Zúfalý pán nevie, čo si počať so šekom v hodnote 77,46 eura. Prišla mu predžalobná výzva, v ktorej Dopravný podnik mesta Žilina (DPMŽ) žiada zaplatiť túto sumu za porušenie prepravno-tarifných podmienok, teda zaplatiť pokutu za cestovanie trolejbusom. Dôvodom je, že sa počas bežnej kontroly revízorom nepreukázal platným cestovným preukazom. „Neviem si to vysvetliť. Veď mám cestovné zadarmo. Preukázal som sa, ale preukazom totožnosti, aby revízorka videla môj vek. Takto to predsa robím od 70 rokov,“ hovorí pán, ktorý dnes má 74. Tvrdí, že doposiaľ s tým problém nemal.
V čom je teda problém podľa prepravcu? „Bezplatné cestovanie občanov mesta Žilina nad 70 rokov bolo schválené Mestským zastupiteľstvom v Žiline už v decembri 2008. Spôsob preukazovania nároku na bezplatnú dopravu bol schválený formou čipovej karty, ktorá je vydaná dopravným podnikom a na ktorej je označený typ lístka „70“, t. j. nárok na bezplatné cestovanie,“ vysvetľuje hovorca mesta Pavol Čorba. V tejto vekovej kategórii bolo v roku 2014 umožnené bezplatné cestovanie počas celého dňa. Dovtedy neplatilo medzi 5. a 8. h.
Pán pochybil teda v tom, že nemal príslušnú čipovú kartu. „Mal som kartu, ktorú som používal do 70 rokov. Potom už nie,“ spresnil dôchodca v domnienke, že po sedemdesiatke takúto kartu už nepotrebuje. Podľa mesta je však tento spôsob preukazovania nároku na bezplatnú dopravu 70- a viacročných cestujúcich zaužívaný už takmer 9 rokov a v tejto oblasti neboli realizované žiadne zmeny. „Ani nezaznamenávame problémy pri preukazovaní sa čipovou kartou. Keďže v tomto prípade sa cestujúci nepreukázal tak, ako to určuje tarifa, postih mu bol udelený oprávnene. Cestujúcemu bol odovzdaný informačný leták o možnostiach a spôsobe úhrady sankcie a cestovného v zmysle Mestského prepravného poriadku, o čom bol zároveň poučený,“ dodáva hovorca.
Dostal najvyššiu možnú pokutu. Dopravca môže zo zákona uložiť sankciu do stonásobku základného cestovného. „Prichytený“ cestujúci môže zaplatiť zvýhodnenú pokutu 40,65 eura priamo na mieste revízorovi počas kontroly alebo do troch dní od zistenia porušenia. Pri úhrade nad tri pracovné dni do tridsiatich dní zaplatí v doplatkovej pokladni DPMŽ 50,65 eura. Po tejto lehote však zaplatí najvyššiu sadzbu, a to 65,65 eura, pokiaľ je dopravca nútený odstúpiť vymáhanie úhrady prostredníctvom advokátskej alebo právnickej kancelárie. To sa stalo aj v prípade tohto pána dôchodcu (plus poštovné 1,20 eura a režijné náklady 10,61 eura).
K porušeniu prepravných podmienok malo dôjsť v januári a predžalobná výzva mu prišla v polovici apríla. Pokutu mal zaplatiť do 7 dní od doručenia. „Sankcia uložená dopravným podnikom (65,65 eura) sa už nezvyšuje a ani nie sú na takúto sankciu uložené žiadne úroky. Avšak môžu narastať ďalšie náklady spojené s vymáhaním sankcie,“ upozorňuje hovorca.