Zástupcovia obce Kunerad, Krajského pamiatkového úradu Žilina a Slovenských liečebných kúpeľov, a. s., Rajecké Teplice sa stretli v januári tohto roka v priestoroch kúpeľov v Rajeckých Tepliciach. Predmetom stretnutia bol odpredaj akcií Slovenských liečebných kúpeľov, ktoré sú vo vlastníctve obce. Celkovo ide o 711 kmeňových akcií, ktoré podľa Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline predstavujú hodnotu 10 963,62 eura s DPH. Obec sa na základe týchto rokovaní začala zaujímať aj o možnosť odkúpenia kaštieľa v Kunerade.
Akcie zatiaľ obec predávať nebude
Obec Kunerad podľa Moniky Kaveckej tejto téme v minulosti či v súčasnosti nevenovala žiadnu pozornosť, ani neskúmala hodnotu akcií. „Potom sa na sociálnych sieťach začali šíriť dezinformácie, že obec chce odpredať podiel v SLK a zarobiť na tom, alebo naopak, odpredať ich za málo peňazí. Keďže išlo o oficiálnu ponuku SLK, obec ju musela prerokovať,“ uviedla starostka Kuneradu a dodala, že ponúknutá suma za akcie je príliš nízka. Po odmietnutí prvej ponuky nasledovala druhá, v ktorej SLK ponúkajú kúpnu cenu za akcie 23 598,09 eura s DPH. Obec v súčasnej situácii podľa Moniky Kaveckej k uvedenému problému zatiaľ nevie zaujať žiadne stanovisko, a tak sa v blízkej dobe predaj neuskutoční.
Pri rozšírení informácií o možnom odpredaji akciového podielu v SLK vznikli medzi obyvateľmi obce a aktivistami obavy, že odpredajom obec príde o národnú kultúrnu pamiatku (NKP) Kuneradský kaštieľ. Preto po komunikácii s Krajským pamiatkovým úradom (KPÚ) Žilina začali rokovania aj o možnostiach jeho odkúpenia obcou. „Zaujímalo nás, či ponuka na odpredaj kaštieľa deklarovaná v minulosti v médiách aj za 1 euro, je aktuálna,“ povedala Monika Kavecká. Ako ďalej poznamenala, zástupcovia SLK vysvetlili, že majú záujem, aby sa z Rajeckých Teplíc stalo výnimočné stredoeurópske balneologické centrum. „Kuneradský kaštieľ je však pre rozvoj rajecko-teplického kúpeľníctva nezaujímavý a bolo by najlepšie, keby sa dostal do vlastníctva subjektu schopného objekt zrekonštruovať a sprevádzkovať. Pre plány SLK by to bolo ideálne riešenie z hľadiska turizmu, pretože takýto projekt by okrem zvýšenia zamestnanosti v regióne zvýšil aj atraktivitu Rajeckej doliny,“ podotkla Kavecká.
Obec má záujem odkúpiť kaštieľ Kunerad
Prvá ponuka na odkúpenie národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa Kunerad a pozemkov patriacich k areálu, ktorú obec Kunerad dostala od SLK začiatkom apríla tohto roka, mala hodnotu 509 450,34 eura vrátane DPH. S tým však obec nemohla súhlasiť, preto rokovania pokračovali. „Na májovom stretnutí v SLK sme sa dohodli s ich zástupcom Zdenkom Miškolcim na ďalšom postupe a na druhý deň prišla ponuka na odkúpenie kaštieľa obcou za 220 000 eur bez DPH,“ upresnila starostka Kuneradu a podotkla, že o odkúpení kaštieľa Kunerad sa rokovalo aj na verejnej schôdzi obce. „Občanom sme predostreli celú genézu ponúk na odkúpenie. Chceli sme si vypočuť ich názor na túto problematiku a zároveň informovať o prioritách samosprávy. Zazneli rôzne nápady, kritiky, rozpútali sa emócie a vášne, s čím sme rátali. Zisťovali sme, aké názory prevládajú v obci a aké sú nálady ohľadom tejto problematiky. To najväčšie bremeno ale zostáva na poslancoch, ktorí budú rozhodovať o tom, čo ďalej,“ doplnila Monika Kavecká.
