Žilinský Večerník

23. november 2024 | Klement
| -9°C

Z regiónu

Bol sponzor kandidáta Fiabáneho agentom ŠTB? „Nie, naopak, sledovali oni mňa,“ tvrdí.

Sponzor a spolupracovník kandidáta na primátora mesta Žilina Petra Fiabáneho, žilinský podnikateľ Martin Sukupčák, je vedený v zložke Ústavu pamäti národa (ÚPN) ako kandidát tajnej spolupráce a agent ŠTB. Sám však vedomú spoluprácu so štátnou bezpečnosťou popiera.

24.10.2018 | 12:12

Martin Sukupčák je sponzorom kampane Petra Fiabáneho. Podľa transpa­rentného účtu kandidáta mu prispel na kampaň minimál­ne sumou 3000 eur. Na svo­jom FB profile z apríla tohto roku uverejnil status, v kto­rom uviedol: „Som v tíme (je nás len 5), ktorý pripravuje kampaň na voľby primáto­ra pre môjho priateľa Petra Fiabáneho. Rád by som bol, aby v Žiline na radnici koneč­ne sedel slušný človek, bez väzieb na pohrobkov Slotu (Trabellsie), bez neprimera­ných ambícií (nebudem me­novať), bez veľmi bohatej skúsenosti s niekoľkými stra­nami, človek, ktorý má sluš­nú rodinu a hlavne už ukázal, že nemláti hubou (poznám jedného, ktorý vyskočí aj z konzervy, tak sa všade pchá), človek, ktorý nemá za sebou históriu SBS-iek a mo­hol by som pokračovať.“

Na Žilinský večerník sa však obrátil čitateľ, ktorý si želá zostať v anonymite a kto­rý nás informoval, že Martin Sukupčák je vedený v zlož­ke Ústavu pamäti národa ako agent ŠTB. Dokazovať to má aj verejne dostupná interne­tová stránka ÚPN, kde sa dá informácia vyhľadať. Tam je Martin Sukupčák skutočne vedený v Registračnom pro­tokole agentúrnych a opera­tívnych zväzkov Štátnej bez­pečnosti ako kandidát tajnej spolupráce, aj ako agent.

Petra Fiabáneho sme sa spýtali, či o tom vie. „O jeho evidencii viem, má naďa­lej moju dôveru,“ uviedol a sprostredkoval nám stretnu­tie so samotným podnikate­ľom. Martin Sukupčák nám dokonca ukázal spis, ktorý o ňom ŠTB viedla. „Nikdy som nespolupracoval s ŠTB, ale tá ma roky naopak sledova­la vzhľadom na to, že som sa stretával s technikmi, obchod­níkmi a firmami zo západnej Európy. Tak sledovali všetkých v podobnej pozícii bez toho, aby sme o tom vedeli. Založi­li o každom spis s označením KTS (kandidát tajnej spolu­práce) a dúfali, že nás niekedy získajú a zlomia na spoluprá­cu,“ hovorí bývalý zamestna­nec spoločnosti Váhostav.

Ako taký sa podieľal na realizácii najväčších sloven­ských stavieb vrátane Liptov­skej Mary, Gabčíkova a jad­rovej elektrárne Mochovce, a súčasťou jeho práce boli aj časté zahraničné služobné cesty. „Pri odchode pracovať do Iraku sme všetci riadia­ci pracovníci museli podpísať tzv. poučenie, ako sa máme správať voči prípadným ne­priateľom socializmu, ak nás budú kontaktovať. Ak by som to nepodpísal, nemohol by som do Iraku ísť. Tak som to podpísal. Veď na tom nebo­lo nič zlé a o žiadnej ŠTB sa tam nič nepísalo. Na základe toho nás preradili z kategórie KTS do kategórie A (agent). Zasa sme o tom nevedeli a že také niečo existovalo, som sa dozvedel až po revolúcii,“ vysvetľuje.

Martin Sukupčák, podľa vlastných slov, nikdy nepod­písal spoluprácu s ŠTB a ni­kdy nebol jej agentom. „Hoci po každej služobnej ces­te v zahraničí si ma zavola­li na tzv. Zvláštne oddelenie Váhostavu a vypytovali sa ma na všeličo. S kým sa kontak­toval riaditeľ atď. Odbil som ich však s tým, veď generál­ny riaditeľ, nositeľ Radu prá­ce, tak načo sa ma naňho pý­tajú? Dokonca aj v liste, ktorý je súčasťou spisu, ktorý o mne viedli, o čom som nemal naj­menšie tušenie, sa konštatu­je, že som nespolupracoval. Ja som žiadnu informáciu na nikoho, nikdy, nikde nedal. A to aj konštatovali v tomto liste. No a v roku 1987 po ná­vrate z Iraku ma kontaktova­li a chceli odo mňa, aby som donášal na kolegov, čo som rázne odmietol, hoci som si bol vedomý rizika, ktoré od­mietnutie so sebou nieslo. Našťastie, prišiel rok 1989 a všetko toto skončilo.“

Podľa podnikateľa bol ne­pochybne pre ŠTB zaujímavý, chceli ho získať na spoluprá­cu, a preto o ňom viedli spis. Ale nezískali. V roku 2014 to už skonštatoval aj týždenník .týždeň, ktorý s ním robil roz­hovor. „Mňa to celé len uráža, že ešte aj po 29 rokoch niekto vyťahuje komunistické pam­flety. Nielenže ma sledova­li vtedy, ale ešte aj dnes ma ich záznamy kompromitujú. A to len preto, že som bol pre nich zaujímavý a perspektív­ny človek a nie udavač, lebo aj takí boli, a s tými nás hodi­li do jedného špinavého koša, ktorý sa volá Zväzky ŠTB,“ uzavrel Martin Sukupčák.

Foto: Archív

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod