Inovátor Elon Musk a spoločnosť Hyperloop One predstavili nový koncept využitia ich unikátnej potrubnej dopravy, ktorý počíta s presunmi samotných automobilov. Autonómne vozidlá budúcnosti by tak mali dokázať plynule prejsť zo štandardných komunikácií do „potrubia“ a dokonale tak využiť potenciál tohto revolučného dizajnu. Podľa slov spoluzakladateľa projektu Hyperloop, Josha Giegela, budú tieto autá vybavené snímačmi umožňujúcimi otvorenie vzduchových uzáverov a následnú prepravu vozidiel podobne, ako je to v pláne s ľuďmi či nákladom. Vďaka tomu sa nebudete musieť od svojho auta vzdialiť ani v prípade niekoľko 1000-kilometrovej cesty.
Prekvapením je, že túto možnosť nebudú môcť využívať len vozidlá Muskovej značky Tesla, ale tiež všetky autonómne vozidlá bez rozdielu. Prvé testy, pri ktorých sa pokúsi spoločnosť prepraviť v potrubí vozidlo, sa uskutočnia už v priebehu tohto roku v americkom štáte Nevada. Na tomto mieste sa totiž už v súčasnosti vykonáva stavba plnohodnotného testovacieho okruhu.
Projekt Hyperloop síce vyzerá ako seriózny sci-fi úlet, avšak jeho realizácia nie je nemožná. Všetky technológie potrebné k úspešnému fungovaniu systému sú známe, a tak pred samotnou realizáciou projektu v širšom rozsahu stoja hlavne finančné a byrokratické prekážky.
Inžinierom sa mimo iného už podarilo úspešne otestovať funkčnosť pohonu samotnej prepravnej kapsule, ktorý zabezpečujú lineárne magnetické urýchľovače. Výsledná rýchlosť kapsule, ktorá sa bude pohybovať vo vnútri potrubia s nízkym tlakom vzduchu, je v súčasnosti vďaka tejto jedinečnej technológii odhadovaná na viac než 1000 kilometrov za hodinu. Hyperloop si vďaka takej vysokej „maximálke“ trúfa hovoriť o absolútnom nahradení leteckej dopravy, ktorá je nielen pomalšia, ale taktiež závislá od aktuálneho počasia. Kapsule v potrubí na rozdiel od lietadla nemusia tiež čeliť turbulenciám znižujúcim komfort samotného cestovania.
Prvé mestá, ktoré by mala unikátna novinka spájať, sú Dubaj a Abú Dabí. Takmer 160 km dlhú cestu medzi dvoma metropolami Spojených arabských emirátov by mala potrubná doprava Hyperloop skrátiť z pôvodných 1,5 hodiny na bleskových 12 minút.
Budú potrubím cestovať aj autá?
Muskova „potrubná pošta“ Hyperloop zaradila do svojich plánov okrem osobnej a nákladnej dopravy tiež presuny samotných automobilov.
06.02.2017 | 14:56