„Malta nás privítala slnečným počasím, teplým morom a kultúrnymi pamiatkami. V tomto študijnom pobyte sme tak mohli spojiť príjemné zážitky z poznávania tejto čarovnej krajiny s bohatou históriou, so životom tunajších ľudí a s novými zaujímavými poznatkami z anglického jazyka,“ vyjadrili sa účastníčky Viera Bučková a Eva Kubová.
„Naša lektorka nás oboznámila s metódami a formami práce s deťmi v škole v tejto krajine. Bol to veľmi dobre pripravený kurz, ktorý nás obohatil,“ dodala Viera Bučková.
„V júli sa aj mne naskytla možnosť zúčastniť sa na vzdelávacom pobyte na Malte, kde som počas dvoch týždňov absolvovala kurz Fluency and English Language Development. V útulnom prostredí centra ETI (Executive Training Institute), St. Julians, Malta sme si v medzinárodnom zložení s kolegami z Talianska, Litvy, Brazílie, Holandska a Poľska vymieňali nielen profesionálne skúsenosti, ale aj postrehy z ekonomického napredovania jednotlivých krajín a kultúrnych odlišností. Pod vedením lektora Michaela Broomana sme boli každodenne vystavení novým témam, otázkam a komunikačným situáciám, ktorými sme rozširovali svoje schopnosti myslieť a vyjadrovať svoje myšlienky v anglickom jazyku,“ pridala ďalšia účastníčka Eva Bittšánska.
V letných mesiacoch sa zúčastnila na učiteľskom kempe v Cambridge Dagmar Surňáková. „Zúčastnila som sa na workshopoch o rozvoji kreativity vo výučbe angličtiny žiakov od 3 do 11 rokov, poskytujúcich veľa praktických nápadov pre rôzne aktivity a materiálov na použitie vo vyučovaní,“ vyslovila.
„Cieľom dvojtýždňovej stáže bolo nadobudnúť teoretické a praktické zručnosti v oblasti využívania moderných informačných technológií v školskom vyučovaní, ale aj celkovo v profesionálnej činnosti učiteľa,“ skonštatoval riaditeľ školy Ján Majsniar. Ďalej pokračoval: „Pre mňa najpôsobivejším zážitkom a poznatkom bolo po návšteve katakomb v podzemí, že nielen naše národy v strednej Európe, ale aj obyvatelia Malty a hlavného mesta Valletty si veľmi veľa vytrpeli počas leteckého bombardovania v 2. svetovej vojne.“
V novembri ešte absolvovala kurz Preventing bullying v anglickom Southamptone špeciálna pedagogička Anna Bašková. „Špecialista na prevenciu John Khannam ukázal, ako sa rozprávať so žiakmi o u nás často tabuizovanej téme šikanovania. Poskytol nám mnohé zdroje a ukázal aktivity, ktoré využíva v práci s deťmi. Zúčastnili sme sa tiež na hodine psychosociálnej výchovy, ktorú majú žiaci povinne v rozvrhu 1x do týždňa. Aj keď sme sa všetci zhodli na tom, že šikanovanie v škole sa nedá úplne zastaviť, je možné pracovať na stratégiách, ktoré by ho minimalizovali.“
Všetci účastníci programu Erasmus+ dodali na záver: „Ďakujeme za možnosť zúčastniť sa na zahraničných jazykových kurzoch, za skúsenosti, materiály, za napĺňanie nášho Európskeho plánu rozvoja školy, ale aj za cenné rady národnej agentúre SAAIC.“