Mestská polícia sa s ľuďmi bez domova zaoberá dennodenne. Podnety na nich často dostáva aj od obyvateľov mesta, ktorým prekáža, že robia neporiadok či sa nevhodne správajú. Najnovšie poukázali na ležovisko pod Rondlom hneď vedľa podchodu, kde vraj bezdomovci vykonávali aj tie najintímnejšie potreby.
ŽILINA. My sme už síce bezdomovecký brloh na mieste nenašli, bolo ale očividné, že tu ešte prednedávnom niekto „prebýval“. Dokazuje to fotografia uverejnená na portáli odkazprestarostu.sk, kde zreteľne vidieť, ako na kartónoch hneď vedľa podchodu leží človek. Autor k fotografii dodal, že tu bezdomovci robia neporiadok a „močia na verejnosti.“
Takýchto divokých pelechov je v Žiline viac. Mestská polícia ich má zmapované a pravidelne tam robí kontroly. Pokiaľ však ležovisko nikomu neprekáža, je mimo očí verejnosti a jeho obyvatelia nepáchajú nič protizákonné, polícia ho nerieši. Ak je to však opačný prípad, neporiadok dá odstrániť, ako to bolo aj s ležoviskom pod Rondlom. Je to však ako začarovaný bludný kruh. Bezdomovci sa totiž zvyknú po čase vrátiť späť. „Z centra mesta niektorí odchádzajú, pretože sú stále konfrontovaní mestskou políciou, a teda idú si nájsť miesto inde, mimo centrum, do okrajových častí mesta, kde majú väčší pokoj, ale aj menší zdroj milodarov vo forme peňazí, jedla a alkoholických nápojov. Potom sa opäť vracajú späť,“ uvádza k téme hovorca mesta Pavol Čorba.
Denne polícia rieši na území mesta približne dvadsať ľudí bez domova. „Pravidelne tieto osoby odosielame spred hotela Polom, zo Sadu SNP, Sadu na Studničkách, z námestí, autobusovej stanice a iných miest v meste, kde páchajú priestupky, hlavne v súvislosti so znečisťovaním verejných priestranstiev a požívaním alkoholických nápojov na verejnosti. Napríklad tento rok Mestská polícia Žilina riešila v súvislosti s požívaním alkoholických nápojov na verejnosti už 314 priestupkov,“ dodáva mestský hovorca.
Je pravdepodobné, že takýmto priestupkom nikdy konca nebude. Ak bezdomovec z mesta neodíde z vlastného presvedčenia, nikto ho odtiaľ vyhnať nemôže. Neexistuje na to zákon. „Sú to osoby plne spôsobilé na právne úkony a slobodu pohybu a pobytu im zaručuje Ústava Slovenskej republiky. Pokiaľ páchajú priestupok, sú osoby riešené v zmysle zákona o priestupkoch, ale je to „boj s veternými mlynmi“, pretože sankcie od týchto osôb sú prakticky nevymožiteľné,“ uzatvára tému Pavol Čorba.
-ms-
Snímky autorka, odkazprestarostu.sk