Príbeh nedostavaného polyfunkčného centra na Komenského ulici bude mať pravdepodobne po 9 rokoch pokračovanie.
ŽILINA. Polyfunkčné centrum AKIN začali stavať na Komenského ulici za zastávkou MHD Mostná v máji 2006. Podľa pôvodného projektu bol objekt navrhnutý ako 5‑podlažný, pričom prvé dve podlažia mali byť určené pre komerčné účely a ostatné tri mali mať čisto obytný charakter. Stavebné práce utíchli na stavbe ešte v závere toho istého roka. Dôvodom vraj boli finančné problémy investora. Čo je však isté, je, že z 5‑podlažnej stavby bola dokončená len betónová platňa. „Stavba nebola pozastavená stavebným úradom. Zmena lehoty ukončenia stavby bola povolená dňa 18. 1. 2012 a neskôr dňa 22. 1. 2014 s jej predĺžením do 27. 2. 2016,“ informoval hovorca mesta Pavol Čorba.
46 nových bytov
Rozostavaná stavba medzitým zmenila majiteľa, ktorým sa stala spoločnosť so sídlom v Bratislave. Ako vyplýva z verejnej vyhlášky, ktorá do minulého štvrtka visela na úradnej tabuli mesta, nový investor plánuje vo výstavbe pokračovať s niekoľkými stavebnými úpravami. Napríklad stavba bude znížená z pôvodných 21 metrov na 14,5 metra, skrátená z pôvodných 61 metrov na 55,8 metra, zúžená o osem metrov z pôvodných 28 metrov a namiesto piatich podlaží bude mať len štyri. „Funkčne je objekt navrhnutý ako 4‑podlažný so suterénom, pričom 1. podlažie je určené na komerčné účely a ostatné na byty. Celkovo v projektovej dokumentácii zmeny stavby pred dokončením je navrhovaných 46 bytov,“ uvádza sa v oznámení o začatí konania o zmene stavby pred jej dokončením.
Petícia je vraj zbytočná
Podľa architekta a predsedu stavebnej komisie mesta Žilina Dušana Maňáka je táto stavba ešte dedičstvom z čias primátora Jána Slotu: „ Pôvodný projekt, ešte z tohto obdobia, nebol riešený najšťastnejšie, stavba v maximálnej miere využívala celý pozemok zelene vrátane neprimeraných odstupov od susedných domov. Súčasný projekt je už civilizovanejší a chová sa k okoliu lepšie. Predchádzala mu aj architektonická štúdia zmeny, ktorá bola predmetom rokovania aj našej komisie výstavby. Investorovi sme odporučili okrem iného redukovať celkový rozsah zástavby s väčšími odstupmi od bytových domov. Rovnako za neprijateľné sme považovali riešenie parkovísk v kontakte s fasádou existujúceho bytového domu z východnej strany, ktoré by sa dali riešiť na priľahlej komunikácii Ul. T. Ružičku. Tu mohol investor rokovať s mestom o výmene pozemkov pre zachovanie zelene v priestore za objektom.“
Obyvatelia susediacich bytoviek hovoria, že v súčasnosti už nemá význam akokoľvek proti stavbe bojovať. Stavebné rozhodnutie bolo vydané v roku 2006 bez toho, aby o tom vedeli. „Chceli sme spisovať aj petíciu, ale už je to zbytočne. Budeme len dúfať, že budova nebude príliš tieniť a slnečné limity budú dodržané,“ povedal jeden z oslovených obyvateľov bytoviek.
Michala Stehlíková
Snímka autorka