Energy Globe Award je prestížna cena za projekty v oblasti trvalo udržateľného rozvoja a je Nobelovou cenou za životné prostredie. Nielen o tomto ocenení sme hovorili s generálnym riaditeľom združenia Ladislavom Židekom.
Poďme pekne poporiadku. Aká organizácia je Biomasa a čím sa zaoberáte?
Biomasa je nezisková organizácia. Sme združenie obcí, škôl a zdravotníckych organizácií z Trenčianskeho a Žilinského kraja. Založili sme ju v roku 1999. Som autorom filozofie využívania obnoviteľných zdrojov energie – biomasy vo forme peliet. Filozofiu sme postavili na tom, že po komunizme sme mali obrovské množstvo verejných zariadení, v ktorých boli staré kotolne na uhlie. V mnohých dedinách sú tie kotolne v takom istom stave ako kedysi, lebo mnoho ľudí dnes nemá ani na ten plyn. Samotný systém peletizácie bol vymyslený po prvej ropnej kríze v roku 1975 v Amerike. Potom sa toho chytili Holanďania, Nemci, Švédi, Nóri.
Čo je to peletizácia?
Je to systém, ako jednoducho spracovať drevný odpad. My robíme výlučne s drevným odpadom. Kvôli nám sa nikdy nevyrezal ani jeden strom. Urobili sme systém, ako drevný odpad, najmä z píl, drevárskeho priemyslu spracovať a urobiť z toho palivo, ktoré bude efektívne, čisté. V obciach sme prestavali asi 40 kotlov na pelety. Získali sme na to úverové zdroje aj granty. Fabriku máme v Kysuckom Lieskovci, kam zvážame piliny z celého Slovenska. Peniaze, ktoré sa vygenerujú, investujeme do vzdelávacích programov. Hlavnou činnosťou Biomasy je však vzdelávanie a rozvoj. Podnikateľská činnosť je doplnková.
Čo bolo cieľom víťazného projektu?
Hlavným cieľom nášho víťazného projektu je zvýšiť informovanosť na Slovensku o využívaní biomasy a slnečnej energie ako domáceho obnoviteľného zdroja energie, a to prostredníctvom organizácie početných informačných a vzdelávacích podujatí pre rôzne cieľové skupiny. Projekt trval štyri roky a ukončili sme ho v auguste. Obsahoval množstvo vzdelávacích aktivít s deťmi a dospelými. Deti sme viedli k tomu, aby si vážili prírodu. Učíme ich starostlivosti o zvieratá, rastliny, separáciu odpadov. Snažíme sa, aby pochopili, že aj zo slnka sa dá energia využívať na vykurovanie a svietenie. Je to obrovský súbor vzdelávacích aktivít, ale stojí to za to. Dnes vidíme, ako sa zvyšuje využívanie obnoviteľných zdrojov energie aj na Slovensku, a to je nepriamy dôkaz toho, že naša práca má zmysel.
V akom prostredí deti vzdelávate?
Vzdelaním som humánny genetik. Príroda a jej ochrana je mi veľmi blízka. Pred piatimi rokmi som si zobral do prenájmu 27 hektárov pôdy pri Rajci a založili sme s priateľmi farmu, avšak bolo to na zdevastovanej, „vycicanej“ pôde. Postupne sa ju snažíme vrátiť k životu. Za tých 5 rokov začíname vidieť výsledky. Deti k nám chodia a robíme pre ne rôzne aktivity. Vlani cez prázdniny ich tam bolo asi 200. Často to potom chytí aj rodičov a aj oni nám pomáhajú. Voláme to Bioklimatický park Drienová a aj on bol súčasťou nášho projektu.
Ako to robíte?
V prvom rade nepoužívame chémiu, nezabíjame všetok život. Klasický poľnohospodár nedáva na roľu žiaden hnoj, lebo sa mu nechce chovať kravy a ovce a používa chemické hnojivá, ktoré likvidujú život. Takto sa potom narúša harmónia prírody, rozhasína systém a potom sa to snažia napraviť ďalšími chemickými látkami. Keď sme my prebrali pôdu, nežila tam ani dážďovka. Nám sa po štyroch rokoch vrátil krt. Dnes sú tam už asi tri rodiny. Pre mňa ako pre biológa je to dar, lebo viem, že krt má pod zemou znova čo žrať. Že sa tam vrátil život. Alebo sú zvieratá, ako napríklad prepelica, ktorú som nepočul už 60 rokov. No a minulý rok nám za-hniezdila v špalde.
Čo všetko na farme máte?
Pôdu sa snažíme obsiať rôznymi rastlinami. Dorábame seno, chováme prakticky všetky zvieratká, ktoré sú chovateľné na farme. Máme tri plemená husí, dve plemená kačíc, dve plemená kúr, psa, osem mačiek, tri plemená oviec, dohromady je ich už 60, desať kôz, dvoch capov, dve plemená kráv, tri plemená koní a lamu alpaku. Dorábame si vlastnú múku – špaldovú, pšeničnú, jačmenné krúpy, ovsené vločky. Všetko sú to produkty, ktoré sú na úrovni bio. Nerobíme to však na predaj, ale je to naša záľuba. Podieľa sa na tom 30 kamarátov. Párkrát do roka zabijeme barana, napečieme koláče, vypijeme si, zaspievame.
Takže okrem práce v továrni na pelety pracujete aj na farme. Ako to zvládate?
Je to naozaj ťažké, ale čosi predsa človek musí robiť, nie? Jeden chodí do krčmy, druhý na futbal a ja keď ráno vstanem, do pol siedmej kŕmim. Potom idem do roboty a keď sa vrátim o štvrtej, tak do ôsmej, a v lete do desiatej, pracujem na farme. A som tam aj celé soboty a nedele. Iní chodia lyžovať, mňa baví toto. Napĺňa ma to.