Tomu sa vraví, keď ťa vyhodia dverami, vojdeš oknom. Investorovi nevyšla prvá akustická štúdia v rámci EIA, dal si teda vypracovať ďalšiu.
HORNÝ HRIČOV. Tento mesiac sa v Hornom Hričove konalo verejné prerokovanie zámeru na vybudovanie tepelnej elektrárne na spaľovanie obnoviteľných zdrojov. Zúčastnili sa ho občania, vedenie obce a zástupcovia OZ Za čistú a zdravú obec Horný Hričov i zástupcovia investora. Okrem domácich prišli na prerokovanie zástupcovia obce Vlkanová, kde podobná prevádzka funguje v miestnej časti Badín už tretí rok a podľa starostu tejto obce obyvatelia trpia hlukom a veľkým zápachom.
Prerokovanie sa uskutočnilo z dôvodu, že investor dal opätovne vypracovať štúdiu na posudzovanie vplyvu na životné prostredie (EIA), hoci v predošlej z minulého roka mu nevyšla akustická štúdia. To znamená, že limity hluku počas meraní boli prekročené. „V pôvodnej EIA vyšla akustická štúdia v ich neprospech. Tým pádom EIA neprešla životným prostredím. Podľa informácií, ktoré mám, v minulom roku sa po odpore občanov a obce investor vyjadril, že od zámeru ustupujú. A čo sa nestalo, v apríli nám bola doručená nová EIA, alebo lepšie povedané, staršia EIA, ale prepracovaná, kde akustický posudok už vychádzal,“ vysvetľuje starosta obce Dušan Ďuríček.
Starosta posudzovanie napadol. „Táto správa EIA nie je dôveryhodná. Správu EIA a jej jednotlivé znenia sme napadli aj v rámci stanoviska, ktoré išlo na ministerstvo životného prostredia. Dali sme ju posúdiť odborníkom. Posudok nám robil pôvodný spracovateľ akustickej štúdie, ktorý tú novú spochybnil tým, že je neakreditovaná. Pri meraní sa nedodržal postup, merania sa mali vykonávať v konkrétnych určených časoch. Bolo to zmanipulované v prospech investora,“ vyjadril sa. Podľa neho investor ignoruje fakt, že v blízkosti sú byty a rodinné domy, a že zariadenie takéhoto typu je v rozpore s platnou územnoplánovacou
dokumentáciou.
Obyvatelia aj predstavitelia obce zámer odmietli. Zástupca investora po stretnutí tvrdil, že kvôli účtovníctvu musí dokončiť štúdiu EIA o posúdení vplyvu na životné prostredie, ale nakoniec od zámeru na 99,9 % ustúpi. „Na 99,9 % nebudeme pokračovať v riešení územného rozhodnutia,“ povedal Ján Kohút, konateľ spoločnosti EFES, ktorá plánovala v Hornom Hričove cca 17‑miliónovú investíciu. „Tomuto absolútne neverím. Vyzval som pána Kohúta, aby stiahli žaidosť na posudzovanie zámeru v rámci EIA, pokiaľ to so zastavením myslia vážne. Povedal, že to nemôže urobiť, ale samozrejme, že môže. Potom povedal, že ak EIA prejde cez ministerstvo životného prosredia, zamyslia sa, čo budú robiť ďalej. To znamená, že stále čakajú, ako EIA dopadne,“ uviedol starosta obce.
Podľa Petra Hudeca, predsedu OZ Za čistú a zdravú obec Horný Hričov, ak dá EIA projektu zelenú, pôjdu obyvatelia tvrdo po tom, aby tu to zariadenie nestálo. „Dali sme jasne najavo, že dané zariadenie v obci Horný Hričov nechceme. Pánovi Kohutovi sme položili otázky, na ktoré, bohužiaľ, nevedel odpovedať a opieral sa o tvrdenie, že on je len investor. Preto toto prerokovanie považujeme za výsmech všetkým dotknutým orgánom a obyvateľom. Ja osobne dúfam, že úrad, ktorý bude rozhodovať o tejto štúdii, bude rozhodovať na základe vyjadrení špecialistov, ktorých sme oslovili. Aj keď sa pán Kohút vyjadril, že ak obyvatelia daný zámer odmietnu, tak sa stavať nebude, už jeho slovám neveríme. Preto sme aj naďalej rozhodnutí bojovať a pokiaľ by ministerstvo životného prostredia rozhodlo v prospech investora, poženieme túto problematiku mimo Slovenskej republiky,“ povedal Peter Hudec.
Veronika Cvinčeková, snímka archív