Na problém s doručovaním listových zásielok nás upozornila obyvateľka mestskej časti Anna. „Trvá to už dlhší čas. Doručovatelia sa striedajú, nepoznajú obyvateľov a pošta často končí u nesprávneho adresáta. U vedúcej pošty som reklamovala, že náhradná doručovateľka dáva moju poštu do iného domu na našej ulici. Rozčúlila a pobavila ma jej odpoveď, že v Považskom Chlmci majú domy dve čísla a ona nevie doručovateľom vysvetliť, podľa ktorého majú poštu doručovať. Možno bude zaujímať občanov, ktorí to nevedia, že čierne číslo je súpisné a znamená číslo v katastri a červené číslo je orientačné a je to číslovanie na ulici. Takéto čísla pridelí Mestský úrad Žilina. Mnohí občania to nerešpektujú, sú originálni a dávajú si na domy ozdobné čísla. Doručovateľ potom nevie, či je to číslo súpisné alebo orientačné... A pošta sa nedostane k adresátovi,“ napísala do redakcie Anna.
ŽILINA MÁ ULIČNÝ SYSTÉM
Hovorca mesta Pavol Čorba vysvetlil, že mesto sa pri určovaní čísel riadi platnými predpismi mesta Žilina na základe žiadosti vlastníka stavby. „Samotné súpisné číslo možno určiť len budovám, ktoré sú stavbami podľa stavebného zákona a orientačné číslovanie slúži na orientáciu v meste a na ulici. Súpisné číslo sa určuje každej budove. Mesto Žilina má systém ulíc s názvami. Orientačné číslo sa určuje budove na účely orientácie na ulici. Ak má budova viac vstupov z ulice, určuje sa orientačné číslo každému hlavnému vstupu. Každá ulica označená názvom má samostatný číselný rad orientačných čísel, ktorý sa začína číslom 1,“ vysvetľuje hovorca mesta Pavol Čorba.
Pri lineárnej zástavbe majú budovy v smere od stredu obce na ľavej strane ulice nepárne čísla a na pravej strane ulice párne čísla z radu orientačných čísel. Tabuľka so súpisným číslom a tabuľka s orientačným číslom sa umiestňujú vedľa seba tak, aby boli z ulice dobre viditeľné a nepôsobili rušivo. „Tabuľka so súpisným číslom obsahuje číslo obvodu (rímska číslica I. červenej farby na bielom podklade) a súpisné číslo (arabská číslica čiernej farby na bielom podklade) v čiernom rámiku. Tabuľka s orientačným číslom obsahuje orientačné číslo (arabská číslica červenej farby na bielom podklade – môže byť doplnená veľkým písmenom abecedy) v červenom rámiku,“ rozpráva hovorca mesta.
NAMIESTO ULICE POPIS: HORE NA KOPCI
Ktorým číslom by sa teda poštárky mali riadiť? „Z adresy uvedenej na zásielke má doručovateľ jednoznačne zistiť a identifikovať adresáta a odovzdávacie miesto pre doručenie. Správne napísaná adresa musí obsahovať: označenie adresáta (meno a priezvisko alebo názov organizácie), označenie odovzdávacieho miesta, ktoré obsahuje názov obce, resp. jej časti, ulice, námestia verejného priestranstva, orientačné, príp. súpisné číslo (v označení odovzdávacieho miesta môže byť uvedené aj číslo bytu alebo poschodia bytového domu) a poštové smerovacie číslo (PSČ). V prípade mestskej časti Žiliny – Považský Chlmec, ktorá má uličný systém, sa v adresách k ulici uvádza orientačné číslo, no je tiež možné uvádzať obe čísla v úplnom tvare,“ uvádza hovorkyňa Slovenskej pošty Martina Macková.
Aj vy ste sa v tom stratili? Veru, správne doručiť list môže byť niekedy ťažký oriešok. Naposledy sa poriadne natrápila poštárka z obce Horný Lieskov pri Považskej Bystrici, ktorej sa do rúk dostala zásielka s naozaj originálnym opisom adresy. Namiesto ulice a čísla domu stálo na obálke nasledovné: Horný Lieskov – vľavo tak hore na kopci, taký žltý dom. Našťastie, poštárka odosielateľovi porozumela a obálku doručila do správnej schránky.