Žilinský Večerník

25. november 2024 | Katarína
| -6°C

Rozhovory

 Duo Andrea a Ivana Haviarové: Tanec je našou rodinnou vášňou

Začalo to pred viac ako dvadsiatimi rokmi, keď sa Žilinčanka Andrea Haviarová (55) rozhodla založiť detskú tanečnú skupinu Skipy, v ktorej nemohla chýbať jej dcéra Ivana (32). V našom rozhovore nám obidve prezradili, čo bolo podnetom na jej založenie, kedy prevzala žezlo Ivana. Rovnako aj kto založil Taru, My Ladies a aké tanečné aktivity robia v súčasnosti.

22.04.2023 | 06:49

Čo vás viedlo k založeniu detskej tanečnej skupiny Skipy?

AH: Tancovať som začala už v ôsmich rokoch. V pia­tom ročníku som urobi­la svoje prvé dve choreo­grafie v rámci prezentácie školy a to mi zostalo dopo­siaľ. Proste počujem hud­bu a zrazu vidím a cítim, čo chcem spraviť. Je to podob­né, ako keď niekto píše pró­zu alebo texty k piesni. No a ja robím choreografie.

Aké boli začiatky a prí­padné problémy?

AH: Nedá sa povedať, že by boli problémy, no zohnať sálu so zrkadlami, s tyčou, žinenkami bolo zo začiat­ku ťažšie. Prvé roky to bolo vo fitness centre na Hájiku a potom sme oslovili ZŠ na Hájiku a doteraz tam pôso­bíme. Ťažšie je to vždy ohľa­dom financovania. Niečo stojí prenájom priestorov, treba zaplatiť lektorov za ich prácu a vzdelávanie detí v oblasti pohybovo taneč­nej tiež niečo stojí. Taktiež bol problém v kostýmoch. Všetko sme si robili takzva­ne na kolene, začínali bati­kou, strihali, plachty, záclo­ny, sáčky...


 

Vystúpení so Skipy ste mali určite veľa, ktoré vám utkveli najviac v pamäti?

AH: 15. a 20. výročie boli neskutočné... Rodičia a ľu­dia v hľadisku boli ohrome­ní rôznorodosťou tanečných prevedení. Celoslovenské súťaže boli pre dievčatá tiež veľkou motiváciou. Prvé, druhé, tretie miesta v ich kategóriách boli obsadené našimi dievčatami.

Myslíte, že sa môže stať ta­nečníčkou aj dievča, ktoré­mu nebol nadelený výni­močný talent?

AH: Určite áno. Ide o správ­ny prístup, postoj. No hlavne dieťa musí chcieť. Ak to chcú rodičia a ono nie, tak tam nastáva problém. A aj také dievčatá sme mali. Niekedy bolo ťažké prehovoriť rodi­čov, aby ich dal radšej naprí­klad na basketbal alebo plá­vanie. No všetko sa postupne vždy vykryštalizovalo.

Ste v kontakte s dnes už dospelými ženami, ktoré tancovali v Skipy ako deti? Venujú sa tancu? AH: Niektoré mamičky za­čali u nás tancovať v skupi­nách pre ženy v strednom veku. Ďalšie k nám dávajú svoje deti do krúžku.

Vieme o vás, že máte aj tanečnú skupinu dospe­lých žien Tara. Kedy vzni­kol nápad na jej založenie, aký štýl tancujete, môžete nám povedať o nej niečo bližšie?

AH: Tara vznikla pred 5 rok­mi. Začalo to cvičením pre ženy v telocvični. Jedného dňa som sa ich spýtala, či by šli skúsiť tancovať pred verejnosťou na súťaž. No to bola spŕška slov... Vytvorila som jednoduchú choreogra­fiu Ježibaby. Umiestnili sme sa v súťaži na 1. mieste v na­šej kategórii a odvtedy sme spolu. Samozrejme by sme privítali ďalšie nové tvá­re. Chcem ženám ukázať, že tancovať sa dá aj vo vyššom veku a že tanec je naj očista tela a duše.


 

Vystupujete niekde?

AH: Snažíme sa vystupo­vať na plesoch, charitatív­nych akciách v rámci mesta, kraja, na rôznych prehliad­kach a súťažiach. No je málo takých podujatí, kde by sme sa rady prezentova­li. Na staromestských sláv­nostiach chcú väčšinou deti, na mestské podujatia sa ne­dostaneme každý rok. Je toho pomenej. Ďalší prob­lém je honorár. Ľudia neve­dia oceniť prípravu choreo­grafie, tvorbu kostýmov, čas na nácvik tanca, dopravu na miesto a podobne. Keďže nemáme odkiaľ zháňať fi­nancie na kostýmy, rekvizi­ty, ide to väčšinou z nášho vrecka.

Od koľkých rokov tancujete?

