Blížia sa vianočné sviatky a s nimi sa spája vyjedanie dobrôt. Veľa ľudí sa obáva, že počas Vianoc priberú a mnohí aj naozaj priberú. Nemusí to tak byť!
Je skupina ľudí, ktorej to je jedno a doprajú si nezdravé jedlá i tak. Druhou skupinou sú tí, ktorým to jedno nie je, a preto sa vianočných jedál ani nedotknú. Ale je im to možno zas ľúto. A treťou skupinou sú ľudia, ktorí hľadajú spôsob, ako si dopriať vianočné dobroty a s nimi spojenú sviatočnú atmosféru a popritom nepribrať. Ak patríte do poslednej skupiny, tu je pár rád, ktoré vám pomôžu vyriešiť tento vianočný „rébus“, od poradcu vo výžive a trénera Juraja Tabaka.
Jedzte pomaly
Jednoduchá rada, s ktorou, spolu s pár ďalšími, dosiahneme náš cieľ. Málokto má rád pocit, keď vám ide prasknúť žalúdok, ťažšie sa vám dýcha a energia vás úplne opustí. No aj tak sa to stáva často, hlavne počas Vianoc. Dôvodom je práve čas. Pocit nasýtenia sa totiž dostaví až chvíľku potom, ako už nasýtení ste. Keď však budete jesť pomalšie, pocit sýtosti sa dostaví skôr a nebudete ďalej pokračovať v jedení, nedajbože nakladaní si prídavkov. Do tela tak dostanete menej kalórií, ktorých prebytok má na svedomí priberanie. Preto sa snažte nejesť v strese, jedzte pomaly a jedlo dobre prežúvajte.
Nehladujte
Vydržať celý deň nejesť, aby ste videli zlaté prasiatko? Hladovanie a následné prejedanie je pre organizmus asi najhoršia vec pri redukcii, resp. udržiavaní hmotnosti. Keď si celý deň nenájdete čas na jedlo a vykompenzujete si to večer, telo si zo skonzumovaného jedla začne vytvárať tukové zásoby pre prípad, že by sa hladovanie zopakovalo. Množstvo ľudí takto funguje bežne. Takýto životný štýl má ale na svedomí spomalenie metabolizmu, a to je veľmi častou príčinou vzniku nadváhy či dokonca obezity. Nezabúdajte jesť počas dňa! Majte po ruke „malé jedlá“, ktorých konzumácia vám zaberie minimum času.
Jedzte častejšie
Základom dobrého jedálnička je časté a pravidelné jedenie. Tým predídeme procesu spomínanému v predošlom odseku. Jedzte pravidelne, 5- až 6-krát do dňa, každé 2 a pol až 3 a pol hodiny. Menšie porcie vám budú bohato stačiť. V jedálničkoch, ktoré nastavujem ja, sa nezdravé jedlá nevyskytujú takmer vôbec, ale blížia sa Vianoce a chceme si aj užiť dobroty. „Menšie zlo“ je jesť malé porcie nezdravých vecí v pravidelných odstupoch, ako nejesť celý deň nič a potom do seba dať veľkú porciu toho, čo vám príde ako prvé pod ruku.
Konzumujte zeleninu
A to z viacerých dôvodov: okrem toho, že obsahuje veľa vitamínov a iných prospešných látok, má minimum kalórií a pritom dokáže zasýtiť. Jej obsah kalórií je pre nás priaznivý, preto si jej môžeme naložiť koľko chceme a do denného súčtu kalórií nám pribudne minimálne množstvo. Nebudete pociťovať nepríjemné prejavy spojené s prázdnym žalúdkom a ani priberať.
Veľa tekutín, stop sladeným nápojom
Pitný režim je, bohužiaľ, veľmi podceňovaný, no ak je správne nastavený, zohráva dôležitú úlohu pri našom chudnutí. Nedávno som urobil zaujímavé porovnanie: jedna fľaša priemerne sladenej limonády, ktorú bežný človek dokáže bez problémov za deň vypiť, obsahuje toľko kalórií ako dva obedy. Množstvo limonády bolo 2 l a jeden obed obsahoval: kuracie prsia: 150 g, zemiaky: 250 g, syr Eidam: 30 g, zeleninový šalát: 100 g. V jednoduchosti povedané, keď vypijete dva litre limonády, je to to isté, ako keby ste k všetkému, čo za deň zjete, pridali dva ďalšie obedy. Zdá sa to neuveriteľné? Je to pravda. Preto aj počas Vianoc vynechajte alebo aspoň obmedzte sladené nápoje. Váš pitný režim by mala tvoriť najmä čistá voda, nesladené minerálky, čaje a pod. Ak pijete veľa vody, čo sa týka pocitu zasýtenia, platí to isté ako pri zelenine.
Ako je to s alkoholom?
