Výstavnú prehliadku zameranú na najmladšie umenie, známu pod názvom KEBABB, otvorili v Považskej galérii umenia v Žiline. Divákovi ponúka rôznorodú zmes autorských prístupov, variabilitu médií a tém zabalených do jednej výstavnej „porcie“.
Dielo Michala Machciníka s názvom Svoradov priestor. Autor sa zaujíma o miesta
a stopy v krajine tvorené človekom žijúcim na okraji spoločnosti.
Každé dva roky sa v Považskej galérii umenia v Žiline môžete prísť pozrieť na výstavu KEBABB, ktorá pravidelne predstavuje kurátorský výber semestrálnych prác prezentovaných na dňoch otvorených dverí a takzvaných prieskumoch trojice slovenských vysokých umeleckých škôl – Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach, Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici a Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Funguje to tak už od roku 2003.
Ako prezradil riaditeľ galérie Milan Mazúr, nie je jednoduché vybrať diela na výstavu: „Treba počítať s architektúrou galérie, s priestorovými podmienkami, so závesným systémom a podobne.“
Subjektívny výber diel
Aktuálny ročník výstavy sa nepokúša navodzovať dojem objektívneho výberu, rezignuje na rovnomerné zastúpenie jednotlivých médií, ako aj na konfrontáciu jednotlivých škôl. „Bol to subjektívny výber podľa toho, aké diela sa mi zdali zaujímavé, výrazné alebo schopné komunikovať s návštevníkom,“ povedala Eliška Mazalanová, kurátorka výstavy.
Napriek variabilite umeleckých stratégií a mnohých tém a problematík, ktorým sa začínajúci tvorcovia venujú, sa predovšetkým koncentruje na (seba)formujúce autorské hľadanie mladých umelcov. Vybrané práce majú spoločné prehodnocovanie – skúmavé narábanie s vlastnými procesmi tvorby a „svojho“ média, zároveň niektoré viac a niektoré menej zreteľne prezrádzajú uvažovanie autorov o vlastnom pôsobení ako umelca.
Stávanie sa umelcom
„Popri komentovaní niektorých spoločenských a globálnych javov dávajú títo mladí autori prednosť skôr existenciálnym a sebareflexívnym témam alebo imanentným otázkam umenia. V ďalšej rovine mnohé prezentované práce skusmo reflektujú aktuálne formy súčasného vizuálneho umenia, respektíve nadväzujú dialóg s umením predchádzajúcich dekád,“ doplnila kurátorka.
Výstava je aj uvažovaním o samotnom procese „stávania sa umelcom“ ako myšlienkového procesu autora, ale aj prostredníctvom umeleckého vzdelávania či pôsobením podobných podujatí, ako je práve KEBABB.
Otázky vlastnej existencie
„Veľký počet prác predstavujú akčné formy umenia, čiže práce, ktoré sú výsledkom alebo dokumentáciou akcie,“ vyslovila Eliška Mazalanová.
Výraznú časť výstavy tvoria práce, ktoré riešia otázky vlastnej existencie. „Sú to nielen realizácie Lindy Holodovej, ktorá v sugestívnych inštaláciách spracúva tému základných ľudských hodnôt alebo prostredie Jakuba Janča zaoberajúceho sa individualitou jednotlivca, ale menej priamo aj ďalších autorov,“ vyslovila Eliška Mazalanová.
Výstavu KEBABB, na ktorej sa prezentuje 22 autorov, si môžete prísť pozrieť do galérie do 18. októbra.
Katarína Kvašňovská
Snímky autorka