IH: Myslím, že som mala 9 rokov, keď mama založi­la detskú tanečnú skupinu Skipy a ja som bola jej pr­vou členkou.

Ako vám to išlo v detstve? Vynikali ste v tanci od detstva alebo prišli úspe­chy až neskôr?

IH: No tak to sa musím smiať, pretože som bola veľ­ké drevo. Rytmus som poču­la, ale bola som neohybná, trvalo niekoľko rokov, kým som sa naučila mlynské kolo. Tancovala som veľmi usilovne, no nemala som v sebe talent. Mama tvr­dí, že som si to vydrela, tak ako si to vydrel aj môj otec a že som príkladom toho, že všetko sa dá naučiť, keď sa chce.

K čomu ste inklinovali počas dospievania okrem tanca?

IH: Milovala som zvieratá a chodila som dlhé roky na keramický krúžok, kde som pracovala s hrnčiarskym kru­hom. Vystriedala som ale veľa krúžkov, kým som sa našla. Týždeň gymnastiky, jeden deň spevu, mesiac výtvarnej, týždeň klavíra a ostatné si už ani nepamätám, bolo ich veľa.


 

Kedy ste sa rozhodli vypo­máhať mame v Skipy?

IH: Dlho som tomu odolá­vala, pretože práca s deťmi sa mi zdala veľmi náročná. Za mojich detských čias to bolo ľahšie. Deti mali väč­ší rešpekt k trénerovi, sna­žili sa. Mali snahu na sebe makať, pretože chceli nie­čo dosiahnuť. Ale keď som už vyrástla, videla som, že dnešné deti to neberú tak vážne, ako sme to brali my. Berú to ako trávenie voľné­ho času. Nemajú disciplínu a vytrvalosť a to ma odrá­dzalo na trénovaní. No pri­šiel čas, keď mama už nes­tíhala, mala toho veľa a tak asi v 25 rokoch som prebra­la štafetu ja.

Čomu sa venujete profesionálne?

IH: Profesionálne by som to nenazvala. Ale pretancovala som sa počas predchádza­júcich rokov na nespočetne veľa úžasných eventov v lu­xusných hoteloch, aj v za­hraničí, ako napríklad na Floride, Kréte, v Rakúsku a zažila som si vďaka tancu nádherné obdobie, ktoré ma aj živilo. Okrem tanca sa ve­nujem grafike a videám. Je to taký kontrast.

Čo bolo podnetom na za­loženie tanečnej skupiny My Ladies?

IH: Podnetov bolo viac. S ka­moškami sme založili taneč­nú skupinu, s ktorou sme veľa cestovali, ale ako to ob­čas býva, po niekoľkých ro­koch sa v ženskej komuni­te vyskytne nejaký problém a nezhody. Tak som odišla a založila si vlastnú skupinu. No prišla pandémia a skonči­li sa eventy a vystúpenia. Po pandémii som akosi prestala mať chuť odznova organizo­vať a vybavovať vystúpenia. Mala som toho plné zuby, chcela som len tancovať. A tak som si povedala, pre­čo nespraviť kurzy pre bežné ženy, netanečníčky.

Ako teraz My Ladies fun­guje a v akom tanečnom štýle? Pre koho je určené?

IH: Veľmi sa teším, že som sa rozhodla ísť týmto smerom, učiť ženy „amatérky“ . Vidím, ako sa tešia, že môžu vypnúť od svojej dennej rutiny. Prí­du si oddýchnuť, stretnúť sa s ostatnými ženami, naučiť sa tancovať a zacvičiť si. Po­máha im to nadobudnúť väč­šie sebavedomie a prebudiť ženskosť. Kurzy sú vhodné pre každú vekovú kategóriu žien. Väčšinou ju tvoria za­čiatočníčky a mierne pokro­čilé. Tanečné štýly mením každým kurzom, aby to mali pestré. Raz sa učíme latino, inokedy, high heels (sexy ta­nec na podpätkoch), flamen­co alebo retro... Vidím v tom viac, než len tanec. Zdru­žujem ženy, vytváram nie­čo prospešné a to ma veľmi napĺňa. Skamarátili sme sa aj mimo tréningov, stretá­vame sa, navštevujeme di­vadlo, či chodíme v zime na punč.

Vystupujete niekde?

IH: Áno. Chcela som ženám dopriať ten pocit, aké to je - vystupovať na verejnosti. Ten úžasný strávený čas prípra­vami, stres pred vystúpením, smiechy v šatni, krásne kos­týmy potlesk od divákov. Boli sme na plese a chystáme sa aj na ďalšie vystúpenia.

Aký tanečný štýl je vám najbližší?

IH: Ja milujem bacha­tu a sexy štýl na podpät­koch, kde môžem vyjadriť svoju ženskosť, sexappeal, ladnosť...

Uvažovali ste robiť aj onli­ne hodiny?

