Tohtoročné suché leto sa podpísalo pod skutočnosť, že niektorí obyvatelia Zádubnia zostali v auguste dva dni bez pitnej vody. Nie sú totiž napojení na verejný vodovod, vodu im zabezpečujú rezervoáre, do ktorých je voda privádzaná z miestneho prameňa. Aby sa podobná situácia neopakovala, obyvatelia žiadajú pripojenie na mestský vodovod.
ŽILINA–ZÁDUBNIE. Verejný vodovod nie je v mestskej časti Zádubnie samozrejmosťou. Nájdu sa domácnosti, ktoré pitnú vodu čerpajú z obrovských nádrží, tzv. rezervoárov, do ktorých priteká voda z prameňa. Počas tohto leta sa ale stalo, že niekoľko takto napojených domácností zostalo bez vody. Prameň jednoducho pre extrémne suchá vyschol. „Bez vody sme boli dva dni. Na druhý deň sme sa išli informovať na mesto, kto by nám mal zabezpečiť pitnú vodu, teda či mesto, keďže sme mestská časť, alebo vodárne. Medzitým sa však voda objavila a starosti nám zmizli. Neboli sme však jediní. Aj ostatní susedia, ktorí sú tiež napojení na rezervoáre, mali buď nízky tlak vody, alebo zostali úplne bez vody,“ hovorí jeden z miestnych obyvateľov Zádubnia.
Stavebné povolenie bolo vydané už v roku 2011
Niektorí obyvatelia vraj už v minulosti dali na Severoslovenské vodárne a kanalizácie (SEVAK) žiadosť o napojenie na verejný vodovod. „Ja tam mám napríklad žiadosť 3 - 4 roky. Vieme o tom, že SEVAK má nejaký investičný zámer dobudovať verejný vodovod, ale nič bližšie k tomu nevieme. Chceme to riešiť hlavne kvôli tomu, že ak by sa zas stratila spodná voda, prameň sa už nemusí vrátiť do svojho pôvodného koryta a tým pádom ho môžeme úplne stratiť, a to by už mohol byť veľký problém,“ obáva sa tunajší obyvateľ, ktorý nechce byť menovaný.
Existujúci verejný vodovod v Zádubní je majetkom mesta a spravuje ho SEVAK. Keďže sa mestská časť rozlieha v pomerne strmom kopci, nie všade je vodovod schopný vodu vytlačiť, najmä do hornej časti. „Preto mnohé rodinné domy majú aj individuálne zdroje vody,“ vysvetľuje Jozef Vrábel, vedúci Kancelárie predstavenstva SEVAK.
Dobudovanie vodovodu v Zádubní je vraj už dlhodobá záležitosť. Ešte v roku 2009 na požiadavku mesta spracoval SEVAK projektovú dokumentáciu na zvýšenie tlakových pomerov a rozšírenie vodovodu. „Projektová dokumentácia rieši dobudovanie verejného vodovodu, jeho napojenie na výtlačné potrubie v lokalite medzi vodojemom Zádubnie a dotláčacou stanicou Zástranie cez novú redukčnú a vodomernú šachtu. Práve vybudovanie tejto redukčnej šachty bol veľký problém, nakoľko sme nemohli nájsť vhodný pozemok a majiteľ pozemku pod časť šachty nemal ochotu ho predať (išlo o cca 1,2 m2 pozemku). Obvodný úrad životného prostredia v Žiline vydal na túto stavbu stavebné povolenie dňa 6. 7. 2011,“ dodáva Jozef Vrábel.
Majú alebo nemajú obyvatelia záujem?
V roku 2012 na základe telefonickej požiadavky obyvateľov urobil SEVAK prieskum o tom, koľko domácností chce byť napojených na verejný vodovod. Zo 17 oslovených vlastníkov rodinných domov prejavilo záujem len sedem. „Tento prieskum sme zopakovali aj na jeseň tohto roku a výsledky boli rovnaké, pričom ostatní občania na výzvu ani neodpovedali. Na nové rozšírenie vodovodu máme k dnešnému dňu podpísané tri zmluvy o budúcej zmluve o pripojení. Napriek tomu je táto akcia zaradená do návrhu plánu investícií našej spoločnosti na rok 2016,“ hovorí.
Zástupca dotknutých obyvateľov však deklaruje, že minimálne 30 domácností, ktoré fungujú na rezervoároch, má veľký záujem pripojiť sa na „mestskú vodu“. „Vodu si veľmi vážime. Sme naučení rozumne s ňou hospodáriť. Máme ale obavu, že keď prídu opäť veľké suchá, zostaneme bez vody. Je tu veľká iniciatíva, ktorá sa, dúfame, bude riešiť.“
Dohodnú sa na spoločnom stretnutí?
Na „oficiálny pretras“ by mal vodovod prísť už o pár dní, a to budúci pondelok, nakedy je zvolané stretnutie zástupcov mesta, SEVAK-u obyvateľov Zádubnia. „Dátum stretnutia je navrhnutý na pondelok 16. 11. o 16. h v budove MŠ v Zádubní. Za našu spoločnosť sa stretnutia zúčastní pracovník investičného úseku,“ uvádza Jozef Vrábel zo SEVAK.
„Chceme na stretnutí riešiť už konkrétne veci. Teda, či má SEVAK naozaj vôľu situáciu riešiť, nielen deklarovať nejaký investičný zámer a ak sa do toho pôjde, čo to pre nás obyvateľov znamená, teda akú dokumentáciu treba pripraviť a či nás to bude aj niečo stáť,“ hovorí zástupca obyvateľov.
O výsledku stretnutia vás budeme informovať.
Michala Stehlíková
Ilustračná snímka