Vianočné trhy nás lákajú punčmi či vareným vínom, no alkohol chudnutiu alebo udržiavaniu hmotnosti veľmi neprospieva. Obsahuje veľa kalórií a keď k nim pripočítame kalórie z pridávaného cukru do niektorých nápojov a drinkov, vyjde nám číslo, ktoré by nás veľmi nepotešilo. Hovoriť niekomu, aby sa počas sviatkov úplne vzdal alkoholu, je asi zbytočné. Takže opäť raz pôjdeme cestou „menšieho zla“. Keď už alkohol, tak s mierou. Zrejme najlepšou voľbou spomedzi alkoholických nápojov sa zdá byť biele suché víno. Ideálne je, ak si ho zmiešate s minerálnou vodou a urobíte si strek. Samozrejme, aj tu treba držať mieru, a to nielen kvôli „opici“, ale aj vášmu vianočnému udržiavaniu hmotnosti.
Rada na záver
Osobne si myslím, že raz za čas treba „vypnúť“. Telo a najmä myseľ si musia odpočinúť od všetkých starostí, práce a iných vecí. Vianoce sú na to ideálny čas. A ak si sviatočný oddych neviete bez maškrtenia predstaviť, aspoň pár dní jedzte to, na čo máte chuť. Držte sa však aspoň nejakých z mojich rád a uvidíte, že vďaka nim sa budete cítiť lepšie a nebudú vás oblievať poty, keď sa postavíte po sviatkoch na váhu. Dúfam, že vám budú užitočné. A, samozrejme, prajem vám šťastné a veselé Vianoce!
Juraj Tabak
Snímky archív
Juraj Tabak, vizitka
V 16 rokoch sa stal členom reprezentačného tímu Slovenskej republiky v karate. Počas svojej 16-ročnej kariéry získal 9 titulov majstra Slovenska a 3 tituly majstra sveta v športovom zápase kumite v ťažkej váhe. Okrem súťaží na Slovensku vyhral turnaje v Nemecku, Maďarsku, Chorvátsku, Slovinsku, Srbsku, Česku, Taliansku či Poľsku. Dvakrát bol vyhlásený za najúspešnejšieho športovca Žiliny. Okrem karate sa venuje thajskému boxu, posilňovaniu, crossfitu a atletike.
Jeho záľubou je okrem športu aj tvorba jedálničkov a tréningových plánov pre športovcov a širokú verejnosť.
www.jurajtabak.sk,
www.tabakfitline.sk.
Vianočné recepty: dobrú chuť!
Vianočný diétny šalát
Potrebujeme:
zemiaky, olivový olej, zaváranú kukuricu, zaváraný hrášok, zavárané kyslé uhorky, cibuľu, varenú mrkvu, varený zeler, horčicu, vajíčka
Postup:
Zemiaky uvaríme v šupke. Keď sú uvarené a vychladené, ošúpeme ich a nakrájame na kocky do misky. Pokrájame cibuľu na drobné kúsky, taktiež uvarenú mrkvu, zeler a pridáme k zemiakom. Vajíčka uvaríme natvrdo, potom ich ošúpeme a nadrobno pokrájame a pridáme do misky. Rovnako nakrájame kyslé uhorky a pridáme k zemiakovej zmesi. Potom pridáme kukuricu, hrášok, lyžičku horčice, trochu olivového oleja, kyslej vody z uhoriek podľa vašej chuti. Posolíme a okoreníme. Všetko pomiešame a diétny šalát máme na svete. Množstvo surovín si dávame podľa svojej chuti. Nemôžeme pridať majonézu ani šľahačku!
Vianočná ryba
Potrebujeme:
ľubovoľnú rybu (s menším množstvom tuku), soľ, cibuľu, olivový olej, trochu masla, čierne korenie, kôpor, bobkový list, rozmarín, alobal
Postup:
Rybu umyjeme, narežeme, celú ju posolíme a okoreníme. Nachystáme si alobal, radšej dvojmo, do ktorého vložíme rybu a pokrájanú cibuľu. Potom pridáme bobkový list, kôpor a vetvičku rozmarínu. Rybu pokvapkáme trochou olivového oleja a ešte pridáme trochu masla. Dobre ju zabalíme do alobalu a dáme piecť. Keď bude upečená, otvoríme alobal a ešte ju necháme trochu pripiecť. Nemusíte to robiť, nie je to povinné.
Morčacie rezne
Potrebujeme:
morčacie rezne, paradajkový pretlak, sójovú omáčku, čierne korenie, soľ, diabolskú zmes, horčicu, vajíčko, olivový olej
Postup:
Rezne naklepeme a osolíme. Pripravíme si zmes, v ktorej budeme rezne marinovať. Do misky si dáme paradajkový pretlak, diabolskú zmes, čierne korenie, trochu sójovej omáčky, malú lyžičku horčice. Pridáme surové vajíčko a trochu olivového oleja. Všetko riadne premiesime a do tohto nálevu ponoríme morčacie rezne. Necháme ich marinovať aspoň 12 hodín. Občas rezne poobraciame v náleve. Ak potrebujeme mať rezne hneď hotové, tak nemusíme ich tak dlho marinovať, ale čím sa dlhšie marinujú, tým sú lepšie. Po marinovaní rezne opečieme na olivovom oleji. Stačí krátko, lebo rezne sú hneď hotové. Ako prílohu podávame varené zemiaky alebo diétny vianočný šalát.