Viac ako 150 obyvateľov Žiliny žiada v súčasnosti mesto o strechu nad hlavou. Aj keď výstavba mestských nájomných bytov u nás posledné roky stagnovala, v blízkej budúcnosti by v Žiline malo pribudnúť cca 140 nových bytov.
ŽILINA. Požiadavka o nové nájomné byty odznela aj na poslednom stretnutí obyvateľov s vedením mesta. „Obyvateľ zo Soliniek sa spýtal, či mesto plánuje do budúcnosti výstavbu nových bytových jednotiek pre mladé rodiny a sociálne slabšie rodiny. Podotkol, že občanov mesta Žilina ubúda, preto je dôležité, aby v meste ostávali mladí ľudia a na druhej strane boli ľudia motivovaní prichádzať a sťahovať sa do mesta Žilina,“ uvádza sa v zápisnici zo stretnutia.
Mesto má v súčasnosti vo vlastníctve 1209 mestských nájomných bytov, ktoré prideľuje na základe Všeobecne záväzného nariadenia č.2/2014 o prideľovaní nájomných bytov vo vlastníctve mesta Žilina. K poslednému novembrovému dňu žiadalo mesto o byt až 154 obyvateľov, pričom v tomto roku bolo pridelených 49 nájomných bytov prevažne na sídlisku Hájik. Naposledy mesto bytovú situáciu sociálne slabších rodín riešilo v roku 2013 rekonštrukciou ubytovne na Košickej ulici, čím získalo 30 nových bytov. „Momentálne prebieha rekonštrukcia administratívnej budovy (Lesník v Závodí) na bytový dom, čím mesto získa 22 bytových jednotiek, ktoré budú odovzdané do užívania v roku 2016,“ uviedol hovorca mesta Pavol Čorba.
V blízkej budúcnosti plánuje mesto aj výstavbu úplne nových bytoviek. „Pripravené projekty na realizáciu novej výstavby sa týkajú lokalít: Rudiny a Ulice Daniela Dlabača. Predpokladaný rok výstavby je rok 2017,“ doplnil hovorca. Na nové byty sa momentálne pripravuje projektová dokumentácia pre územné rozhodnutie, pričom na Ulici A. Rudnaya by malo vzniknúť celkovo 76 bytov a na Ulici D. Dlabača 40 bytov.
Ako však uviedlo vedenie mesta na stretnutí s občanmi, situácia s bytmi je v Žiline zlá a v súčasnosti ani nie sú k dispozícii pozemky, kde by sa mohlo pokračovať vo výstavbe ďalších bytových domov. Najviac mestských bytov sa v súčasnosti nachádza na Hájiku. „Ešte za socializmu sme mali na stole projekt, v ktorom a počítalo, že celé Závodie a Bánová sa malo asanovať a nahradiť panelovými domami. Od tzv. Fackárne až po drevenicu bolo toto územie určené pre prvú etapu na asanáciu. Nebyť zlomového roku 1989, vďaka ktorému sa celý zámer zastavil, dnes by tu už boli postavené paneláky,“ spomína na veľký panelákový „boom“ v Žiline architekt a mestský poslanec Dušan Maňák.
Za hlavnú príčinu absencie mestských bytov v Žiline nepovažuje len nedostatok financií na ich výstavbu, ale aj tú skutočnosť, že mesto nemá pozemky, kde by ich mohlo postaviť. „Štát v súčasnosti umožňuje súkromným developerom, aby sa uchádzali o fond rozvoja bývania spôsobom, že ak postavia bytovky, ktoré spĺňajú podmienky, ako sú plošný rozsah bytov a stanovený náklad stavby na meter štvorcový, v tom prípade štát preplatí developerovi 70 percent nákladov na výstavbu a mesto doplatí zvyšok, s tým, že mesto tam potom pridelí byty svojim obyvateľom a tí splácajú dlh mesta nájomným. Mesto Žilina tak v súčasnej dobe môže spolupracovať s developerom, ktorý vlastní vhodné pozemky a ktorý môže pre mesto realizovať bytové domy,“ myslí si Dušan Maňák.
Michala Stehlíková
Snímka Žilina Gallery