IH: S touto myšlienkou sa pohrávam už dlho a až teraz prišiel ten správny čas sa do toho pustiť. Akurát pripravu­jem prvý mesačný program, kde budem učiť salsu a ba­chatu, bude tam tiež tanečný fitness na spaľovanie, cviky na jednotlivé časti tela, stre­čing, meditácie...

Vieme o vás, že strieda­te život doma s poby­tom v zahraničí. Kde ste boli naposledy a kde ste v súčasnosti?

IH: Ja milujem cestovanie a nové zážitky. Neobsedím doma. Mám pocestované toho viac. Som nadšencom Ázie, mám za sebou Shan­ghaj, Hong Kong, Taiwan, Malajziu, Filipíny, Kam­bodžu, Bali. Minulý rok som tancovala 2 mesiace na Kréte a momentálne sa na­chádzam na Bali.

Čo vám dáva momentálny pobyt v zahraničí, čím vás inšpiruje?

IH: To sa nedá ani slova­mi opísať. Dáva mi to veľa. Obrovskú silu, keďže som cestovala sama. Odsťaho­vala som sa zo svojho býva­nia na Slovensku, skončila som v práci, kúpila letenku a som tu. Je to obrovský skok z komfortnej zóny. Nachá­dzam tu samu seba. Úžas­né zážitky, samostatnosť, ale taktiež strach z nového a z neistoty, kde budem, čo budem, do kedy budem. Lie­čim si tu svoje bloky a stra­chy z minulosti, spomalila som a počúvam svoje vnút­ro. Nechcem žiť život ako škrečok v koliesku a robiť to, čo sa má. Chcem rozvíjať svoj potenciál a silné strán­ky a živiť sa tým, čo ma bude robiť šťastnou. Myslím, že sa mi to pekne postupne darí.

Čomu sa momentálne ve­nujete spoločne? Vieme, že v lete robíte tábory pre deti.

Áno, každý rok spoločne ro­bíme letné denné tábory pre deti. A točíme spoločné ta­nečné „videjká“ na sociálne siete. Mama ma momentálne zastupuje a trénuje moje ženy v My Ladies, kým som odcestovaná. Online jej po­sielam cviky a choreografie, ktoré ich následne učí.

Vnímame vás ako zohratú dvojicu, či už tanečne ale­bo osobnostne. Vaše spo­ločné tanečné videá sršia energiou a pozitívnou ná­ladou. Čo znamenáte jed­na pre druhú?

AH: Iva je pre mňa doslova pravou rukou. Navzájom sa dopĺňame, kritizujeme, vy­mýšľame, ale hlavne sa mo­tivujeme a podporujeme navzájom. Ako silné „ kon­kurentky“ máme aj ostrejšie výmeny názorov. Ivana po­kračuje v mojom nenaplne­nom sne. Pomáha mi aj vy­tváraním rôznych upútaviek, plagátov, v tom je topka. Pri vytváraní kostýmov sa doká­žeme blázniť, spievať, reho­tať ako dve pubertiačky. Sme proste prepojené navzájom a tanec s kreativitou nám boli dané bohom.

IH: Mama je moja najlepšia kamarátka. Odmalička jej hovorím úplne všetko. Je to môj najbližší človek. Jasné, že si aj vieme poriadne liezť na nervy, pretože sme od­lišné povahy, ale aj napriek tomu ju zbožňujem.

Čo najviac oceňujete jedna na druhej a čo by ste chceli možno trochu zmeniť?

AH: Na Ivke oceňujem to­lerantnosť, objektivitu, dip­lomaciu, taktiež rozvahu a trpezlivosť. Nemá strach z nových vízií. Zmeniť ľudí nedokážem a ani nepotre­bujem. Ak chcem zmenu, musím začať u seba.

IH: Oceňujem na mame jej dobrotu a ochotu vždy po­môcť. Je to veľmi dobrý člo­vek. Zdedila som po nej ne­normálnu kreativitu, čo sa teším. Čo by som zmenila, hm... Sme rozdielne. Ja som skôr ten „chlapský rozum“, na ktorom je celá zodpo­vednosť a organizácia a ona „ženský rozum“, priateľ­skosť, komunikácia a skve­lá práca s deťmi. Jedno bez druhého fungovať nevie. Ale ako vravím, nie vždy to je ružové a vieme sa niekedy pekne pohádať. No pokra­čujeme ďalej, nehneváme sa dlho na seba.

Aké máte plány do budúcnosti?

AH: V budúcnosti by som sa chcela naďalej venovať že­nám v zrelom veku a senio­rom v pohybovej zručnosti. Túžime mať svoje priestory, no nie je ľahké ich nájsť.

IH: Ja mám svojich plánov veľa a určite do nich zapojím aj mamu. Ako malá som jej sľúbila dom na pláži, takže to musím aj splniť.

Autorka: Andrea Kožiaková

 

 

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod