Ani nepriaznivé počasie neodradilo desiatky tisíc občanov, ktorí sa už po druhýkrát rozhodli vyjsť s transparentmi do ulíc a dokázať, že chcú lepšie Slovensko. Zatiaľ čo počas prvých celoslovenských protestov, ktoré sa uskutočnili 9. marca, bolo hlavnou požiadavkou organizátorov dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej so spoluúčasťou medzinárodných vyšetrovateľov i nová a dôveryhodná vláda, po zostrujúcej sa situácii na domácej politickej scéne sa k nej pridala aj žiadosť o predčasné voľby. „Požadovali sme demisiu vlády. No výmenu „figúrok“ vo vláde nepovažujeme za jej naplnenie. Nesmieme zabudnúť na všetko, čo za posledné dni vyplávalo na povrch. Na to, že ani po troch týždňoch nepoznáme vraha Jána a Martiny. Potrebujeme novú šancu pre slušné a spravodlivé Slovensko, a preto požadujeme predčasné voľby. Momentálne to vidíme ako jedinú možnosť obnovy dôvery ľudí v štát,“ vyslovila spoločné stanovisko Kristína Ďurišová, jedna z organizátorov žilinského pochodu Za slušné Slovensko. Účasť na piatkovom pochode v Žiline sa odhaduje na zhruba 7-tisíc ľudí.
VYČÍŇAL NEZNÁMY PÁCHATEĽ
Hoci sa v súvislosti s celoštátnymi protestmi predpokladala pokojná atmosféra, žilinskí hasiči museli pred týždňom v noci zo štvrtka na piatok zasahovať pri požiari budovy krajskej kancelárie SMER-SD na Komenského ulici. Podľa aktuálnych informácií doposiaľ neznámy páchateľ pravdepodobne vyhodil horiacu pneumatiku na prístrešok, z ktorého sa oheň rozšíril až na strechu. Vrátane toho výtržník zanechal na fasáde budovy i hanlivý nápis „ZLODEJI VASKY JUGENT“. Aj keď vyšetrovanie činu podľa krajskej policajnej hovorkyne Jany Balogovej stále prebieha, intenzívne sa skloňuje podozrenie, ktoré vypovedá o tom, že o náhodu zrejme nešlo.
MY NIKAM NEODCHÁDZAME
Na druhom žilinskom proteste, ktorý sa začal krátko po 17. h na Námestí Andreja Hlinku, vystúpili so svojím príhovorom ďalšie zvučné mená, medzi nimi napríklad herečka a speváčka Barbora Švidraňová, herec Michal Legíň, novinárka Vanda Tuchyňová, Lukáš Milan, ale aj kazateľ Cirkvi bratskej Ján Mahrík, Daniel Tupý starší, otec zavraždeného študenta Daniela Tupého či sestra roky nezvestného novinára Paľa Rýpalu. „Pán predseda, buďte pokojný, my tiež nikam neodchádzame. Nedali ste nám totiž na to ani ten najmenší dôvod. Preto sú dnes aj napriek dažďu opäť zaplnené námestia po celom Slovensku. Môžete sa snažiť umlčať prokurátora či novinára, ale nás všetkých umlčať nemôžete. Nepoľavíme a zápas o spravodlivé a slušné Slovensko nevzdáme. Nepožadujeme predčasné voľby, lebo si myslíme a veríme, že nás zachráni opozícia. My požadujeme predčasné voľby, lebo neveríme, že je inak možné garantovať nezávislé vyšetrenie vraždy Jána a Martiny,“ predniesol svoju reč tisíckam Žilinčanov organizátor pochodu Marek Richter.
