Terchová sa chce pokúsiť o druhý zápis do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Po terchovskej muzike by do svetového zoznamu chceli dostať aj konský vozový sprievod.
TERCHOVÁ. Do zoznamu svetového dedičstva UNESCO môžu byť zapísané len prvky a diela s mimoriadnym významom. Aj Slovensko má v tomto „súpise“ svoje zastúpenie. Za svetovo unikátne sa napríklad považujú jaskyne Slovenského krasu, karpatské bukové pralesy, Banská Štiavnica, Vlkolínec, od roku 2005 i fujara a v decembri roku 2013 sa do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva dostala aj terchovská muzika. Ak sa „zadarí“, možno sa medzi ne čoskoro dostane aj ďalší jedinečný fenomén z Terchovej, a to konský vozový sprievod.
Bude to beh na dlhú trať
„Keďže máme čerstvú skúsenosť so zápisom prvku terchovská muzika do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, veľmi dobre vieme, čo nás čaká a neminie. Bude treba v dohľadnom čase urobiť dôkladný heuristický výskum v slovenských archívoch a knižniciach, zhromaždiť dokumentárny textový a obrazový materiál a získať podporné stanoviská relevantných odborných organizácií. Keď to všetko dáme dohromady, príde na rad spracovanie projektu, na základe ktorého sa obec Terchová pokúsi zabojovať o zápis konského vozového sprievodu do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky. Až vtedy, keď to vyjde, môžeme reálne uvažovať o projekte s ambíciou zápisu do UNESCO. Z uvedeného je teda zrejmé, že pôjde o beh na dlhú trať,“ uviedol literárny historik a šéfdramaturg Jánošíkových dní Peter Cabadaj.
Korene konského vozového sprievodu, ktorý je súčasťou programu Jánošíkových dní už od roku 1968, možno podľa Petra Cabadaja hľadať v starej terchovskej tradícii, vyvíjanej od prvej polovice 19. storočia. „Konkrétne išlo o tunajšie svadby, ktoré sa vyznačovali tým, že svadobných hostí vozili gazdovia so svojimi koňmi na drevených rebriniakoch, vyzdobených rôznymi pestrofarebnými stužkami a ozdobami. Pri týchto svadobných sprievodoch vždy musela asistovať terchovská muzika, ktorá je už v UNESCO zapísaná. Výnimočným fenoménom je podľa nás aj konský vozový sprievod. Parádne vyzdobené tátoše a vozy, ich majitelia – hrdí krojovaní furmani – a hrajúci muzikanti vo vozoch, to je unikátny jav, ktorý preslávil Terchovú a Jánošíkov kraj doma i vo svete,“ hovorí.
Inšpirovala ich česká obec
S konským vozovým sprievodom sa 49-ročnému Petrovi Cabadajovi spájajú aj spomienky z detstva. „Od malička som ho vnímal ako jedinečnú súčasť mojej rodnej obce, aj s ohľadom na Jurka Jánošíka, o ktorom som si v detstve vyhranene myslel, že jeho duch a legenda strážia okrem iného i vozový sprievod. Určite k tomu všetkému prispela aj magická trasa vedúca cez Tiesňavy, ktoré sú pre mnohých Terchovčanov najkrajším kúskom zeme na našej planéte. Samozrejme, veľmi som obdivoval furmanov, ich príbuzných a muzikantov, ktorí boli v rebriniakoch a prirodzeným spôsobom vystavovali na všeobecný obdiv vlastný majestát,“ spomína.
Slávnostný vozový sprievod obdivoval ako malý chlapec aj starosta Terchovej Milan Laurenčík. „Ako deti sme sa s nimi vždy chceli zviesť a naskakovali sme na idúce vozy,“ rozpráva.
Predtým, ako sa obec pustí do snahy o zápis sprievodu do UNESCO, musí túto aktivitu schváliť obecné zastupiteľstvo. „Ak by sa nám to podarilo, tak to by bola super vec. Mať zapísané dva prvky je zaväzujúce, lebo sa treba o ne viac starať. Príkladom pre nás je obec Vlčnov, kde majú zapísanú Jízdu králů,“ dodáva Milan Laurenčík.
Michala Stehlíková
Snímky Marián Žiško