Ambulantná pohotovostná služba (APS) nahradila od 1. júla lekársku službu prvej pomoci (LSPP), APS v súčasnosti funguje v pracovných dňoch od 16. do 22. h, cez víkendy a sviatky od 7. do 22. h. Do konca júna zabezpečoval ambulantnú pohotovosť pre deti a dorast súkromný prevádzkovateľ, po novom pohotovosť pre bod Žilina, ktorý pokrýva aj Bytču či Kysucké Nové Mesto, prevádzkuje žilinská fakultná nemocnica s poliklinikou v novozriadených ambulanciách na prízemí detskej polikliniky oproti hlavnej poliklinike.
HĽADALI POHOTOVOSŤ
Rodičia s deťmi si však pri návšteve pohotovosti na nové miesto stále nezvykli, v zlej orientácii ich podľa našich informácií podporujú aj pôvodné tabule s označeniami, ktoré vraj majú v súčasnosti stále visieť v mieste bývalej detskej pohotovosti. „Detská pohotovosť bola presťahovaná, ale informačné tabule zostali aj na starom mieste. Rodičia chodia aj naďalej na staré miesto a zostanú zarazení, že tam nikto nie je, hoci je to tam označené ako detská pohotovosť. Nie je tam pritom ani žiadna informácia, že majú ísť priamo do areálu,“ obracia sa na Žilinský večerník čitateľ Radoslav, ktorý ďalej opisuje aj svoju osobnú skúsenosť. „Mne sa stalo to isté, keď som tam prišiel s 5-ročným synom so záchvatom, s ktorým som potom skončil na JIS. Následne som sa dozvedel o prípade matky s ročným synom, ktorý mal horúčku a febrilné kŕče. Mala presne ten istý problém. Našťastie, zastavila prechádzajúcu sanitku, v ktorej jej pomohli, no nakoniec skončili taktiež na JIS,“ dopĺňa Radoslav, ktorý si aj počas synovej návštevy všimol na parkovisku v blízkosti budovy bývalej detskej pohotovosti rodičov s deťmi, ktorí pravdepodobne nevedeli, kam ísť. Ako ďalej upozorňuje, v niektorých podobných prípadoch môže ísť doslova o minúty.
K DETSKEJ POHOTOVOSTI MAJÚ NAVIGOVAŤ TABULE
Podľa hovorkyne FNsP Lenky Zátekovej vedú k novej detskej pohotovosti orientačné tabule v rámci celého areálu nemocnice. Označená je aj samotná budova detskej polikliniky. „Orientačné tabule sa nachádzajú pri vstupe pre peších na hlavnej bráne, následne pred budovou polikliniky, na kruhovom objazde a taktiež pri vstupe pre vodičov,“ informuje hovorkyňa nemocnice. Podľa jej slov sa pokúšali v rámci označovania dohodnúť aj s majiteľkou budovy, v ktorej sídlila pohotovosť. „Budova, v ktorej sa nachádzala detská pohotovosť, je súkromná, oslovili sme majiteľku, spoluprácu však odmietla a nesúhlasila s označením pre pacientov. Museli sme preto nájsť náhradné riešenie, aby sme orientáciu uľahčili. Oproti súkromnej budove sa nachádza pozemok vo vlastníctve našej nemocnice, objednali sme nové značenie, ktoré aktuálne umiestňujeme i na toto miesto,“ vysvetľuje hovorkyňa FNsP Žilina. Informácie a ďalšie bližšie pokyny k novému miestu pohotovosti môžu ľudia nájsť aj na webovej stránke nemocnice či na jej facebookovom profile.