Žilinský Večerník

25. november 2024 | Katarína
| -2°C

Spravodajstvo

Blesk môže udrieť až do 10 kilometrov

Územie Slovenska je za posledné týždne sužované silnými búrkami. Blesky dokonca už aj zabíjali.

28.07.2014 | 12:48

Územie Slovenska je za posledné týždne sužované silnými búrkami. Blesky dokonca už aj zabíjali.
 

ŽILINA. MAKOV. Obeť na živote si pravdepodobne vyžiadala aj pondelková búrková smrsť, ktorá zasiahla celú žilinskú kotlinu. Mŕtveho 36‑ročného poľského turistu našli pod Veľkým Kriváňom. Ak pitva potvrdí, že ho zabila búrka práve z pondelka 21. júla, bude sa považovať za prvú obeť prírodnej katastrofy, ktorá minulý týždeň postihla Vrátnu.

Nedávno blesk zabíjal aj na Makove, kde si vyžiadal život len 14‑ročného chlapca z Nitry. Toho pravdepodobne trafilo v momente, keď manipuloval s anténou. Bez známok života ho našli rodičia, ktorí boli v čase tragédie na hubách. Búrka pred niekoľkými dňami zabíjala aj v okrese Považská Bystrica, kde blesk trafil 62‑ročného muža, keď išiel kosiť trávu na pole.

Keď sa dohrmí búrka, najrozumnejšie je schovať sa pred ňou buď do domu, alebo do auta. Byť hocikde vonku, je veľmi nebezpečné. „Blesky zvyčajne triafajú vysoké budovy, stĺpy, stromy, vysoké ostré predmety. Vonku v bezpečí počas búrky však nie sme nikde. Dokonca je malá pravdepodobnosť, že blesk udrie aj 10 kilometrov od búrky,“ rozpráva Miroslav Šinger zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Ak nás napríklad búrka zastihne v meste, mali by sme vstúpiť do najbližšej budovy a prečkať ju. Na horách treba čo najskôr zostúpiť z kopca do nižších miest, spojiť si nohy a čupnúť si. Ak sa na nás valí niekde pri vode, treba z nej čo najskôr vyliezť a vyhľadať bezpečný úkryt. „Doposiaľ nebol preukázaný významnejší vplyv akýchkoľvek predmetov, ktoré máme pri sebe, na priťahovanie bleskov. Pri zásahu bleskov však niektoré predmety, ako napr. náušnice, retiazky, náramky, hodinky, môžu spôsobiť zranenia,“ vysvetľuje meteorológ.

Veľmi nebezpečné a najmä záhadné sú guľové blesky. Prednedávnom jeden trafil do rodinného domu vo Varíne. Nikomu sa nič vážne nestalo, sila blesku odtrhla len kus omietky. „Doteraz nie je známe, ako guľové blesky vznikajú. Existuje len málo dôveryhodných záznamov, preto ani nie je úplne jasné, aké ciele si vyberajú a ako sa pred nimi ochrániť,“ uzatvára Miroslav Šinger.


-ms-, snímka archív

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod