Každá fyzická osoba (FO), ktorá dosiahla v roku 2016 zdaniteľné príjmy, je podľa zákona o DzP daňovníkom. Do celkových zdaniteľných príjmov sa u FO zahrňuje príjem dosiahnutý na území Slovenskej republiky (SR) a aj v zahraničí, ak ide o daňovníka, ktorý má na území SR trvalý pobyt alebo ktorý sa na území SR zdržuje viac ako 183 dní v kalendárnom roku.
Daňovník, ktorého celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2016 presiahli sumu 1 901,67 eura, musí podať DP FO za zdaňovacie obdobie 2016. Zdaňovacím obdobím je kalendárny rok. Ak daňovník dosiahol príjmy nižšie ako je suma 1901,67 eura, daňové priznanie nemusí podávať. Daňové priznanie nemá povinnosť podať ani v prípade, že má živnosť alebo vykonáva inú podnikateľskú činnosť. Nepodanie daňového priznania však nie vždy môže byť výhodou. Sú situácie, keď je pre daňovníka aj pri príjmoch nižších ako 1901,67 eura výhodné podať daňové priznanie, lebo daňovníkovi vznikne daňový preplatok. Dobrovoľné podanie DP FO je prospešné najmä pre dôchodcov, ktorí pracovali počas roka a ich príjem bol nižší ako 1901,67 eura.
Do daňového priznania uvádza daňovník iba zdaniteľné príjmy. Neuvádza tam príjmy, ktoré podľa zákona o DzP nie sú predmetom dane a tie, ktoré sú oslobodené o dani z príjmov.
Príjmy, ktoré nie sú predmetom dane – to znamená príjmy, ktoré nevstupujú do príjmov pre účely zdaňovania – sú napríklad príjmy získané darovaním a dedením za podmienok stanovených v zákone, ďalej tiež úver a pôžička alebo podiel na zisku. Podiel na zisku nebude predmetom dane poslednýkrát za rok 2016. Podiely za rok 2017 sa novelou účinnou od 1. 1. 2017 stávajú predmetom dane.
Príjmy oslobodené od dane sú príjmy, ktoré neovplyvňujú základ dane pri splnení podmienok pre oslobodenie. Patria tu napr. príjmy z predaja nehnuteľnosti po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia do vlastníctva alebo jej vyradenia z obchodného majetku. Taktiež tu patria aj príjmy z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.
Príjmy, ktoré sú predmetom dane, rozdeľujeme na aktívne a pasívne.
AKTÍVNE PRÍJMY
Príjmy zo závislej činnosti podľa § 5, teda príjmy vyplývajúce zo zamestnaneckého alebo obdobného pracovného pomeru.
Príjmy z podnikania podľa § 6 ods. 1 (napr. príjmy živnostníkov, lekárov, audítorov, daňových poradcov).
Príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 2 zákona (napr. príjmy podliehajúce autorskému zákonu – tvorba umeleckého výkonu, príjmy znalcov, tlmočníkov, sprostredkovateľov poistenia, správcov konkurznej podstaty).
PASÍVNE PRÍJMY
Príjmy z prenájmu nehnuteľností podľa § 6 ods. 3, nehnuteľnosti ktoré nie sú predmetom podnikania alebo nie sú zaradené v obchodnom majetku podnikateľa.
Príjmy podľa § 6 ods. 4, ktoré majú charakter slobodného povolania a zaraďujú sa medzi príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu.
Kapitálové príjmy – úroky a iné pravidelné výnosy z cenných papierov, príjmy z predaja cenných papierov a pod.
Ostatné príjmy – napr. rôzne príležitostné príjmy, príjem z nepeňažnej výhry, príjmy z predaja nehnuteľností a hnuteľných vecí za zákonom stanovených podmienok, príjmy z predaja cenných papierov či podielu v spoločnosti, či rôzne výhry. Ak daňovník za rok 2016 dosiahol iba príjmy zo závislej činnosti, t. j. zo zamestnania na základe pracovnej zmluvy alebo dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, podáva daňové priznanie typu A. Ak daňovník za rok 2016 dosiahol aj príjem z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti, príjem z prenájmu nehnuteľností, príjem z kapitálového majetku alebo ostatný príjem, podáva daňové priznanie typu B.
Ak daňovník dosiahol v roku 2016 iba príjmy zo závislej činnosti na území SR a požiadal svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania, nie je povinný podať DP FO, a to ani v prípade, že je podnikateľ (ak nedosiahol z podnikania stratu). Ročné zúčtovanie je v tomto prípade náhradou DP FO.
Daňové priznanie sa podáva do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, teda kalendárneho roka. Lehota 3 mesiace od konca zdaňovacieho obdobia 2016 je piatok 31. 3. 2017. Daňovník si môže túto lehotu zákonne predĺžiť až do 30. 6. 2017, a to jednoduchým oznámením o predĺžení lehoty, ktorou musí byť posledný deň jedného z nasledujúcich mesiacov, kedy chce daňové priznanie podať (teda lehotu je možné predĺžiť do 30. 4. 2017, do 31. 5. 2017 alebo do 30. 6. 2017). Toto oznámenie musí daňovník poslať správcovi dane najneskôr do 31. 3. 2017. Ak má daňovník príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí, lehotu si môže predĺžiť obdobným spôsobom až do 30. 9. 2017.
Prípadne vzniknutá daňová povinnosť v daňovom priznaní je splatná v termíne na podanie daňového priznania, teda do 31. 3. 2017 alebo do predĺženej lehoty, ktorú daňovník oznámil správcovi dane.