Hlavnou podmienkou, od ktorej sa odráža výška dotácií, sú mládežnícke družstvá. Športové kluby musia preukázať svoju členskú základňu prostredníctvom poplatkov – pre hráčov sú to tri eurá, pre funkcionárov 10. „Tento balík sa následne prerozdeľuje medzi tímy, ktoré majú mládežnícke kategórie. Tento rok pripadlo na jedno mládežnícke družstvo 150 eur, takže klub dostane túto sumu vynásobenú počtom žiackych a dorasteneckých tímov,“ vysvetlil predseda Oblastného futbalového zväzu (ObFZ) Žilina Igor Krško.
Okrem časti členského, ktorú prerozdeľuje Slovenský futbalový zväz, majú futbalové kluby financie na podporu mládežníckeho futbalu aj zo štátneho rozpočtu. V súčasnosti je to vo výške 409 eur na jedno družstvo mladých. „Prvýkrát, možno po 25 rokoch, sa našiel systém, ako pomôcť aj futbalu v regiónoch. Financie na to idú z členského, aj zo štátu. Okrem podpory mládežníckeho futbalu ide časť financií aj na rozvoj infraštruktúry. Z množstva projektových žiadostí, ktoré prišli na SFZ, dostalo dotácie až 9 klubov patriacich pod ObFZ Žilina. Jej výška je v celkovej hodnote 163-tisíc eur,“ informoval Igor Krško.
Spomedzi klubov, ktoré začnú už tento rok rekonštruovať svoju infraštruktúru s pomocou dotácie, dostala najviac financií Bytča – 37-tisíc eur, nasleduje Višňové so sumou 20-tisíc eur, Kamenná Poruba, Strečno, Teplička nad Váhom a Terchová dostali po 19-tisíc eur, Divinka, Štiavnik a Konská môžu využiť na infraštruktúru po 10-tisíc eur.
„Hodnotím to ako veľký krok vpred. Nie je to jednorazová, ale systémová akcia, ktorá sa bude každý rok opakovať. Tí, ktorí neboli úspešní, môžu svoje projekty predložiť znova na budúci rok. Ide hlavne o infraštruktúru – trávniky, ihriská, striedačky, zavlažovanie, brány, oplotenie. Samozrejme, že toto nevyrieši všetky problémy infraštruktúry, ale konečne sa začalo v tejto oblasti robiť systémovo,“ podotkol predseda ObFZ Žilina.
Kluby môžu čerpať financie cez kredity prostredníctvom webshopu. Systém je nastavený tak, aby sa preukázalo, na čo boli peniaze použité. Zástupcovia klubov si vyberajú materiál, zariadenia, ale aj náklady na mládež, do výšky svojich kreditov. „Prvotná reakcia zástupcov tímov bola, že zas musia za niečo platiť. Na konci roka však dostali kluby, ktoré majú mládežnícke kategórie, prvú časť financií, a teraz druhú. To by mala byť motivácia, hlavne na prácu s mládežou,“ vysvetlil Igor Krško. Podľa jeho slov kluby, ktoré majú zodpovedných funkcionárov pochopili, že sa ide správnym smerom a konečne sa niečo rozbehlo.
Podpora mladých športovcov je investícia do budúcnosti
Oblastný futbalový zväz Žilina je jedným z mála zväzom na Slovensku, v ktorom neklesá počet mládežníckych družstiev.
Dnes je skôr realitou, že futbal na vidieku živorí, kluby zanikajú. V mnohých obciach s dlhoročnou tradíciou sa dnes už tento šport vôbec nehráva. V žilinskom regióne sa snažia ísť cestou podpory mládeže a zatiaľ sa im darí. „Kluby, rodičia, aj samosprávy pochopili, že dedinský futbal je nutné udržať pri živote, aby mali mladí možnosť športovať a zmysluplne tráviť voľný čas. Okrem družstiev dospelých sa musíme pozerať aj na deti a mládež, pretože tam je základ do budúcnosti, aby mal súčasných hráčov o niekoľko rokov kto nahradiť. Myslím si, že ľudia si začínajú uvedomovať, že cesta k tomu, aby sme išli dopredu vedie cez mladých,“ hovorí predseda ObFZ Žilina Igor Krško, ktorý vedie túto organizáciu už viac ako 12 rokov. Podľa jeho informácií mládežnícke družstvá v žilinskom regióne pribúdajú, je však potrebné vydržať v nastúpenom trende. „Takmer denne sme konfrontovaní so správami, že niekde sa odhlásil klub, inde skončili s futbalom úplne. My sme sa vydali cestou mládeže. Dôležitá je aj skutočnosť, že deti a mladí majú dostatok pohybu, ktorý je v tomto veku veľmi dôležitý pre celkový rozvoj osobnosti,“ doplnil Igor Krško, ktorý sa futbalu venuje doslova celý svoj život. Začínal ako hráč, potom pôsobil ako rozhodca, dnes je predsedom najväčšieho oblastného zväzu na strednom Slovensku. Futbal berie ako náplň svojho života, aj ako koníček.
Futbal na vidieku má svoje osobitné špecifiká. Pre deti a mládež je často jedinou možnosťou ako zmysluplne tráviť voľný čas, to isté platí v mnohých prípadoch aj pre dospelých. Nedeľa na ihrisku často ponúka jediné kultúrne vyžitie, preto sa chlapi patrične nachystajú a pri futbale preberajú všetky možné témy. Z mnohých mládežníckych turnajov, ktoré sa hrajú v jednotlivých obciach, môžeme spomenúť Memoriál Teodora Zvaru, v júni sa konal už jeho 32. ročník. Na tomto podujatí si nemôže zahrať hociktoré družstvo, len víťazi a druhí v poradí v mládežníckych súťažiach ObFZ Žilina majú právo zahrať si o prestížnu trofej. „U žiakov aj dorastu vyhrali podľa mňa tí, ktorí boli najlepší vo svojich kategóriách. Veľa záleží na tom, aký silný je konkrétny ročník. Verím, že žiaci budú ďalej pokračovať s futbalom v doraste a dorastenci u dospelých,“ zhodnotil uplynulý ligový ročník Igor Krško. Koncom augusta odštartovala v regiónoch Oblastného futbalového zväzu Žilina nová ligová sezóna, do ktorej sa zapojilo takmer 200 družstiev v žiackych a dorasteneckých kategóriách a v kategórii dospelých.