Nový cintorín je naďalej atakovaný diviačou zverou. Ľudia, ktorí tam majú pochovaných príbuzných, sú zúfalí. Mesto tvrdí, že robí, čo je v jeho silách.
O návštevách diviakov na Novom cintoríne sme už vo Večerníku písali. Prichádzali sem cez dieru v plote. Hlavným lákadlom bola pre nich potrava. Diviakom zachutili chrobáky, ktoré vychádzali z kyprej pôdy, aká sa nachádza práve na cintorínoch, ale aj bioodpad ako tráva či zvädnuté kvety. Po oprave plota sa predpokladalo, že diviaky už neprídu. Podľa obyvateľov mesta je však realita iná. „Stále tam chodia. Síce už nie v takom množstve, ale vždy sa nájde hrob, ktorý preoral diviačí rypák,“ napísala do redakcie čitateľka Mariana.
Správca cintorínov, mestská spoločnosť ŽILBYT, vraj vykonáva postupne všetky možné opatrenia, aby diviaky na Nový cintorín prestali schádzať. Vlani popri plote osekali dreviny, a v tomto roku meter po metri vyklčujú 20-ročné náletové dreviny a kríky, kde sa diviačia zver najradšej zdržiava. „Bol oslovený aj poľovnícky zväz, ktorý vykonal odstrel diviačej zveri.
Je realizovaná aj oprava oplotenia Nového cintorína, takisto sa postupne likvidujú a vyčisťujú húštiny a krovia. Pohrebisko na Novom cintoríne sa uzamyká,“ povedal hovorca mesta Pavol Čorba.
Podľa mesta sú už diviaky na ústupe. Z teritória, kde sa dvadsať rokov cítili ako doma, ich vyháňajú aj poľovníci. „V prípade ďalšieho výskytu diviačej zveri sa budeme dožadovať ďalšieho odstrelu,“ dodal hovorca mesta.
Ľudia sú však z úprav hrobov po nájazdov diviakov už unavení. Stojí ich to nemálo úsilia, ale aj peňazí. „Kupujeme stále nové kahance aj kytice. Kto nám to preplatí?“ pýta sa pani, ktorá má na Novom cintoríne pochovaného manžela.
„Na prírodný živelný činiteľ sa nedá definovať zodpovednosť. Je to stav, s ktorým sa ako občania musíme vysporiadať. V prípade poškodenia hrobového miesta a vzniknutia škody sa môžu nájomcovia hrobových miest obrátiť na zmluvnú poisťovňu, s ktorou majú uzavretú poistnú zmluvu na svoj majetok a uplatniť si škodu,“ odkazuje hovorca mesta.
-ms-, snímka archív