Najvyšší nárast chorobnosti epidemiológovia zaznamenali na prelome januára a februára, v posledných týždňoch stihla chrípka intenzívne zaútočiť vrátane Slovenska aj v susedných krajinách. Titulky českých médií vypovedali o útočiacej chrípkovej epidémii. V piatom kalendárnom týždni upozornil úrad verejného zdravotníctva na zvýšenie chorobnosti v porovnaní s predchádzajúcim týždňom o 75,6 %, pričom najväčší počet chorých bol práve v Bratislavskom kraji, najnižší, naopak, v Banskobystrickom kraji.
KARANTÉNY V ŠKOLÁCH A ŠKÔLKACH
Čo sa týka okresu Žilina, podľa epidemiologičky Gabriely Košeckej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline bolo v piatom kalendárnom týždni zaznamenaných 1409 prípadov akútnych respiračných ochorení, z čoho 271 bolo chrípkových ochorení. Napríklad v rámci okresu Bytča bolo v rovnakom období zaznamenaných 382 prípadov akútnych respiračných ochorení, z toho 34 bolo chrípkových ochorení. V rámci kraja a vekových skupín bol vzostup chrípky identifikovaný najmä v skupine 20 – 59 rokov. Podľa Gabriely Košeckej sledujú vývoj chorobnosti na akútne respiračné ochorenie a chrípku týždenne v priebehu celého roka. „V prípade hlásenia zvýšeného výskytu ochorení sa táto udalosť aktuálne rieši nariadením príslušných karanténnych opatrení – zákaz činnosti a zákaz organizovania spoločenských, kultúrnych i športových podujatí, formou rozhodnutia regionálneho hygienika je opatrením na zabránenie šírenia ochorení karanténne opatrenie spravidla na týždeň,“ vysvetľuje Gabriela Košecká. Ako ďalej dopĺňa, v rámci okresu Žilina bolo v piatom kalendárnom týždni nariadené karanténne opatrenie v základných a materských školách. Karanténa sa podľa jej slov týkala napríklad ZŠ s MŠ v Štiavniku, Kotešovej či Tepličke nad Váhom, ďalej MŠ v Babkove, Podhorí, Zbyňove, Rajeckých Tepliciach, Hornom Hričove a niekoľkých materských školách priamo v Žiline.
ĽUDIA ČASTO PODCENIA SITUÁCIU
Chrípková sezóna 2017/2018 sa podľa Svetovej zdravotníckej asociácie v SR začala 40. kalendárnym týždňom 2017. Podľa epidemiologičky Gabriely Košeckej hovoríme o chrípke ako o vírusovom ochorení, z ktorého na základe toho, že sa šíri práve vzduchom, vznikne veľmi rýchlo epidémia. Príznaky tohto ochorenia zväčša spočívajú v zvýšenej teplote nad 38 stupňov Celzia, k počiatočným príznakom tiež patrí aj bolesť kĺbov, silná bolesť hlavy, svalov v rukách, nohách a na chrbte, suchý a dráždivý kašeľ, často sa pridruží aj zimnica. Približne po dvoch dňoch sa k zmieneným príznakom môže pridať aj nádcha a bolesť hrdla. „Epidémia chrípky vzniká zavlečením vírusu z iných oblastí. Počasie má na ňu vplyv iba do tej miery, že ľudia nevystihnú situáciu, nedostatočne sa oblečú, podchladia sa a oslabia organizmus,“ hovorí Gabriela Košecká. Najlepšou prevenciou pred chrípkou je podľa jej slov očkovanie, správna životospráva, zdravá výživa, dostatok tekutín a vitamínov či pohyb na čerstvom vzduchu. S chrípkou však môžu byť často spojené aj rôzne zdravotné komplikácie, k rizikovým skupinám patria najmä tehotné ženy, staršie osoby nad 59 rokov či osoby s chronickými ochoreniami nad 6 mesiacov. „Čo sa týka komplikácií, väčšinou k nim dochádza následkom oslabenia sliznice nosohltana, najčastejšie sú postihnuté prínosové dutiny, stredné ucho, dolné dýchacie cesty, kedy ide o zápal prínosových dutín, zápal stredného ucha a zápal pľúc,“ tvrdí Gabriela Košecká z odboru epidemiológie. „Chrípka má hlavný výskyt v zimných mesiacoch roka. To, prečo má intenzita výskytu chrípky sezónny charakter a nevyskytuje sa rovnomerne počas roka, nie je celkom jasné. Pre vysvetlenie prichádzajú do úvahy nasledujúce možnosti. Ľudia sú počas zimy vonku oveľa menej, naopak, viac času trávia vo vnútri, pričom častejší je aj kontakt osôb, no i to, že chlad oslabuje imunitný systém. Epidemický výskyt chrípky sledujeme už v období adventu alebo v prvých týždňoch nového roka. Pred Vianocami zaznamenávame zvýšenú chorobnosť najmä u detí predškolského a školského veku,“ podrobne vysvetľuje. Druhá vlna sa podľa jej slov objavuje väčšinou na prelome januára a februára, respektíve v polovici februára a zasahuje najmä staršie osoby.
CHRÍPKU NETREBA PODCEŇOVAŤ
Spôsobov prevencie, ako akútnym respiračným ochoreniam a chrípke možno čo najúspešnejšie predísť, je podľa epidemiologičky hneď niekoľko. „V prvom rade je špecifickou ochranou očkovanie. Očkovacia látka obsahuje komponenty dvoch typov vírusu chrípky „A“ a jedného vírusu chrípky typu „B“. Keďže sa vírus chrípky neustále mení, antigénne zloženie tejto (chrípkovej) vakcíny je každoročne pripravené podľa odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie. Ochranný účinok po očkovaní pretrváva približne jeden rok.“ Ako ďalej dopĺňa, očkovanie je najvhodnejšie vykonať už na začiatku sezóny, teda na jeseň. K ďalším spôsobom v rámci prevencie patrí dostatočný prísun vitamínov – predovšetkým vitamínu C a najideálnejšie v čerstvom stave. Môžeme ho nájsť napríklad v jablkách, kyslej kapuste, citrusoch, brokolici či cesnaku. Rovnako je dôležité vyhýbať sa preplneným miestnostiam a v čase epidémie cestovať hromadnými dopravnými prostriedkami čo najmenej. Pokiaľ sa ochorenie napokon prejaví, netreba ho podceňovať a brať ho ako obyčajné prechladnutie. Najpodstatnejšie je podľa epidemiologičky zostať na lôžku niekoľko dní. „Človek prenáša infekciu asi štyri dni od začiatku ochorenia, a to kvapôčkovou infekciou, čiže sekrétom dýchacích ciest pri rozprávaní, kýchaní a kašľaní. Pri kašľaní a kýchaní je potrebné dodržiavať zásady hygieny chrípky – používať jednorazové papierové vreckovky a, samozrejme, dbať na umývanie rúk a vetranie priestorov,“ dodáva na záver.