V areáli „Kuneradského zámku“ sa podľa Registra národných kultúrnych pamiatok nachádzajú tri NKP, kaštieľ, pamätník SNP a park pri kaštieli. „Územný plán hovorí jasne, čo sa tam môže stavať, rekonštruovať a keďže celá tá lokalita je NKP, hlavným gestorom ochrany je Krajský pamiatkový úrad. Uvedomujeme si význam pamiatky pre túto lokalitu. Ako starostka pri prioritách, ktoré tvoria hlavne organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti obce, teda základná škola a materská škola, cesty, infraštruktúra a starostlivosť o obyvateľstvo, si uvedomujem, že pri súčasnom rozpočte by bolo nezodpovedné kúpiť kaštieľ za takýchto finančných podmienok. Bola by to ekonomická záťaž pre obec, preto chceme pokračovať v rokovaniach so SLK a dohodnúť iné podmienky,“ vyjadrila sa starostka obce Kunerad.
Obec by bola podľa Kaveckej schopná odkúpiť kaštieľ za 1 euro, ale za predpokladu prvotnej finančnej injekcie ako napríklad odpredaja spomínaných akcií, a potom verejných zbierok. Za týchto podmienok by sa vedela pohnúť z miesta v spolupráci s rôznymi občianskymi združeniami. „Máme vízie, čo by sme ďalej s kaštieľom a areálom okolo neho chceli do budúcnosti robiť. Stačí pozrieť na kaštiele v Krasňanoch a Gbeľanoch,“ podotkla starostka.
Zástupca SLK Zdenko Miškolci sa vyjadril, že momentálne očakávajú písomnú odpoveď od obce Kunerad vzhľadom na poslednú ponúknutú predajnú cenu 220 000 eur bez DPH.
Čo na to pamiatkari?
Už na májovom stretnutí v priestoroch kúpeľov v Rajeckých Tepliciach KPÚ Žilina deklaroval, že nový vlastník bude musieť vyčistiť objekt od sutín a zvyškov po požiari. „Tie tvoria najmä stropy, sutiny zo spadnutého komína a zhorený krov. Sutiny veľmi zle pôsobia na objekt, pretože sú nasiaknuté vodou a zaťažujú celé konštrukcie kaštieľa. Ďalej bude potrebné pozbierať všetky dôležité architektonické prvky, ktoré sa tam nachádzajú, označiť a uložiť ich na bezpečné miesto. Toto sa týka najmä balustrád, zábradlí, ktoré síce nezničil požiar, ale neprežili devastáciu,“ uviedol riaditeľ KPÚ V Žiline Miloš Dudáš.
Najdôležitejšou vecou bude podľa Dudáša zabezpečenie a stabilizácia objektu voči prenikaniu dažďovej vody a snehu. Úplne najjednoduchším, najúčinnejším a čo najlacnejším spôsobom. Môže sa urobiť provizórna rovná strecha z plechu s dostatočným presahom kvôli odtekaniu vody. Celý kaštieľ bude potrebné zadebniť a uzatvoriť, aby sa tam nikto nedostal. Tieto zásahy bude potrebné urobiť hneď. Potom nastane čas na získanie finančných prostriedkov na obnovu. Výskumy sú hotové, takže bude potrebné pripraviť architektonickú štúdiu obnovy strechy, stropov a potom na projekte, čo môže trvať aj dva – tri roky, ale nech je ten objekt zabezpečený. Cesta k stavebnému povoleniu môže trvať aj päť rokov, čo v prípade zabezpečenia objektu vôbec neprekáža.
Čo bude ďalej? To ukážu ďalšie rokovania. Obec má záujem odkúpiť areál s parkom i pamätníkom. Záleží však, či SLK budú ochotné rokovať o podmienkach, za ktorých samospráva bude schopná nielen objekt odkúpiť, ale aj urobiť kroky vedúce k jeho obnove.