Webová stránka v sebe nesie aj podtitul katolíckamoderna.sk so snahou postupne vytvoriť akýsi portál tohto literárneho smeru. Po slávnostnom oživení sa konala spomienková akadémia – Pocta Jankovi Frátrikovi. Na nej odborníci z akademického a spisovateľského prostredia prednášali o živote a diele spisovateľa. S príspevkami vystúpili Peter Mišák zo Spolku slovenských spisovateľov na tému Basnické zastavenia Jána Frátrika, Ján Gállik z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre prednášal na tému Janko Frátrik, o údele katolíckeho básnika. Peter Cabadaj z Matice slovenskej predniesol príspevok Kdeže ťa nájsť, vzácne slovo básnika. Sprievodné slovo patrilo Jánovi Blahovcovi.
Ján Frátrik začínal svoje pôsobenie v polovici minulého storočia v kontakte s hlavnými predstaviteľmi katolíckej moderny, no jeho poézia sa niesla aj v duchu Kraskovskej modernity. Najvrúcnejším bol vzťah k jeho rodnému mestu Žilina, kde pôsobil ako učiteľ na mnohých školách, kronikár mesta a neskôr spoluzakladateľ Zboru Žilincov. Mesto Žilina každoročne udeľuje cenu mesta učiteľom a v spolupráci s Krajskou knižnicou v Žiline vyhodnotilo prvý ročník Literárnej ceny Janka Frátrika. Riaditeľka knižnice Katarína Šusoliaková odovzdala ocenenia študentom základných a stredných škôl.
„Podarilo sa nám dostať slovo básnika Jána Frátrika do digitálneho priestoru. V dobe, kedy je internet všemocný, sa tak ľudia dostanú ku kompletnému zdigitalizovanému dielu Jána Frátrika. Dnes sú teda všetky jeho knižky a rukopisy na internete a pre nás je to veľká udalosť. Chceme, aby jeho verše boli známe a aby vzbudili u mladých záujem o poéziu,“ povedal vnuk Jána Frátrika Branislav Orava.
Peter Cabadaj je rád, že rodina Janka Frátrika pristúpila k tomuto kroku, pretože ako hovorí, dnes ten, kto nie je na internete, akoby neexistoval. „To, že je Janko Frátrik na internete, je ďalší dôkaz toho, že nebol len nejaký provinčný básnik, ale že to bol básnik moderný. Otázka dnes stojí tak, či má niekto ešte chuť a čas prečítať si múdru poéziu aj na internete. Uvidím, sám som zvedavý, ako to celé bude.“
JÁN FRÁTRIK
Narodil sa 9. októbra 1916 v Žiline v remeselníckej rodine. Ľudovú školu a štátnu reálku Jána Palárika navštevoval v rodnom meste. Po maturite v roku 1934 pôsobil ako učiteľ v Hornom Hričove, Terchovej, Nesluši a Žiline. Po získaní odbornej pedagogickej kvalifikácie v Bratislave (vysokoškolské štúdium s diplomom učiteľskej spôsobilosti pre stredné školy, aprobácia slovenský jazyk a dejepis) učil na viacerých stredných školách a v jazykovej škole v Žiline. Štátnice z hry na husle absolvoval v Bratislave v roku 1955. V roku 1941 sa oženil s Margitou Matejčíkovou a narodila sa im dcéra Tatiana. Veľmi pekný vzťah mal k svojmu vnukovi Brankovi.
Bol jedným z predstaviteľov slovenskej katolíckej moderny, venoval sa aj prekladateľskej a literárno-teoretickej činnosti. Jeho básne recitovali poprední slovenskí herci v Slovenskom rozhlase (Machata, Chudík,…). Ako člen Speváckeho zboru slovenských učiteľov precestoval celú Európu, čo sa prejavilo aj v jeho tvorbe. Niekoľko rokov bol kronikárom mesta Žilina. V rokoch 1949 – 1951 pracoval na Krajskom národnom výbore – odbore školstva v Žiline ako referent pre umenie, ochranu pamiatok a prírody. Literárne prispieval do časopisov Elán, Tvorba, Slovenské pohľady, Kultúra, Nová práca, Verbum, Slovenský jazyk a literatúra, Učiteľské noviny, Literárny týždenník, Katolícke noviny, Zrno a do regionálnej tlače. Jeho básne vyšli v mnohých zborníkoch. Niektoré jeho básne boli aj zhudobnené, upravené pre mužské zbory a stali sa súčasťou repertoáru speváckych zborov (Ty zem krásna, Za vlasť – za ľud – za mier). Popri pedagogickej a spisovateľskej práci sa venoval aj osvetovým, kultúrnym a športovým aktivitám. Bol členom Orchestra mesta Žilina, pracoval v miestnom odbore Matice slovenskej a bol zakladajúcim členom Zboru Žilincov.
Ján Frátrik za svoju všestrannú a bohatú činnosť dostal mnohé vyznamenania a uznania. V roku 1967 získal literárnu Cenu mesta Žiliny za zbierku básní Kamenný vzdych, v roku 1968 mu bola udelená pamätná medaila a čestný titul Zaslúžilý učiteľ, v roku 1969 získal Cenu a striebornú medailu J. A. Komenského za dielo Moderné postupy pri rozbore verša na Uherskobrodských dňoch a v roku 1970 jubilejnú plaketu k 50. výročiu Speváckeho zboru slovenských učiteľov. V roku 1981 mu rada Mestského národného výboru v Žiline udelila pamätnú medailu Zaslúžilý občan mesta. Za významnú literárnu činnosť dostal v roku 1996 Pamätnú listinu Zboru Žilincov za významnú literárnu činnosť venovanú Žiline.
V roku 1976 odišiel do dôchodku, ale aj v tomto období prispieval do odborných časopisov, recenzoval, zúčastňoval sa mnohých besied a bol členom poroty rôznych literárnych súťaží.
Ján Frátrik zomrel 31. 7. 2000. Je pochovaný na Starom cintoríne v Žiline.
Web: www.janfratrik.sk