Drobnochovatelia majú každoročne sviatok zhruba v polovici októbra. Vtedy sa všetci zídu na Oblastnej výstave hydiny, králikov, holubov a exotického vtáctva v Strážove. Tento rok sa tak stalo už po 23. raz. Chovatelia zo Slovenska, Česka a Poľska vystavovali zvieratá v celej svojej kráse a ušľachtilosti.
ZRIEDKAVÉ PLEMENÁ MEDZI HYDINOU HRABAVOU
Návštevníci, ktorých počet z roka na rok rastie, mali možnosť vidieť rôzne druhy zvierat. Nechýbali slovenské národné plemená, či už medzi hydinou alebo holubmi. Z tých slovenských tu mala medzi hydinou svoje zastúpenie oravka až v troch farebných rázoch – po bielej a žltohnedej si svoje stále miesto našla aj oravka čierna. Z hydiny hrabavej nechýbali ani raritné kusy. „Máme tu zriedkavé plemeno z Japonska, tzv. košamo,“ priblížil Ján Kadík, zástupca riaditeľa výstavy, „ide o najmenšie plemeno bojovníc, aké existuje. Potom tu máme české národné plemeno šumavanka. Je to endemit, Česi sa snažia zachovať ho, prešľachťovať ho.“ Šumavanka, ako už napovedá názov, pochádza z oblasti Šumavy. Jej história sa začala písať v roku 1946. Tieto sliepky boli schopné prežiť na opustených šumavských samotách bez ľudskej starostlivosti. Plemeno je veľmi odolné, má dobrú znášku aj počas zimných mesiacov, a rovnako je dobré aj na mäso.
ZAUJALI OBROVITÉ STRAKÁČE
Medzi králikmi sa najviac vynímali nemecké obrovité strakáče. Ako nám prezradil Jozef Kuba, jeden z majiteľov a chovateľov týchto veľkých králikov, ide o pekné a atraktívne plemeno. „Je veľmi zaujímavé aj veľkosťou, jeho hmotnosť sa pohybuje od 6 kg vyššie. Horná hranica nie je limitovaná, keďže ide o králika obrovitého. Jožko Kuba, chovateľ z Trnového, sa o králikov zaujíma od svojich jedenástich rokov. „Priviedol ma k tomu môj otec,“ povedal, „a s väčším záujmom ich chovám od roku 1998, čiže už dvadsať rokov.“ Rok na to, ako začal s chovom, svoje králiky vystavoval. „Je to veľmi náročné plemeno na chov, lebo v populácii sa vyskytuje len 50 % králikov sfarbených v tej strakatosti, akej majú byť, a to nehovoríme o nárokoch na strakatosť na výstavnej úrovni. Z králikov, ktoré ročne odchovám, sa zhruba 10 % vyskytuje v tom sfarbení, ktoré spĺňa kritériá výstavného účelu.“ Králiky, ktoré Jozef nevystavuje, sa zužitkujú ako jatočné. „Tento rok mám okolo 30 až 50 kusov králikov, ale asi pred dvoma rokmi som celoročne nešiel pod 120 kusov.“ Základné krmivo pre králika je kvalitné objemové krmivo, či už v suchom alebo zelenom stave. Doplnkovým krmivom sú zrniny a granulované krmivá. „Granuly však veľmi neuplatňujem. Králikom to spôsobuje zažívacie ťažkosti, tak sa tomu vyhýbam. Lepšie sú kvalitné objemové krmy.“ Okrem nemeckého obrovitého strakáča sa Jozef Kuba úspešne sústreďuje aj na chov bielych viedenských králikov.
NECHÝBALA ANI HYDINA VODNÁ
Popri oblastnej výstave, ktorú organizuje Slovenský zväz chovateľov základnej organizácie Žilina, sa opäť konala aj 18. špeciálna výstava Slovenského klubu chovateľov husí a kačíc. Návštevníci mohli vidieť hydinu vodnú v širokej plejáde. „Boli tu husi rôznych plemien, rovnako kačice rôznych veľkostí, úžitkových vlastností a zameraní, či už určené na mäso, vajíčka alebo na okrasu,“ prezradil Ján Kadík.