Dovolenku si v CK zabezpečíte uzavretím zmluvy o obstaraní zájazdu. Ide o spotrebiteľskú zmluvu, keďže ju uzatvára podnikateľský subjekt i fyzická osoba ako spotrebiteľ. Preto platia pre CK povinnosti stanovené Občianskym zákonníkom, zákonom č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a zákonom č. 281/2001 Z. z. o zájazdoch a podnikaní CK.
CK zodpovedá objednávateľovi zájazdu za porušenie záväzkov vyplývajúcich zo zmluvy o obstaraní zájazdu. Ozrejmite si, ako veľmi sú poskytované služby vzdialené službám, ktoré boli dohodnuté v zmluve. Iba tak možno konfrontovať CK s (ne)dodržaním úrovne či rozsahu služieb, za ktoré ste si zaplatili.
CK zodpovedá za porušenie záväzkov bez ohľadu na to, či tieto záväzky majú byť splnené kanceláriou alebo inými dodávateľmi služieb. Je teda irelevantné, či služby nesplnila CK, hotel alebo prepravca. Podstatné je, že služby nezodpovedali sľubovanej kvalite.
Kvalita služieb je uvedená v zmluve. Ak to tak nie je, ide o tzv. bežnú kvalitu, ktorú je možné s prihliadnutím na povahu daných služieb očakávať (ak ide o 4-hviez. hotel, bežnou kvalitou sa nechápe len strohé ubytovanie ako inde, ale bežná kvalita zodpovedajúca úrovni 4-hviez. hotela).
Častým problémom je, že si v slovenskej CK objednáte zájazd s pobytom v hoteli s určitou úrovňou poskytovania služieb, ktorá vám však nebude riadne zabezpečená. CK sa bráni tým, že úroveň hotelov v menej vyspelých krajinách nezodpovedá slovenským štandardom, pričom úroveň služieb dohodnutá v zmluve je dodržaná. Ak je zmluva uzavretá podľa slovenského práva, úroveň služieb súvisiacich s kvalitou hotela by mala zodpovedať slovenským štandardom, a to bez ohľadu na to, kde sa hotel nachádza.
Ak počas zájazdu nie sú služby poskytované v takom rozsahu alebo kvalite, ako bolo uvedené v zmluve, je možné žiadať nápravu. Zákon stanovuje, že právo na odstránenie chybne poskytnutej služby má objednávateľ zájazdu uplatniť bezodkladne, a to u dodávateľa služby alebo u delegáta. O uplatnení tohto práva je potrebné urobiť písomný záznam o nedostatkoch poskytovaných služieb.
Do záznamu vpisujte objektívne nedostatky poskytovaných služieb. V záujme zabezpečenia jeho opodstatnenosti je potrebné výhrady formulovať tak, aby poukazovali na nedostatky poskytovania služieb, ktoré boli uvedené v zmluve. Ak nedošlo k náprave počas zájazdu, po návrate je nevyhnutné bezodkladne, najneskôr do 3 mesiacov od skončenia zájazdu uplatniť v CK písomnú reklamáciu a pripojiť dôkazy i písomný záznam spísaný počas zájazdu. Prílohou môže byť aj fotodokumentácia. Aj keď je reklamáciu možné podať aj po návrate z dovolenky, pamätajte, že sťažovať sa na problémy, ktoré ste počas dovolenky neriešili, resp. o ktorých ste nespísali písomný záznam, je komplikované a reklamácia nemusí byť uznaná.
Reklamačné konanie by sa v prípade opodstatnenosti výhrad zákazníka malo skončiť zľavou z ceny uhradenej za daný zájazd alebo poskytnutím náhradného plnenia. Ak vám CK ako spôsob vybavenia reklamácie ponúkne zľavu z ceny budúceho zájazdu, nemusíte túto možnosť prijať, trvajte na vybavení reklamácie inak. V prípade neuspokojenia nárokov z reklamácie riešte vec súdnou cestou.