VÝSMECH SLUŠNÝM ĽUĎOM
Prostredníctvom vyhlásenia organizátorov pochodu Za slušné Slovensko sa k nemu pridala aj Michaela Chrzová, tretia organizátorka žilinského pochodu. „Pán Fico, pán Danko a špeciálne pán Bugár svojím rozhodnutím ponížili a oklamali celú občiansku verejnosť. Ich snaha za každú cenu udržať sa pri moci je jasným dôkazom toho, že chcú zamiesť pod koberec všetky korupčné kauzy. Kauzy, o ktorých písal aj zavraždený novinár. Nesmieme zabudnúť na všetko, čo za posledné dni vyplávalo na povrch. Chyby pri vyšetrovaní vraždy Jána a Martiny, všetky korupčné kauzy, na ktoré poukázal aj Ján Kuciak. Ide o pohŕdanie slušnými ľuďmi a ľahostajnosť voči aktívnym občanom – to všetko je dostatočný dôvod na to, aby sme sa mohli opätovne rozhodnúť, komu odovzdáme moc. Požadujeme novú šancu pre slušné a spravodlivé Slovensko, a preto požadujeme predčasné voľby.“
„ODÍĎTE“
Do posledného miesta zaplneným Námestím Andreja Hlinku sa počas zhromaždenia vrátane slovenskej hymny ozývali aj tóny refrénu najznámejšej novembrovej piesne z roku 1989 – Sľúbili sme si lásku. „Toto sme zažili 5. novembra 2005, keď nášho syna zavraždili na bratislavskom Tyršovom nábreží. Vtedy došlo k vražde a teraz došlo k vražde novinára pravdepodobne kvôli tomu, čo objavil. V týchto dvoch prípadoch vidím obrovské paralely. V našom prípade zmaril vyšetrovanie minister vnútra Palko, ktorý dôkazy verejne oznámil v parlamente. V prípade Janka došlo k tomu, že polícia pochybila už v prvý deň. Ako je možné, že existujú dva dátumy úmrtia? Druhou obrovskou chybou bolo, že až po 11 dňoch od smrti boli občania požiadaní, aby si zálohovali kamerové systémy. Kto pyká za túto chybu? Nikto. Pokiaľ nebude vymenené minimálne vedenie, čiže tí, ktorí riadia vyšetrovateľov, nič sa nevyšetrí,“ skonštatoval vo svojom príhovore Daniel Tupý starší, otec zavraždeného študenta Daniela Tupého. Ako ďalej upozornil, v každom slušnom štáte, v ktorom platia zákony a morálka, pokiaľ by do-šlo k vražde novinára a prišlo by sa na jeho odhalenia, celá vláda musí okamžite odstúpiť. Jeho emotívnu reč protestujúci podčiarkli skandovaním hesla „My chceme voľby“. Herec Michal Legíň počas zhromaždenia prečítal list od emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka. V časti z neho sa píše: „Spoločnosť, v ktorej žijeme, sa rovná nášmu osobnému životu. Ak sa budeme tváriť, že nepočujeme prosbu o pomoc, dokonca usmrtenie, ak uhneme pohľadom pred nepravdou a ak nebudeme chcieť riešiť veľké pochybenia, tak sa v spoločnosti nebezpečne premnoží chamtivosť, ľahostajnosť, rezignácia, nezáujem a beznádej.“
SPRÁVCOVIA, NIE MAJITELIA
Herečka a speváčka Barbora Švidraňová vo svojej reči Žilinčanov povzbudila, aby sa dožadovali toho, na čo majú právo. „Sme tu, pretože vidíme, ako sa nám arogancia moci opäť vysmieva do tváre. Opäť z nás robia hlupákov a čo je najhoršie, tyrani sa hrajú na obete. Nenechajme sa znovu oklamať, buďme rozumní a rozvážni. Uvedomme si a skúsme o tom presvedčiť aj tých, ktorí tu dnes nie sú. Tých, čo sú možno pesimistickí a myslia si, že aj tak sa nič nezmení. Presvedčme ich, že každý jeden z nás je zodpovedný za svoj život a za budúcnosť tejto krajiny. My sme tí, čo volia, my sme tí, ktorí odovzdajú svoju moc a dôveru ľuďom, ktorí by mali byť spravodlivými správcami, nie majiteľmi tejto krajiny. Ak budú aj ich nasledovníci tejto vlády spravovať našu krajinu zle, opäť máme právo im túto funkciu vziať a zvoliť si nových. Bude to však dlhá cesta, kým našu krajinu začnú riadiť naozaj čestní a dobrí ľudia. Môžeme si spoločne vychovať novú a čestnú generáciu politikov a vychováme ju tým, že jej budeme neustále nastavovať zrkadlo a dýchať na krk. Volajme aj naďalej po pravde, po slušnosti a úcte, ktorú si zaslúžime. Nezabudnime, prečo sme tu – boli zavraždení dvaja nevinní ľudia a ich vraždu stále vyšetrujú tí, ktorí by mali byť vyšetrovaní,“ povedala na záver.