Advokát, predseda Najvyššieho súdu, tekovský a nitriansky župan, minister s plnou mocou pre Slovensko. To všetko, ale nielen to, bol Martin Mičura. Rodák z Dlhého Poľa býval v Bytči. V jeho vile sa rokovalo o myšlienke zorganizovať SNP, ktoré neskôr finančne podporoval. Martin Mičura postavil budovu dnešného gymnázia, katolícky kultúrny dom či Tatrabanku. Dal zregulovať tok Petrovičky na námestí, opravil Kostol všetkých svätých aj Kostol sv. Barbory na cintoríne. A dnes Bytčania na tohto svojho významného občana zabúdajú. Nie je to tak dávno, čo nechali zbúrať jeho vilu, ktorú nahradil obchodný dom.
BYTČA. Zaspomínať si na ministra, lebo v Bytči mu inak nikto nepovedal, sa rozhodla rodina Školková. V sobotu pozvanie do Bytče prijalo množstvo rodinných príslušníkov Martina Mičuru. Po spomienkovej svätej omši sa hostia presunuli do Restaurant Gallery, kde program pokračoval oficiálnou časťou. Na Martina Mičuru si zaspomínali univerzitný profesor Jaroslav Straka, docent Milan Karvaš, JUDr. Andrea Havelková, členka Predsedníctva Slovenskej advokátskej komory a MUDr. Danica Studená, dcéra prof. Červeňanského, ale aj Bytčania, ktorí ho osobne pozvali. Dojímavé bolo svedectvo Dr. Ladislava Skotnického, ktorý opisoval, ako pre ministra ako chlapec pracoval, ako ho poslal na štúdium a ako ho finančne podporoval.
„Dali sme si za cieľ, že spropagujeme osobnosti mesta Bytča a regiónu, o ktorých sa z rôznych dôvodov nehovorí. Jednou z najvýznamnejších osobností je profesor Martin Mičura,“ prezradil nám organizátor Anton Školek.
Podujatie malo spomienkový a rodinný charakter, až 70 % zúčastnených boli Mičurovci, ktorí prišli z celého Slovenska, ale aj z Česka. Na pretras sa, samozrejme, dostala aj Miručova vila. Dnes už teda len spomienka na ňu. „My Bytčania sme sa veľmi škaredo a macošsky zachovali k ministrovi Mičurovi, keď sme povolili zbúrať jeho vilu, ktorú projektoval svetoznámy projektant Michal Harminc. Považujem to za obrovskú a nenahraditeľnú škodu, keď namiesto tej nezabudnuteľnej vily, kde sa tvorila slovenská politika, kde sa organizovalo SNP, dnes stojí obchodné centrum. Preto my chceme krivdu aspoň trochu nahradiť,“ uzavrel Anton Školek.
Michal Filek
Snímka archív