Bývajú na pomerne pokojnom sídlisku, a predsa sa cítia tak, ako keby ich bytovky stáli hneď vedľa diaľnice. Hovoríme o obyvateľoch Slovanskej cesty na Vlčincoch II, ktorí už dlhšiu dobu poukazujú na hlučný smogový fenomén, ktorý sa odohráva pod ich oknami. Na ceste, ktorá má slúžiť viac–menej len pre obyvateľov bytových domov, prejde denne okolo 400 áut!
ŽILINA. Táto situácia je vraj už neúnosná a obyvatelia Slovanskej cesty na Vlčincoch II začínajú byť zúfalí. Do redakcie nám adresovali list s prosbou o pomoc. „V záujme ochrany zdravia nás všetkých, ktorí trávime väčšinu dňa doma – malé deti, dôchodcovia, nemocní, apelujeme na zainteresovaných, aby našli riešenie na tento hlučný smogový fenomén,“ píše sa v liste, ktorí obyvatelia koncom septembra minulého roku adresovali na Mestský úrad v Žiline, pred pár dňami aj k nám do redakcie.
Vyťažená cesta len tri metre od bytoviek
Slovanská cesta je totiž obyčajná „sídlisková“ cesta, ktorá by mala slúžiť najmä ľuďom priľahlých bytových domov. Napriek tomu ju využívajú aj šoféri, ktorým sa nechce chodiť „okľukou“ cez Obchodnú a radšej si to „reznú“ skratkou cez Slovanskú. Ako obyvatelia ďalej píšu, dopravná vyťaženosť, aká je tu v súčasnosti, tu ešte nebola. Podľa ich pozorovania tam ráno cez pracovné dni prejde od 5.30 h do 9.00 h cca 170 áut, cez víkend od 14.00 h do 17.00 h približne 130 áut. A toto všetko sa deje len tri metre od vchodov do ich domovov.
„Upozorňujeme na predpoklad, že áut bude len pribúdať a s nimi hluk, smog, prach, ktoré už teraz sú na hranici únosnosti a ohrozujú naše zdravie. Okrem osobných áut tadiaľto počas celého dňa prechádzajú stavebné mechanizmy, nákladné a zásobovacie vozidlá pre päť obchodných jednotiek, donáškové a smetiarske autá a večer sa premávka opäť zahusťuje. Denne je to 350 až 400 motorových vozidiel, čo je denný priemer každé 3 minúty jedno vozidlo. U nás je ťažké raňajkovať či zacvičiť si pri otvorených oknách. Mikročastice z výfukov majú negatívny dopad aj na naše zdravie,“ poukazujú na nepriaznivú situáciu.
Vyžiadanú značku vraj osadia
V marci 2015 zaslali obyvatelia všetkých troch bytových domov, medzi miestnymi nazývanými aj Čínsky múr, primátorovi mesta Žiadosť o prednostné riešenie Slovanskej cesty. „Vo svojej odpovedi nám z odboru dopravy potvrdili, že od roku 2003 tu vzrástol počet vozidiel o 87 percent, čo, samozrejme, nepriaznivo vplýva aj na životné prostredie, ale v súčasnej dobe neuvažujú nad zmenou dopravnej situácie,“ hovoria miestni aktivisti.
Privítali by, keby tu mesto aspoň osadilo dopravné značky, ktoré by vodičom neumožňovali skracovať si cez ich ulicu cestu. Aj podľa Výskumného ústavu dopravného v Žiline (VÚD) by takéto riešenie mohlo pomôcť. „Slovanská cesta slúži predovšetkým obyvateľom tejto ulice za účelom prístupu k ich bytom. Na zamedzenie vzniku situácie, že by túto jednosmernú cestu využívali vodiči ako prejazd/skratku, môže správca komunikácie umiestniť značku B37 – prejazd zakázaný,“ poradil Pavol Harant z VÚD. Je však podľa neho otázne, nakoľko budú vodiči tento zákaz rešpektovať. „V súčasnej situácii je riešenie tohto stavu komplikované a vyžaduje komplexný dopravno-inžiniersky prístup,“ skonštatoval.
Hovorca mesta Pavol Čorba uviedol, že sa problémom obyvateľov dotknutej ulice zaoberajú a budú ho riešiť. „Mesto pozná nepriaznivú situáciu spôsobenú zvýšeným počtom vozidiel. Na návrh obyvateľov osadíme dopravnú značku Prejazd zakázaný,“ prisľúbil v mene mesta Pavol Čorba.
Pomôže aj polícia?
Obyvatelia by boli radi, keby tu na dodržiavanie rýchlosti dohliadala aj polícia. Nájdu sa totiž vodiči, ktorým maximálna povolená rýchlosť, a to „dvadsiatka“, nič nehovorí, aj keď sú tu osadené retardéry. Požiadavku obyvateľov sme adresovali polícii, dostali sme takúto odpoveď: „V prvom rade treba povedať, že ak je na ceste obmedzenie rýchlosti na 20 km/h, súčasťou je aj spomaľovací pruh, výkon služby dopravnej polície je plánovaný najmä do miest zvýšeného výskytu dopravných nehôd. V nepravidelných intervaloch sa vykonáva výkon služby aj na iných úsekoch ciest podľa aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie,“ odpísala hovorkyňa žilinskej polície Jana Balogová.
Ako sa bude situácia na Slovanskej ceste ďalej vyvíjať a či dôjde k osadeniu dopravnej značky Prejazd zakázaný, budeme pozorne sledovať.
Michala Stehlíková, snímka autorka