Drvivá väčšina okolo nej len prechádza, nájde sa však aj množstvo takých, ktorí sa Burianovu vežu rozhodnú preskúmať aj zvnútra. Umožňujú to pravidelné prehliadky jej priestorov, ktoré organizuje Turistická informačná kancelária (TIK) mesta Žilina.
DOMINANTA S HISTORICKÝM POZADÍM
Burianova veža bola zrekonštruovaná a sprístupnená verejnosti pred pár rokmi. Exkurzia „útrobami“ stavby vám prinesie nielen zaujímavé fakty o jej histórii, no zaručí vám i jedinečný výhľad na mesto a jeho okolie, ktorý bežne nezažijete. „Burianova veža má takmer 500 rokov, v 16. storočí ju dal postaviť Burian Svetlovský, ktorý bol v tom čase richtárom Žiliny a súčasne aj majiteľom hradu Strečno. Rozhodol sa, že dá vybudovať túto vyhliadkovú vežu. Ako sme spomínali, Žilina nemala v tom čase hradby, dosť často ju preto obsadzovali rytieri. Hoci bolo čím hasiť, nebola v tom čase k dispozícii poriadna obrana,“ prezrádza počas prehliadky veže Dominika Stránska zo žilinskej Turistickej informačnej kancelárie. Veža meria 46 metrov a vrátane detailného výhľadu na mesto ponúka pohľad napríklad aj na Lietavský či Budatínsky hrad.
V MINULOSTI NOVÁ VEŽA, DNES BURIANOVA
V Burianovej veži, ktorá v minulosti slúžila ako zvonica a zároveň bola aj pozorovateľňou či ochranou pred požiarmi a nepriateľmi, je dokopy šesť zvonov, z ktorých každý má vlastné meno. Príbeh veže je úzko spätý s osudom kostola, jeho požiare totiž postihli aj samotnú Burianovu vežu. „Na začiatku sa zvonilo iba tromi zvonmi, jeden sa volal burián s váhou 2336 kilogramov, stredný zvon medián vážil 655 kilogramov a tretí sa nazýval umieračik. Slúžil pri zvonení na pohreboch a vážil najmenej, iba 25 kilogramov. Hovorí sa, že pri jednom silnom požiari spadol na zem, kde sú krypty a tam sa roztavil. Iné pramene zas tvrdia, že ďalšie zvony sa roztrhli počas prvej svetovej vojny,“ vysvetľuje Dominika Stránska. Názov Burianova nesie veža od konca 19. storočia, pôvodne sa volala Nová veža.
ROZOZVUČIA SA TRIKRÁT DENNE
Nové zvony doviezli v roku 1923, tento údaj majú na sebe vyrytý v slovenčine aj latinčine. „Najväčším zvonom s váhou takmer tri tony je Najsvätejšia trojica, ďalšími sú Svätý Jozef, Svätá Mária, Svätý Andrej a Benedikt, Svätá Anna a Svätý Štefan. Všetkých šesť zvonov naraz zvoní len počas sviatkov či pri návšteve biskupa.“ V bežný deň zvonia trikrát denne a každý z nich je naladený na určitý tón. Vrátane zvonov či panoramatického výhľadu na široké okolie interiér Burianovej veže ponúka napríklad aj nahliadnutie do zbierky historických máp či prehliadku zaujímavého plastického modelu Žiliny, ktorý zobrazuje mesto z roku 1933.