Do jednej z najlepších architektonických stavieb v Žiline, ktorá stála pri formovaní a budovaní energetiky na Slovensku, sa už možno o dva roky vráti život. Vedeli ste, že budova je od roku 2011 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku?
ŽILINA. Do prestavby a revitalizácie komplexu Elektrární na Ulici republiky pri Hlinkovom námestí sa pustila jedna žilinská developerská firma, ktorej cieľom je vytvoriť v centre mesta nové zázemie pre moderné mestské bývanie, a tak vrátiť do Žiliny kultúrno–spoločenský život.
Ciachovňa bude slúžiť začínajúcim umelcom
„Administratívna budova Elektrární je pozoruhodným funkcionalistickým dielom renomovaných architektov Čapka a Bednárika, ktorú nám závidia nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Je to výnimočná stavba, ktorá si zaslúži pozornosť. Preto sme k rekonštrukcii pristúpili s náležitým rešpektom a výber architektonického návrhu na rekonštrukciu budovy a revitalizáciu celého mestského bloku sme zrealizovali prostredníctvom verejnej anonymnej architektonickej súťaže,“ uviedol predseda predstavenstva spoločnosti, ktorá revitalizáciu zastrešuje, Slavomír Bodis.
Súťažné návrhy odovzdalo dokopy 11 tímov, koncom januára odborná porota vybrala víťazný návrh. „Úlohou architektov bolo určiť ideu celého tohto mestského bloku, nielen samotnej budovy, ale aj ciachovne a ostatných budov v rámci komplexu. Naša predstava je taká, že tu budú byty, kancelárie, verejné priestory a zároveň, že ľudia, ktorí tu budú bývať, budú na tomto území aj tvoriť. Napríklad v ciachovni budú tvorivé dielne pre začínajúcich umelcov. Chceli by sme, aby v tomto komplexe vznikla komunita, ktorá bude mať záujem v meste tvoriť a pracovať,“ vysvetlil Slavomír Bodis.
Súčasťou projektu je aj zber historicko–spoločenských zaujímavostí o budove. „Do projektu sa môže zapojiť ktokoľvek, kto má nejaké staršie fotografie alebo zaujímavé príbehy z tejto lokality. Pošlite nám ich na e-mail [email protected]. Desať najzaujímavejších príbehov odmeníme publikáciou, ktorú pripravujeme s odborníkmi na históriu nášho mesta. Príbehy zbierame do konca mája a vyhodnotíme v júni,“ informoval predseda predstavenstva.
Po zapracovaní všetkých nápadov a ideí začnú s prípravou projektovej dokumentácie. „Čiže koncom roka by sme mohli začať s prvými rekonštrukčnými prácami. Následne do dvoch rokov by tento projekt mohol byť dokončený.“
Budova, ktorá má srdce a dušu
So stavbou administratívnej budovy, ktorú mnohí označujú za najlepšiu architektonickú a pozoruhodnú funkcionalistickú stavbu v Žiline, sa začalo v roku 1941. Projektovali ju architekt František Bednárik a akademický architekt Ferdinand Čapka. Je postavená do tvaru písmena V. Nárožná časť je sklobetónová, mierne zaoblená. „Od roku 1943 v novopostavenej ústrednej administratívnej budove vtedajších Slovenských elektrární sídlili všetky následnícke účastinné, národné, koncernové a štátne podniky, ako aj akciové spoločnosti. V novembri roku 2010 sa Stredoslovenská energetika, a. s. presťahovala do novopostavených priestorov na ulici Pri Rajčianke, a tak zostala budova a celý areál opustený. 18. októbra 2011 bola žilinská elektráreň zapísaná do ústredného pamiatkového fondu. Objektovú skladbu tvoria budovy tzv. starej ciachovne a funkcionalistická administratívna budova. Tým sa stali národnou kultúrnou pamiatkou,“ povedal riaditeľ Štátneho archívu v Žiline Peter Štanský.
Aj napriek tomu, že budova bola niekoľko rokov opustená, dodnes na ňu s nostalgiou spomínajú ľudia, ktorí tu žili alebo pracovali. „Žiť v tejto budove bolo ako žiť priamo s mestom v centre jeho diania. Žiť v nej znamenalo nemusieť sa do mesta chystať, nemusieť hľadať čas, aby som videla to i ino... Keď vám je niekde dobre, i váš život je dobrý – môj život v tejto budove bol dobrý, prežitý v centre niečoho, čo vám dáva pocit obohatenia, pocit úplnosti a bezpečia,“ to je časť príbehu pani Magdalény, ktorá v budove Elektrární pracovala viac ako 25 rokov. Celý si ho môžete prečítať na internetovej stránke elektrarne-zilina.sk.
Michala Stehlíková
Snímka autorka