Podľa nášho čitateľa vraj v Žiline bujnenú stĺpy elektrického vedenia. Sú obrastené zeleňou, čo nie je podľa neho s „kostolným poriadkom“. Čo na to energetici?
ŽILINA. Vraj sa stačí len poprechádzať popri rieke v mestskej časti Bánová a nájdete niekoľko príkladov, ako by to nemalo byť. „Hustý drevnatý porast bráni prístupu k stožiarom a zariadeniam elektrickej rozvodnej siete. Kedysi boli ochranné pásma čisté, teraz sú zarastené. Keď sa stane nejaká porucha na vedení, ako ju odstránia? Je to v súlade so zákonom?“ pýta sa čitateľ Michal.
Ochranné pásma sú zóny vymedzené legislatívou za účelom ochrany historických či prírodných pamiatok, alebo ich okolia pred negatívnymi účinkami. V oblasti energetiky sa pod týmto pojmom rozumie priestor v bezprostrednej blízkosti elektrického vedenia za účelom ochrany elektroenergetických zariadení, ale aj bezpečnosti a ochrany majetku a zdravia osôb. „Ochranné pásmo elektrického vedenia záleží od hodnoty elektrického napätia, tzn., či ide o VN (vysokonapäťové zariadenie) ale NN (nízkonapäťové zariadenia). Ochranné pásmo pod NN vedením je 1 meter od krajného vodiča na každú stranu, pri VN vedeniach 10 metrov,“ vysvetľuje hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky – Distribúcia (SSE-D) Jana Bolibruchová.
V priestoroch ochranného pásma je napríklad zakázané vykonávať stavebnú činnosť či vysádzať a pestovať porasty, ktoré presahujú výšku tri metre. „Podľa údajov v systéme by malo ísť v spomínanej časti Bánová o VN vedenie. V takom prípade je inšpekcia stavu vykonávaná každé 4 roky. Pri NN vedeniach sa každých 6 rokov pri inšpekcii, pochôdzkovej kontrole preveruje, či v ochrannom pásme nie je realizovaná zakázaná činnosť, ktorá by mohla ohroziť bezpečnosť osôb alebo samotného vedenia,“ dodáva Jana Bolibruchová.
Orez či výrub porastu vykonávajú energetici, ak zistia nežiaduci stav, prípadne na podnet od verejnosti. „O porast pri vodných tokoch by sa mal starať príslušný správca povodia najmä s ohľadom na možné povodne. Často však vykonáva výrub skôr SSE-D, aby nedošlo k ohrozeniu zdravia a bezpečnosti, príp. k poškodeniu vedenia,“ konštatuje hovorkyňa spoločnosti.
-ms-, snímka autorka