Einstein raz povedal, že keď vymrú včely, ľudstvu nezostáva viac než štyri roky života. V rámci projektu, ktorý organizujú Greenpeace Slovensko a Živica, sa v Žiline vybudujú prvé mestské úle s adoptovanými včelami.
ŽILINA. Máte radi med? Pečiete vianočné medovníky? Postupné vymieranie včiel nasvedčuje tomu, že si na týchto dobrotách v budúcnosti možno nepochutíme. Včely môžeme zachrániť len my. Organizácie Greenpeace Slovensko a Živica odštartovali pred časom projekt s názvom Adoptuj si včelu, ktorého cieľom je upozorniť na nebezpečenstvo pesticídov na život včiel a pomáha zvrátiť alarmujúci úbytok nášho včelstva. Projekt funguje na princípe, že si za finančný obnos adoptujete včelu, roj či dokonca celý úľ. Adopciou rozbzučíte skutočnú včielku, ktorá bude súčasťou úplne novej včelej rodiny. Jedna larvička napríklad stojí 1 euro, včielka robotnica 5 eur a včelia kráľovná 30 eur. Vďaka týmto adopciám sa môžu rozbzučať úle v piatich mestách, medzi ktorými je i Žilina. Doposiaľ sa postavili tri úle: na streche Starej tržnice v Bratislave, v areáli Vodárenského múzea v Bratislave a v Národnom lesníckom centre vo Zvolene.
Text foto: Včelnica na streche Starej tržnice v Bratislave. Autor snímky: Miroslava Ábelová/Greenpeace
Úle v mestách?
V zahraničí bežne fungujú. Je dokonca pravdepodobnejšie, že včely žijúce v mestách sa dostanú k rastlinám bez pesticídov, ktoré ich zabíjajú. Môžu tak vyprodukovať chutný kvalitný med, napríklad aj netradičné druhy ako gaštanový či mätový.
Prípravy na osádzanie včelníc sú i teraz v plnom prúde. V Žiline sa budú osádzať v blízkosti ekocentra Lesopark, ktoré prevádzkuje OZ Preles. Táto organizácia bude mať na starosti včelnicu, ktorá sa vďaka projektu vybuduje na jar budúceho roka. „Našou predstavou je umiestniť úle v blízkosti ekocentra. Priamo v areáli úplne vhodné miesto pre včely nie je, ale myslíme si, že by sa mohlo podariť nadviazať spoluprácu s univerzitou, ktorá susedí s naším ekocentrom. Tam je vhodných miest pomerne dosť,“ uviedol Michal Butek z OZ Preles. Pre spoluprácu plánujú osloviť pána včelára Mathu alebo miestny včelársky spolok. Združenie sa tiež chystá pripraviť polročný včelársky kurz pre budúcich včelárov. „Po uplynutí jedného roka budeme so včelami naďalej hospodáriť, chov postupne rozširovať a veríme, že sa nám podarí pritiahnuť nových mladých včelárov a znížiť tak vekový priemer včelára v žilinskom regióne, ktorý je teraz okolo 65 rokov,“ dodáva.
Darovať včielku je nezvyčajným, no pekným a osožným tipom na vianočný darček. Pre samotnú adopciu, ale i viac informácií o projekte, navštívte www.adoptujsivcelu.sk.
-vc-, ilustračná snímka