Farbu zuba nám určuje farba dentínu (zuboviny), ktorý presvitá cez transparentnú vrstvu skloviny na povrchu. Dentín je prirodzene žltý a čím je vrstva skloviny hrubšia, tým je jeho farba viac zoslabená. Zub mení farbu prirodzene počas starnutia, kedy sa vrstva skloviny postupne obrusuje alebo sa zafarbuje pigmentmi z potravy, napríklad kávou, čajom, červeným vínom, cviklou, tiež fajčením, alebo vplyvom niektorých liekov. Pigmenty sa neusádzajú len na povrchu, ale prenikajú aj do hĺbky tvrdých tkanív zuba, a preto nie je možné zub zosvetliť iba čistením. Pred bielením však vždy najskôr odstránime povrchové pigmentácie. Zásadne bielime zuby, ktoré sú zdravé, prípadne riadne ošetrené a u pacientov s dobrou hygienou ústnej dutiny. Dôležité je tiež vedieť, že bielením sa zosvetlí iba váš vlastný zub, všetky výplne, fazety či korunky ostanú rovnakej farby ako predtým. Po bielení je teda nutné výplne a protetické práce vo viditeľnom úseku chrupu vymeniť za svetlejšie.
Bielenie je metóda, ktorej podstatou je štiepenie farebných pigmentov pomocou oxidačných činidiel, ako je peroxid vodíka alebo karbamid peroxid, ktorý sa na peroxid vodíka rozkladá.
Máme niekoľko druhov bielenia: domáce, ordinačné a kombinované, pričom všetky sú príkladom vonkajšieho bielenia. Poznáme aj vnútorné bielenie, ktoré sa využíva pri endodonticky ošetrených zuboch, ktoré majú „mŕtvy“ tmavý odtieň.
Pri domácom bielení môžete zvoliť buď voľnopredajné produkty, ktoré ale obsahujú maximálne 0,1 % peroxidu vodíka, prípadne iba abrazívne čiastočky, ktoré sú schopné odstrániť len povrchové pigmenty. Ďalšou možnosťou na doma je bielenie pod dohľadom lekára, kedy je už koncentrácia peroxidu do 6 %. V takomto prípade lekár odoberie pacientovi odtlačky a na základe nich sa v laboratóriu vytvoria nosiče presne zodpovedajúce pacientovmu chrupu. Do nosičov pacient, podľa pokynov zubára, aplikuje každý večer po vyčistení malé množstvo gélu a bieli najčastejšie 14 dní alebo podla potreby. Vždy však výsledky a postup konzultuje s lekárom.
Pri ordinačnom bielení pacient prichádza do ambulancie, kde sa zuby najskôr dôkladne očistia a následne sa na ne aplikuje bieliaci gél na niekoľko minút, potom sa odstráni. Tento cyklus sa môže viackrát opakovať a na záver sa zuby ošetria fluoridovým prípravkom.
Kombinované bielenie, ako už naznačuje názov, zahŕňa oba vyššie spomenuté postupy. Práve tento druh bielenia, ktorý je veľmi efektívny a jeho výsledok dlhodobý, využívame na našej klinike. Nami využívaná technológia je tiež bezpečná, šetrná k zubom a nemusíte dodržiavať „bielu diétu“ (vylúčenie farebných jedál/nápojov).
Nech už sa teda rozhodnete pre ktorýkoľvek typ bielenia, výsledný odtieň zubov by nemal byť svetlejší ako farba očných bielok, aby váš vzhľad pôsobil prirodzene a harmonicky.