Žilinský Večerník

26. november 2024 | Kornel
| 2°C

Spravodajstvo

Chceli by na deti dohliadať sami

Vybrané priechody pre chodcov v blízkosti škôl sú v raňajších hodinách strážené mestskými policajtmi. Tam, kde nie sú, by radi dávali dobrovoľne pozor rodičia.

17.03.2015 | 08:43

Vybrané priechody pre chodcov v blízkosti škôl sú v raňajších hodinách strážené mestskými policajtmi. Tam, kde nie sú, by radi dávali dobrovoľne pozor rodičia.
 

ŽILINA. Vzhľadom na nedostatočnú personálnu kapacitu mestskej polície sa občania pýtajú, či môžu dobrovoľníci regulovať dopravu – najmä ráno na priechodoch cez cesty v blízkosti školských zariadení. Je to reálne? „Mestská polícia Žilina zabezpečuje 12 priechodov každé ráno, ktoré sú kritické z pohľadu bezpečnosti prechádzania detí do ZŠ a MŠ. O civilných hliadkach sme zatiaľ neuvažovali, keďže zo strany verejnosti sme takéto podnety nezaznamenali,“ konštatoval hovorca mesta Pavol Čorba. Kritické priechody, kde pôsobí polícia ráno pred vyučovaním, sú v blízkosti škôl Zaymusova, Hlinská-Kraskova, Centrálna, Bytčica, Jarná, Predmestská, Sv. Cyrila a Metoda, Poštová, Matice slovenskej, Rosinská, Trnové a Budatín. „Miesta priebežne meníme podľa aktuálnej bezpečnostnej situácie a konzultácii s Policajným zborom SR,“ dodal Čorba.
 

Chcete pomáhať a chrániť?

Štátnej polícii však pomáhajú aj civilisti. Na Slovensku sa dajú rátať v stovkách. Posledný údaj na stránke ministerstva vnútra je z apríla minulého roka, kedy ich bolo 600, Žilina sa tam však ešte neuvádzala. Dnes fungujú už i v našom meste. „V súčasnosti je v pôsobnosti Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline 40 dobrovoľných strážcov poriadku. Polícia, samozrejme, rada privíta iniciatívu občanov a každý, kto by chcel pomáhať polícii aj inak ako príkladným správaním a dodržiavaním zákonov, môže. Je to jednoduché, môže sa stať dobrovoľným strážcom poriadku. Môže sa ním stať každý, kto splní niekoľko základných zákonných podmienok,“ uvádza hovorca polície Radko Moravčík.

V prvom rade je potrebné dosiahnuť vek 21 rokov, byť spôsobilým na právne úkony a medzi občanmi pôsobiť dôveryhodne. Prínosom je miestna a osobná znalosť. Osobu na prijatie za dobrovoľného strážcu poriadku navrhuje obec, v ktorej má trvalý pobyt. Takéhoto dobrovoľníka prijíma a schvaľuje podľa potrieb riaditeľ KR PZ. Po splnení všetkých podmienok a schválení za dobrovoľného strážcu poriadku dostane preukaz, ktorým sa preukazuje ako strážca poriadku. Samozrejme, spolupracuje s políciou dobrovoľne, čiže bez nároku na plat.

Hoci podnet o dobrovoľných hliadkach pri cestných priechodoch je otázkou na mestskú políciu, štátna polícia podľa Radka Moravčíka privíta každú iniciatívu, ktorá prispeje k väčšej bezpečnosti na našich cestách. „Zvlášť na priechodoch pre chodcov pri základných a materských školách,“ uzatvára.
 

Veronika Cvinčeková
Snímka archív

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod