Obyvatelia Budatína už sedem rokov žiadajú o odstránenie dvoch starých stánkov, ktoré špatia ich miestne námestie. O ich likvidáciu žiadalo mesto údajne už niekoľkokrát majiteľa pozemkov, na ktorých stoja, ten však tvrdí, že nie je na to kompetentný. Zostanú stánky na námestí už navždy?
ŽILINA–BUDATÍN. Po odklone dopravy na Ľavobrežnú sa v Budatíne rapídne znížil pohyb áut. Aj to bolo pravdepodobne jednou z príčin, prečo novinový stánok, ktorý dlhé roky fungoval na Námestí hrdinov, zostal zrazu zatvorený. „Takto tu stojí už možno aj desať rokov. Pokúšala sa ho rozbehnúť ešte jedna pani odtiaľto, ale keď ju vykradli, tak to nechala tak,“ zaspomínala pre nás oslovená obyvateľka Budatína. Povyše novinového stánku stojí ešte jeden, na ktorom sa veľkými písmenami vynímajú nápisy Zmenáreň. Na to, že sa tu niekedy „pracovalo“ s peniazmi, si miestna obyvateľka len ťažko rozpamätáva. „Bol otvorený možno pár dní,“ hovorí, pričom odhaduje, že takto tu chátra tiež už minimálne desať rokov.
Pomaľované „búčory“
Obyvatelia spustnuté, sprejermi popísané búdky na námestí nechcú, o čo žiadali aj na poslednom stretnutí s vedením mesta. „Obyvateľ z mestskej časti Budatín uviedol, že na Námestí hrdinov sú dve „búčory“, jedna je zmenáreň, druhá kedysi slúžila ako poštový novinový stánok, na zlikvidovanie ktorých čakajú už sedem rokov. Dodal, že väčšinu stánkov si majitelia poodvážali na Rosinskú cestu, ale na Budatín sa zabudlo. Tieto dve pomaľované „búčory“ sú v súčasnej dobe miesto, okolo ktorého sa šíri zápach,“ uvádza sa v zápisnici zo stretnutia.
Primátor na stretnutí reagoval, že súčasným správcom pozemkov, na ktorých stánky stoja, je Slovenská správa ciest (SSC). Vraj v minulosti už niekoľkokrát spoločnosť písomne aj osobne vyzvali, aby stánky odstránila. Obrátili sme sa teda na SSC s otázkou, kedy stánky odstráni. „Slovenská správa ciest nie je vlastníkom, a teda ani nezodpovedá za stav predmetných starých objektov vytvárajúcich na Námestí hrdinov nepekné prostredie. Povolenie na prevádzku predmetných objektov vrátane ich osadenia vydávalo mesto Žilina,“ odpísala nám hovorkyňa SSC Zuzana Hromcová.
Kocúrkovo
Kto má teda vyzvať majiteľov, aby stánky dali preč? Mesto, ktoré kedysi dalo povolenie na ich prevádzku alebo súčasný vlastník pozemkov? „Mesto Žilina ako pôvodný vlastník pozemkov podľa všetkého pozemky prenajalo na umiestnenie stánkov. Ich terajší vlastník je však Slovenská správa ciest a len vlastník má právo domáhať sa ich odstránenia. Mesto tým, že už nie je vlastník, nemôže aktívne vystupovať voči vlastníkom týchto stánkov. Z toho pohľadu je teda irelevantné, že v minulosti užívanie pozemkov povolilo mesto,“ oponuje tvrdeniu SSC Pavol Čorba.
Slovenská správa ciest si však stojí za svojím: „Nespochybňujeme fakt, že pozemky, na ktorých stánky stoja, sú v našej správe. Predmetné stánky nie sú vlastníctvom SSC a povolenie na ich prevádzku vydalo mesto,“ dodáva hovorkyňa spoločnosti Zuzana Hromcová.
Aj keď to vyzerá na pekne zamotaný problém, predsa sa črtá aké‑také rozuzlenie. Vedenie mesta ešte na stretnutí s občanmi mesta spomenulo, že koncom februára by stánky mohli ísť z námestia preč. Teda aspoň jeden. „Pokiaľ ide o termín koncom februára, ide o jeden stánok, ktorého vlastník na základe výzvy zaslanej od SSC požiadal o predĺženie termínu na odstránenie stánkov do konca februára 2016. Výzvu na odstránenie zasielala SSC, nie mesto, takže aj z toho je zrejmé, že SSC ako vlastník pozemkov koná,“ hovorí Pavol Čorba.
Michala Stehlíková
Snímka autorka