Vedúca klubu čipkárok Helena Janotová povedala: „Hlboká poklona pred kreativitou, zručnosťou a láskou, s ktorou si sadáte k babúľu a paličkám. Slová chvály sú len formou, ale obsahom je to, čo ste vložili nitkami do diela.“ Svoju poklonu tak zložila všetkým štyrom jubilujúcim autorkám výstavy Život čipkou naplnený.
TRADIČNÁ PODOBA ČIPKY
Autorky toto krásne ľudové remeslo predstavili vo svojej tradičnej podobe, ale i v stvárnení do súčasného umenia. Nitky sa v šikovných rukách čipkárok postupne menia na rozprávkové bytosti, podoby zvierat, rastlín, stavieb, šperky či časti odevu. Do všetkých svojich výrobkov vkladajú kus svojej osobnosti, svoj pohľad na svet, svoju lásku, ale aj neskutočnú fantáziu. Na vernisáži výstavy sa návštevníkom prihovorila a svoj obdiv vyjadrila najskôr Soňa Řeháková, riaditeľka Krajského kultúrneho strediska v Žiline. Slova sa po nej ujal hosť vernisáže Juraj Zajonc, renomovaný etnológ z Ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied, ktorý taktiež nešetril slovami chvály a autorky nazval prvými dámami čipkárskeho umenia. Slávnostnú atmosféru doplnil kultúrny program, o ktorý sa postarali žiačky a študentky ZUŠ Ladislava Árvaya v Žiline. Vernisáž inšpiratívnej a kreatívnej výstavy navštívili nadšenci čipkárskeho umenia nielen zo Žiliny. Paličkárky z Turca, Banskej Bystrice, Nového Mesta nad Váhom, Bratislavy i z Trnavy obdivovali prácu žilinských čipkárok a cestu do Žiliny si našla aj návšteva z Ukrajiny.
PODOBY PALIČKOVANEJ ČIPKY
Precízne spracovanie paličkovanej čipky v tradičných podobách tohto ľudového remesla, ale aj stvárnenie do súčasného umenia v kombinácii s fotografiami, maľovaným podkladom v rôznych farbách, textilom, drôtom, ba dokonca kôrou stromu poukazujú na pozoruhodnú tvorivosť vystavujúcich autoriek. Výstava je verejnosti sprístupnená v pracovných dňoch od 8. do 16. h vo foyeri Úradu Žilinského samosprávneho kraja do 10. marca.