„Málo ľudí vie, že minimálne 50 % komunálnych odpadov môžeme skompostovať. Namiesto toho, aby skončili na skládke či v spaľovni, ponúkame ľuďom z Bajzovej možnosť zaniesť ich do kompostéra. Vďaka pravidelnej starostlivosti sa bioodpady v kompostéri premenia na kompost – najlepšie hnojivo. Domácnosti, ktoré sa do separovania zapoja, získajú minimálne 10 l kompostu pre svoju vlastnú potrebu za dobrovoľný príspevok. Môžu ho využiť na prihnojenie izbových či balkónových rastlín, do svojej záhradky alebo úpravu zelene vo svojom okolí,“ vysvetľuje Ing. Michal Vavrík, zakladateľ OZ Kompostujme.
Oplatí sa pridať
Obyvatelia Bajzovej ulice, ktorí sa rozhodnú separovať bioodpad od zvyšného komunálneho odpadu, zadarmo od OZ Kompostujme získajú:
- Pomôcky na separovanie – špeciálny prevzdušnený kôš a kompostovateľné vrecká.
- Bezpečnostný kód – od najbližšieho kompostéru.
- Informačné materiály – šikovné návody, ako separovať bioodpady.
- Kompost – garanciu 10 l kompostu ročne pre vlastné účely.
Ak sa chcete pridať, prihláste sa na stránke Kompostuj.me. Slávnostné spustenie komunitného kompostovania na Bajzovej ulici je naplánované na 2. 12. 2017. Pripravený je zaujímavý program, malé občerstvenie a štartovacie balíčky pre zapojené domácnosti. „Finančné prostriedky na výrobu kompostérov a informačnú kampaň sme získali vďaka grantom od mesta Žilina a od spoločností SIEMENS a MOBIS, začo im veľmi pekne ďakujeme. Teraz sú na rade ľudia z Bajzovej. Osobne som sa rozprával už s desiatkami z nich a reakcie boli zväčša pozitívne. Pevne verím, že sa nájde dostatok záujemcov nielen o kompostovanie, ale aj dobrovoľníkov, ktorí nám pomôžu so starostlivosťou o komostéry,“ hovorí Michal.
Kompostovanie sa môže stať základom komunity
OZ Kompostujme chce vďaka kompostovaniu spojiť obyvateľov Bajzovej ulice, aby sa viac začali starať o prostredie, v ktorom žijú. Naučí ich, ako sa správne starať aj o komunitný kompostér, bude koordinovať prerozdeľovanie hotového kompostu a extra dávkami kompostu chce podporiť obyvateľov, ktorí sa o zeleň v okolí vchodov na Bajzovej už nezištne starajú. Ak by vznikla z iniciatívy obyvateľov komunitná záhrada, bol by to veľký posun vpred. „Trend zakladania komunitných záhrad má vo svete vzrastajúcu tendenciu. Aké sú ich výhody? Obyvatelia ušetria € za nákup ovocia a zeleniny, naučia deti, ako ich pestovať, oddýchnu si pri záhradkárčení a zlepšia sa aj medziľudské vzťahy,“ dodáva Michal Vavrík.
Kto je OZ Kompostujme?
Skupina mladých ľudí, ktorá chce zo Žiliny urobiť mesto komunitných kompostérov. Žilinské domácnosti vďaka nim za dva a pol roka vyseparovali už 14 t bioodpadov. Predchádzajú tak vzniku odpadov, znižujú mestu Žilina náklady na spracovanie odpadu a z bioodpadov vyrábajú kompost na oživenie verejnej zelene. Ako sami hovoria – kompostujme, aby sme zanechali budúcim generáciám kvitnúce parky, nie smradľavé skládky.
Viac informácií o projekte komunitného kompostovania v Žiline nájdete na Kompostuj.me.
Partneri projektu:
Grantový systém mesta Žilina, Siemens, Mobis Slovakia, MGM Žilina, Sultan Kebab, Krystalia, Cibex, Žilinak, JRK Waste Management, Trendis, Tomatoes, Priatelia Zeme – SPZ, Ekotopfilm, Habesh Coffee, Stanica Žilina-Záriečie, Ekocentrum Lesopark, Žilinský večerník
Prílohy:
Kompostuj s nami - leták