriedky vyrobené presne podľa špecifikácií. Práve technologickú časť pohonu zabezpečuje Toyota, v tomto smere využíva obrovské know-how, aktuálna platforma využíva autonómnu jazdu štvrtej úrovne. V zásade tak môžu platformu od Toyoty využiť aj iní výrobcovia. Ako informuje Toyota, je to systém Plug and Play a je pripravená zásobovať podvozkami kohokoľvek. Stačí si len špecifikovať požiadavky, teda či sa bude využívať na kratšie, prípadne dlhšie vzdialenosti, či bude slúžiť na transport ľudí alebo tovaru. Samotná prezentácia technológie autonómnej jazdy je už za nami, teraz nastupuje obdobie prezentácie nových priemyselných konceptov, ku ktorým sú už priradené aj konkrétne dátumy.
HONDA 3E
O príjemné prekvapenie sa postarala Honda. Namiesto autonómnych technológií či gigantických elektrodojazdov myslí táto japonská automobilka aj na popularizáciu klasických milých humanoidných robotov. Honda tým dokazuje, že jej kompetencie siahajú ďaleko za hranicu Asima. Aj napriek tomu, že Honda zverejnila mená troch robotov: Erno, Erokan a Elvin, sú v podstate štyria. Prvý z nich s označením 3E-A18 je Emojibot, ktorý dokáže zobraziť množstvo emócií a dokáže súcitiť s ľuďmi a vycítiť ich aktuálne citové rozpoloženie a zareagovať. Druhý nesie kódové označenie 3E-B18 a je to mobilná stolička, ktorá bude zrejme schopnejšia než robotická kosačka trávnika, hoci jej funkcie výrobca nešpecifikoval. Tretí koncept nesie označenie 3E-C18 a je to akási pojazdná chladnička na pivo. Štvrtý člen partie má logicky označenie 3E-D18 a je to autonómna štvorkolka vybavená aj umelou inteligenciou. Okrem toho predstavila Honda aj Mobile Power Pack World, čo je akási powerbanka, ktorá utiahne aj zásobovanie domu elektrinou, ak by došlo k výpadku prúdu. Honda ukázala aj koncept vymeniteľnej batérie pre elektrické vozidlá. To však nie je nový koncept, v praxi sa neujal a jeho využitie je dosť otázne. Na druhej strane to je jedno, spomínané štúdie dokazujú, že Honda má nielen chuť experimentovať, ale nechýba jej pritom ani zmysel pre humor. V ich prípade teda nebude budúcnosť kockatá!